וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כלכלני בנק לאומי פסימיים: הגירעון בשנת 2002 צפוי להגיע לכ-5% מהתוצר

אמיר טייג

18.6.2002 / 15:50

רון אייכל מאגף הכלכלה של הבנק מעריך כי התוצר העסקי צפוי לרדת ב-1.5%-2% וכי הצריכה הפרטית לא תוביל את התפתחות המשק השנה

הגירעון הממשלתית בשנת 2002 צפוי להגיע לכ-5% מהתוצר. כך כותב רון אייכל, כלכלן באגף הכלכלה של בנק לאומי, בפרסום החודשי של הבנק. זאת, לעומת הערכות נמוכות יותר של מרבית הכלכלנים בשוק, ואף בניגוד להתבטאות של הנגיד מיום חמישי האחרון כי הממשלה צפויה לעמוד בתוואי הגירעון של 3.9%, אם תיישם את הצעדים שהוסכם עליהם עד כה. להערכת אייכל, הכנסות המדינה יגיעו ל-170 מיליארד שקל לעומת 177 מיליארד שקל שתוכננו, והעדר הכנסות אלה יגדיל את הגירעון בכ-7 מיליארד שקל נוספים. על כן, צפוי הגירעון להיות גבוה מ-20 מיליארד שקל בשנת 2002, המהווים 5% מהתוצר.

להערכת אייכל, ייתכן כי תחול התאוששות מסוימת בקצב הצמיחה במחצית השנייה של השנה על רקע ההתרחבות החזויה ביצוא הסחורות, שתתחיל הדרגתית בעקבות הפיחות, והתאוששות השווקים בעולם. יש לציין כי על פי הפרסום אתמול של הלמ"ס, יצוא הסחורות לאירופה וארה"ב ירד בחודשיים האחרונים ב-6% עד 8%.

אייכל מעריך כי השנה צפויה ירידה קלה בתוצר המקומי הגולמי בהשוואה ל-2001, אך ירידה חדה יותר של 1.5%-2% בתוצר הסקטור העסקי. עם זאת, כותב אייכל כי אומנם הסקטור הציבורי ישפיע לחיוב על הצמיחה אך אינו תורם לצמיחה בת קיימא ארוכת טווח. עוד מוסיף אייכל כי לא צפוי כי הצריכה הפרטית תוביל את התפתחות המשק הישראלי בשנה הקרובה, וזאת משום שרמת האבטלה נמצאת במגמת עלייה, השכר הריאלי נשחק וכוח הקנייה יורד עקב ההתייקרויות בעקבות הפיחות בשקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully