וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

UBS לא מחכה לאזהרות הרווח: חותך תחזיות ל-7 חברות ישראליות

גתית פנקס

19.6.2002 / 14:16

החברות: רדוור, נייס, ECI, פריסייס, אורבוטק, אודיוקודס וגילת; בשבוע שעבר הוריד UBS תחזיות למרקורי וצ'ק פוינט

בבית ההשקעות השווייצי UBS ורבורג החליטו לנקוט בגישה אקטיווית בכל הנוגע לתחזיותיהם לגבי החברות הישראליות שהם מכסים, ולא לחכות שאזהרות הרווח יידפקו בדלת הנציגות הישראלית שלהם. בית ההשקעות חתך היום תחזיות לרבעון השני של השנה ול-2002 ל-7 חברות ישראליות הנמצאות תחת סיקורו: רדוור , נייס , אי.סי.איי טלקום , פריסייס , אורבוטק , אודיוקודס וגילת לוויינים .

בסה"כ בתקופה האחרונה חתך בית ההשקעות את התחזיות ל-11 חברות ישראליות מתוך 15 שנמצאות בפורטפוליו הכיסוי של הבנק (עבור אודיקודס וגילת לוויינים הורדת התחזיות היתה למחצית השנייה של 2002 בלבד). אם כך, לאחר שבית ההשקעות הוריד התחזיות ממרקורי וצ'ק פוינט בשבוע שעבר, ולאחר העלאת התחזיות לאם סיסטמס אתמול, החברות היחידות שהאנליסטים ממשיכים להאמין כי יעמדו בתחזיות הן די.אס.פי.ג'י , צורן וריטליקס.

האנליסטים ג'ונתן האלף, סטיבן לוי ותומר יעקב אינם משנים דבר בכל הנוגע לקומברס ו-ורינט , שכן עבורן הרבעון הסתיים בסוף אפריל והן פירסמו רק לפני שבועיים את התוצאות הכספיות לרבעון השני. כעת, בממוצע, בית ההשקעות UBS צופה כי שיעור הצמיחה של החברות הללו ב-2002 יהיה שלילי וכי ההכנסות ירשמו ירידה של 9%, זאת תחת תחזית קודמת לירידה של 6%.

שתי חברות נמצאות לפי תחזית בית ההשקעות בסבירות גבוהה לפרסם אזהרת רווח או הכנסות ולהוריד את התחזיות להמשך - אי.סי.איי וגילת לוויינים. ארבע חברות נמצאות בסיכון בינוני - אודיוקודס, צ'ק פוינט, קומברס ורדוור, ו-9 חברות נמצאות בסיכון נמוך או מאוד נמוך (מאוד נמוך - ריטליקס ואם סיסטמס, נמוך - כל השאר).

אם כן, מה הניע את האנליסטים לנקוט במהלך שכזה דווקא עכשיו? ובכן, השלושה אומרים כי ישנם מספר אירועים שהציתו את הצורך לחתוך תחזיות, ואין אף סיבה חד משמעית לכך. בין שאר הסיבות מוזכרים הדו"חות הלא מעודדים בכלל שהגיעו לאחרונה מחברות כמו אינטל, לוסנט ונוקיה, שמרמזים על כך שהרבעון השלישי עדיין מאתגר וכי רק הרבעון הרביעי יוכל להביא עימו שיפור כלשהו. "ייתכן שהשיפור יהיה רק עקב עונתיות ולא בהכרח בגלל שיפור יסודי", הם אומרים.

"במקום לחכות למועד פרסום התוצאות הרבעוניות ביולי, החלטנו לעשות 'בדיקת מציאות' ואנחנו מאמינים שהורדת התחזיות כעת תספק למשקיעים דרך הסתכלות יותר ריאלית בנוגע לשיעורי הצמיחה בשנתיים הקרובות", הם מסכמים. בהמשך אומרים השלושה כי "לא צריך להיות גאון כדי לקבוע שרוב תחזיות הרחוב להכנסות ורווחים הן אופטימיות בהתייחס לטרנדים הנוכחיים". ובשורה התחתונה, אנליסטים בעולם עדיין מדברים על ריבאונד במחצית השנייה של השנה, אבל ב-UBS מגלים סקפטיות.

נייס


חיתוך תחזיות הרווח אצל החברה הוא דרסטי, ולהערכת UBS, החברה לא תרשום כלל רווח ברבעון השני אלא תסיים אותו באיזון. בשורת הרווח למניה השנתית, צופים בבית ההשקעות כי החברה תדווח על רווח של 17 סנט למניה בלבד, במקום תחזית קודמת ל-33 סנט למניה. יצוין, כי התחזית הממוצעת בוול סטריט עומדת כבר היום על 17 סנט למניה השנה. בבית ההשקעות ממשיכים לדרג את המניה כ"קנייה" ומורידים את מחיר היעד מ-20 דולר ל-16 דולר (מכפיל של 20 על בסיס ההערכות ל-2003) - גבוה ב-30% ממחירה היום.

רדוור


הנהלת החברה אמרה בסיום הרבעון הראשון כי הרבעון השני התחיל במומנטום טוב יותר. "אנחנו מאמינים כי המומנטום נחלש במהלך מאי, ושבועיים בלבד עד לסיום הרבעון אנחנו מאמינים כי אין עדיין לחברה ראות טובה להמשך", אומרים האנליסטים, ומורידים את ההערכות לרבעון השני אל מתחת למספרים שההנהלה עצמה סיפקה, ומעמיקים את תחזית ההפסדים.

ובכל זאת, בשורה שמחה: האנליסטים מעריכים כי ככל שהשנה תתקדם המצב יהיב נוח יותר עבור החברה ויתקדם, אולם לא לפני הרבעון הרביעי. הם מציינים כי הסיכון ברמות אלה של המניה - 9.3 דולרים - הוא מוגבל ביותר, אולם אין בינתיים קטליזטורים חיוביים ולכן ההמלצה למניה נותרת "החזק".

אורבוטק

גם אצלה בתחילת הרבעון היו סימנים לכך שדברים מתחילים להתרומם, אולם הם טרם תורגמו להזמנות בכמות משמעותית. ב-UBS מציינים כי אמנם הרבעון השני צפוי להביא עימו שיפור בהשוואה לרבעון הראשון - שהיה קשה במיוחד - אולם לא מדובר על שינוי משמעותי ובסיסי. האנליסטים עומדים מאחורי דבר אחד: הרבעונים השלישי והרביעי יעידו על שיפור לעומת הראשון והשני, אם כי העוצמות שלו יהיו נמוכות יותר משחשבו מלכתחילה. שווי השוק הנוכחי של החברה הוא 820 מיליון דולר, ובבית ההשקעות מותירים למניה המלצת "החזק".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

מיקום אסטרטגי, נוף מרהיב ודירות מפוארות: השכונה המסקרנת שנבנית במרכז

בשיתוף אאורה נדל"ן

אי.סי.איי טלקום

יצרנית ציוד התקשורת החבוטה זוכה למכה נוספת: האנליסטים אומרים כי החדשות המגיעות ממנה ומסביבתה רחוקות מלהיות מעודדות. בשבוע שעבר לוסנט הודיעה על ירידה נוספת בדו"חותיה, ו"כבר איבדנו את יכולת הספירה של הפעמים בהן היא עשתה זאת".

בבית ההשקעות מאמינים באינווייה, אולם מודאגים יותר מעתידן של לייטסקייפ, אנאוויס ואינווייב. על כן, הגיע חיתוך התחזיות "כך שלא נצטרך להוריד יותר את התחזיות בהמשך, אלא אם התעשייה תידרדר". הדירוג למניה נותר על "קנייה". אצל אי.סי.איי ההפסדים השנה אמורים לקטון בהשוואה לתחזיות הקודמות, אולם ההכנסות יהיו נמוכות אף מהתחזיות הקודרות הקודמות שסיפקו האנליסטים.

אודיוקודס


החברה החליטה שלא לחתוך בהוצאות, והמשיכה להשקיע במו"פ כמו גם בהגברת יכולות המכירה שלה, והיא מקבלת על כך קרדיט מצוות האנליסטים. ואולם, לוקח זמן עד שהיא מציגה את המוצרים ללקוחותיה, והתהליך כולו עד לאקט המכירה הוא קשה. ההמלצה נותרת "החזק", מאחר שהחברה לא תוכל למשוך משקיעים מוסדיים כל עוד היא מפסידה תפעולית ומציגה ראות נמוכה קדימה - דברי האנליסטים. ברבעון השני היא תעמוד בתחזיות המוקדמות, אולם האנליסטים מורידים את ההערכות ממנה לשנה כולה.

גילת לוויינים


ההמלצה של בית ההשקעות כאן היא פשוט "מכור", לאור מבנה החובות הקשה של החברה, ופחות על רקע ההפסדים העצומים שלה - כך אומרים שלושת האנליסטים. כאן, הם מורידים את התחזיות מהמחצית השנייה של 2002 ול-2003.

פריסייס


לאנליסטים ישנם ספקות האם עליהם להנמיך הלאה את התחזיות לשנה, מעבר למה שבוצע כאשר היא פירסמה את דו"חות הרבעון הראשון והאזהרות לרבעון השני, אולם הם מחליטים בינתיים לעשות זאת - לפחות בכל הנוגע לשאר השנה ול-2003, שכן התחזיות הנוכחיות נראות להם קשות להשגה לאור קצב התאוששות תעשיית ה-IT.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully