וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בכל פעם שרו"ח מורשע בארה"ב, רו"ח בישראל מפסיד פרנסה

הארץ

23.6.2002 / 18:52

בעקבות פרשת אנרון-אנדרסן מתכוון משרד המשפטים לפרסם תקנות שיאסרו על רואי חשבון לספק ללקוח ביקורת ספרים במקביל לייעוץ מס, עריכת דין, הנהלת חשבונות, שמאות מקרקעין וביטוח; רואי החשבון מאוד לא אוהבים את הרעיון



מאת בן ציון ציטרין



שר המשפטים, מאיר שטרית, קורא ללשכת רואי החשבון להזדרז ולהגיע להצעה מוסכמת עם הצוות המקצועי במשרדו בעניין התקנות החדשות הנוגעות לאי תלות של רו"ח מבקר. שטרית אמר ביום ראשון שעבר באסיפה הכללית של לשכת רו"ח, כי עדיין לא קבע עמדה בעניין, וכי הוא ממתין לקבלת המוצר הסופי - קרי תקנות שעליהן סמכו רואי החשבון של המשרד את ידם, לאחר שהתייעצו עם לשכת רואי החשבון. ואולם השר הזהיר כי הוא מתכוון להחליט בהקדם.



"אחרי שתגמרו לריב", אמר השר לנוכחים - והתכוון להתנגדות הלשכה לטיוטת ההצעות שהעבירה סגנית היועץ המשפטי לממשלה, דוידה לחמן מסר - "ויובא אלי המוצר הסופי, אשמע את הצדדים ואחליט על מה כן לחתום". השר אמור לחתום על התקנות החדשות לא יאוחר מ-15 ביולי.



סוגרים את המקצוע



ב-15 בינואר התקבל בכנסת תיקון בחוק רואי החשבון. השינוי נועד לפתוח את המקצוע ולאפשר לרו"ח לעסוק בעיסוקים נוספים, שנאסרו קודם לכן. בתיקון נקבע כי בתוך ששה חודשים יתקין השר תקנות שיקבעו את סוג העיסוקים אשר ייחשבו כפגיעה באי תלות.



לפני כשבועיים העביר משרד המשפטים למועצה וללשכת רואי החשבון - שאיתן הוא מחויב בהתייעצות מוקדמת - תקנות שלפיהן ייאסר על רו"ח לספק ללקוח ביקורת ספרים במקביל לשירותים נלווים, ובהם ייעוץ מס, עריכת דין, שמאות מקרקעין וביטוח, ביקורת פנימית, כהונה כנושא משרה בתאגיד המבוקר, מתן חוות דעת כלכלית (לרבות הערכות שווי), הנהלת חשבונות, ייעוץ וניהול תיקי השקעות.



לטענת לשכת רו"ח, ייעוץ המס הוא חלק אינטגרלי מעבודת הביקורת של הרו"ח, ולא ניתן להפרידה מעבודתו כמבקר ספרים של הלקוח. בנוסף טוענים בלשכה כי לא ניתן לראות במתן שני השירותים ללקוח הפרה של עיקרון אי התלות.



לטענת נשיא לשכת רו"ח, עופר מנירב, במקום לפתוח כמצוות המחוקק את המקצוע, הצעות משרד המשפטים מצמצמות אותו ומהוות למעשה סגירה של המקצוע - שכן אף משרד רואי חשבון לא יוכל לעמוד בתקנות המוצעות. ואולם משרד המשפטים בדברי הקדמה לטיוטת התקנות, טען כי מדובר בפתיחת העניין לדיון ציבורי בדבר ניגוד עניינים של רו"ח, ואי תלות כתוצאה מעיסוק אחר שלו מול הלקוח.



לטענת משרד המשפטים, בעקבות התיקון לחוק בוצעה פנייה ללשכת רואי החשבון באפריל - כמו גם ללשכת עורכי הדין - בבקשה לקבל את התייחסותם לתחומים הטעונים הסדרה בתקנות, אך עד ליום הוצאת טיוטת התקנות לפני כשבועיים, לא התקבלה התייחסות לשכת רואי החשבון.



במשרד המשפטים אמרו כי טיוטת התקנות גובשה לאור חשיבותה של פעולת הביקורת של הדו"חות הכספיים ולאור תפקידו של רו"ח-מבקר כגוף בלתי תלוי ואובייקטיווי. לדעת המשרד, דו"חות כספיים מבוקרים בידי רו"ח-מבקר הראויים לאמון הציבור, הם כלי חשוב לקיומה של כלכלה מפותחת לא רק לחברות ציבוריות ולעמותות, אלא גם לחברות פרטיות הנהנות מעיקרון הגוף המשפטי הנפרד שאחריות בעלי המניות בו מוגבלת, אשר בצידה החובה למנות רו"ח-מבקר שיבקר את הדו"חות הכספיים של החברה.



טיוטת התקנות המוצעת באה במפורש להסדיר את סוגיית ניגוד העניינים וגם את סוגיית אי התלות. לדברי משרד המשפטים, יש הבחנה מסוימת בין שתי הסוגיות כאשר עיקרון אי התלות - שהינו ייחודי לרו"ח-מבקר - נועד להבטיח את חשיבות עבודת הביקורת של הדו"חות הכספיים בידי גוף חיצוני לחברה. הגוף החיצוני חייב להיות בלתי תלוי בחברה במישרין או בעקיפין, כדי להבטיח את האובייקטיוויות של הביקורת.



במשרד המשפטים אמרו כי לאור האירועים בישראל ובעולם בשנים האחרונות, ובאחרונה בפרשת אנרון - היה מקום להידרש במפורש, לראשונה, לסוגיית אי התלות, בנוסף להיבטי ניגוד העניינים. בשבוע שעבר הורשעה פירמת ראיית החשבון הבינלאומית אנדרסן בהשמדה שיטתית של מסמכי אנרון, אשר את ספריה ביקרה במקביל למתן ייעוץ.



בהתאם לכך מוצע בטיוטת התקנות, בנוסף לעיקרון הכללי הקבוע בחוק, לקבוע נסיבות קונקרטיות שבהן כתוצאה מעיסוק נוסף של רואה החשבון-מבקר, עשויה להיפגע אי תלותו במבוקר - או שעשוי להיווצר ניגוד עניינים.



אמינות עבודת הביקורת



טיוטת התקנות קובעת כי רו"ח-מבקר פועל בניגוד עניינים או תוך תלות במבוקר, אם במסגרת עבודת הביקורת הוא נדרש לבקר עניין או תחום שבו הוא עסק או עוסק במסגרת עיסוקיו האחרים. למשל, כיצד ניתן להבטיח את אמינות עבודת הביקורת, אם אותו רו"ח או שותפו נתנו לחברה המבוקרת ייעוץ כלכלי בעסקה מסוימת - שעתה הם נדרשים לבקר את תוצאותיה. ואולם כדי לאפשר לרו"ח לתת שירותים נלווים, ניתן לסתור סעיף זה.



סוגיית העיסוק בעבר בתחום מסוים אינה פשוטה, גורסים במשרד המשפטים. מחד, לא ברור כעת מה קורה כאשר כמה שנים אחרי ביצוע ביקורת עבור לקוח, מתבקש המשרד להעניק שירותי ייעוץ; כלומר, תידרש תחימה על ציר הזמן - מעין תקופת צינון - בין שירות אחד למשנהו. מאידך, תחימת המועד עלולה להוציא מקרים שאירעו לפני כן, אשר השלכותיהם מתעוררות בהמשך. גם עניין זה ילובן בדיונים על הטיוטה המוצעת.



בטיוטה מוצעות נסיבות מיוחדות המהוות נסיבות ברורות שבהן רו"ח-מבקר פועל תוך תלות במבוקר או בניגוד עניינים. לדוגמה, אם יש קשר כלכלי בין רו"ח-מבקר ובן זוגו ללקוח. ברור כי הכוונה לקשר כלכלי שיש בו כדי להשפיע על הרו"ח, ומונח זה טעון הגדרה שמשרד המשפטים מבקש לגבשה במסגרת ההתייעצויות השונות.



מקרה אחר שמוצע לקבוע כאסור, הוא כאשר רו"ח-מבקר מתנה את שירותי הביקורת בשירותים נוספים או כאשר הוא מקבל שכר המותנה בתוצאות הטיפול, במסגרת העיסוק האחר מהלקוח המבוקר. בגדר מקרה זה נכנסים כל אותם מצבים שבהם בנוסף לעבודת הביקורת, מספק רואה החשבון שירותים אחרים ללקוח או לחברה בשליטתו, אשר השכר בהם מותנה בתוצאות הטיפול. במקרים אלה החשש הוא כי נוצרת תלות בין המבוקר לרו"ח, העלולה לפגוע בעבודת הביקורת.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully