וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נשואה זנקס: "הריבית הגבוהה תדכא עליות מחירים החל מחודש אוגוסט"

אמיר טייג

20.6.2002 / 14:14

לראשונה מזה שבועות: מדד סביבת האינפלציה של נשואה זנקס יורד ב-0.3% לרמה של 7%

לראשונה מזה מספר שבועות בהם רשם מדד סביבת האינפלציה של נשואה זנקס עליות, יורד השבוע המדד ב-0.3% לרמה של 7%. המדד של נשואה זנקס מהווה אינדיקציה לשינוי סביבת האינפלציה. שלמה מעוז, הכלכלן הראשי של נשואה זנקס, העלאת הריבית ע"י בנק ישראל אשר הביאה לראשונה מזה זמן רב לריבית חיובית והמשך מדיניות הריבית המרסנת ידכאו את עליית המחירים החל מחודש אוגוסט, ולפיכך מדד האינפלציה צפוי לרדת, אך בתנאי שלא יימשך המשבר בשקל שגרם לפיחות המואץ.

ממוצע תחזיות חזאי המאקרו על פי נשואה זנקס עומד על 3.4% אינפלציה ב-12 החודשים הקרובים - עלייה של 0.2% לעומת שבוע שעבר. לעומת זאת, הציפיות בשוק ההון לאינפלציה בשנה הקרובה עומדות על 3.7% - ירידה של 1.4% לעומת שבוע שעבר. גם הפעילים בשוק ההון וגם הכלכלנים מעריכים כי בעקבות האירועים בשבוע שעבר, שכללו העלאה מפתיעה של הריבית והחלטות משותפות של בנק ישראל והאוצר להעמיק את הקיצוץ בתקציב, המדיניות המרסנת של בנק ישראל תצליח לרסן את האינפלציה. לפיכך, הם מנמיכים הערכותיהם לגבי האינפלציה הצפויה ב-12 החודשים הקרובים. הערכות אלה מעידות, באופן עקיף, על כך שהכלכלנים והפעילים בשוק צופים גם התמתנות במגמת הפיחות בשקל.

המדד של נשואה זנקס מורכב מארבעה אלמנטים בסיסיים הכוללים ממוצע תחזיות כלכלני מאקרו; ציפיות האינפלציה בשוק ההון; אינפלציה בסיסית;ואינפלציה שנגזרת מ-M1. המדד מהווה, כאמור, אינדיקציה לשינוי סביבת האינפלציה. עיקר הירידה השבוע נובעת מאלמנט שוק ההון במדד, אשר ירד בעקבות צמצום פער התשואות בין האפיק הצמוד לשקלי הלא צמוד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully