וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות ני"ע האמריקאית תציג תוכנית לרפורמה במערכת החשבונאית בארה"ב

דפנה מאור

18.6.2002 / 8:22

הרשות תקים מועצת פיקוח בעלת סמכויות פעולה נרחבות - בניגוד לחששות שיפעל בצורה מתונה; יגביל מתן שירותי ייעוץ לא-חשבונאי

יו"ר רשות ני"ע בארה"ב, הארווי פיט, יציג השבוע את תוכניתו לשידוד מערכות בעריכת ביקורת חשבונאית בארה"ב. פיט מתכנן, לפי מסמכים שפירסם ה"וול סטריט ג'ורנל", להקים מועצת פיקוח בעלת סמכויות פעולה. זאת, בניגוד לחששות כי יפעל בצורה מתונה ויקים ועדה "ללא שיניים".

פיט עמד במרכזה של מחלוקת מכיוון שבעבר שימש כנציגם המשפטי של חברות ראיית החשבון ובנקי ההשקעות אותם הוא חוקר היום בחשד לאי סדרים חשבונאיים ואחרים. בשל מעורבותו בעסקיהם בעבר, בחר פיט להימנע מהצבעות ברשות ני"ע בכל נושא הקשור ללקוחותיו בעבר, וספג על כך ביקורת קשה.

מועצת הפיקוח תכיל לפחות ששה חברים עצמאיים ושלושה מומחי חשבונאות, שלא ישתתפו בקבלת החלטות בענייני משמעת חשבונאית. עד היום היו כפופות חברות ראיית החשבון לגוף ענפי שנקרא מועצת הפיקוח הציבורית (POB), אשר מומנה על ידי חברות החשבונאות עצמן. ה-POB החליט לאחרונה להתפרק כדי לפנות מקום למועצה חדשה ועצמאית יותר.

המועצה שמקימה רשות ני"ע תיקרא Public Accountability Board, ובכוחה יהיה להטיל סנקציות משמעתיות על חברות ראיית החשבון ועל רואי חשבון פרטיים, בהן קנסות, השעיות, איסור על הסכמים על לקוחות. עם זאת, פיט איננו מתכוון להעניק למועצה כוח זימון.

לפי התוכנית שיציג פיט, יידרשו חברות בורסאיות להפוך לחברות נספחות במועצה ולשתף פעולה בכל ביקורת והליך שתבצע. בדומה לכך, יידרשו רואי חשבון המשמשים כמבקרי ספרים של חברות בורסאיות להיות חברים בארגון עליו מפקחת המועצה.

עצמאות המועצה החדשה תישמר על ידי מימונה באמצעות דמי חברות שיידרשו חברות רואי החשבון והחברות הבורסאיות לשלם.

בנוסף להקמת המועצה, מתכננת רשות ני"ע לשקול הטלת מגבלות על שירותי ייעוץ שמעניקות פירמות רואי החשבון לחברות בנוסף על שירותי בקרה חשבונאית. המגבלות נועדו להבטיח את עצמאותה של הבקרה החשבונאית. צעד זה מתבקש לאחר ביקורת קשה שספגו חברות בורסאיות על כך שהעסיקו את מבקרי הספרים שלהן גם כיועצים בתחומים אחרים, ובכך יצרו ניגוד עניינים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully