וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבורסה: המעו"ף יורד מתחת ל-350 נקודות

23.6.2002 / 12:08

גיוס המילואים והירידות בנסד"ק ממשיכות להוביל המגמה השלילית; השחר הארוך יורד ב-3.2%; מדד המעו"ף מאבד 2.1%; מניות הטכנולוגיה מובילות את הירידות - התל-טק מאבד יותר מ-3%

שבוע המסחר בבורסה של תל אביב נפתח במגמה פסימית, נוכח החמרת המצב הבטחוני וגיוס מחודש של כוחות מילואים באמצעות צווי 8. כמו כן, ירידות השערים החדות במדדים המובילים בניו יורק משפיעות לשלילה על מגמת המסחר במניות מדדי תל אביב, בעיקר במניות הטכנולוגיה. הירידות כוללות את כל מניות המעו"ף, כאשר המדד יורד בכ-2.1% לרמה של 348 נקודות וחוצה תוך כדי כך את רף 350 הנקודות. מדד תל אביב 100 משיל 2% ומדד התל-טק יורד בשיעור חד יותר של 3%.

שוק האג"ח רושם הבוקר גם הוא ירידות שערים, כאשר השחר ל-9 שנים (2680) יורד בשיעור חד של כ-3.2% ונסחר ברמת תשואה של 11.8%, והמק"מ ל-12 חודשים יורד בשיעור קל יחסית של 0.1% ונסחר ברמת תשואה של 10%.

במהלך השבוע האחרון נרשמו פדיונות חריגים בקרנות השקליות בהיקף של מעל 500 מיליון שקל. לדברי גורמים בשוק ההון, הכספים שנפדים מהקרנות חוזרים לפקדונות בבנקים, המציעים ריביות אטרקטיוויות המגיעות לכ-6% (ריאלי שנתי). להערכת גורמים אלה, הפדיונות הם הגורמים העיקריים לירידות החדות שנרשמות בשבועות האחרונים בשוק איגרות החוב. מסקר של חברת מיטב עולה כי בחודשים ינואר עד מאי ירדו נכסי הקרנות השקליות ב-26%.

הירידות החזקות באג"ח השקליות באות על רקע הערכות כי מגמה זו עדיין לא תמה וחששות כי חלק מהכספים שנמשכו יומרו לדולרים או ייצרו ביקוש לנכסים צמודי דולר. הדולר רשם ביום שישי ירידה קלה והיציג נקבע על רמה של 4.982 שקלים. אחרי קביעת השער היציג נחלש הדולר בעוד 0.2% לרמה של 4.972 שקלים - רמה בה נסחר גם עתה במסגרת המסחר באופציות.

רמי דרור, מנכ"ל די.בי.אם, מוסיף כי על פי תוכנית הגיוסים של האוצר לחודש יוני, צפוי מחר האוצר לגייס כ-450 מיליון שקל. להערכתו, מאחר שלא קיימים בתקופה האחרונה ביקושים גדולים באפיקים השקליים, גיוס זה צפוי לגרום לעודפי היצע, ולפיכך - להמשך ירידות באפיקים השקליים ועלייה בתשואות.

גורם נוסף אשר ישפיע על המסחר השבוע הוא פקיעת אופציות המעו"ף ביום חמישי, שצפויה לגרום למסחר תנודתי במהלך השבוע. הודעת בנק ישראל לגבי הריבית המוניטרית אשר צפויה להתפרסם ביום שני משפיעה גם היא על המסחר. להערכת דרור, השוק כבר מתמחר העלאת ריבית של כ-2%, אך הוא מעריך כי בנק ישראל לא צפוי להעלות את הריבית ביותר מ-1.5%. בכל מקרה, דרור אינו חוזה כי הודעת הריבית צפויה להשפיע בצורה קיצונית על המסחר בדולר ועל האפיקים השקליים.

ביום חמישי נסחרו מניות קבוצת אי.די.בי בירידות שערים, על רקע הידיעה כי הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל דורש מנוחי דנקנר לעמוד במגבלות "לווה בודד", וכי ייתכן שדנקנר יצטרך להשיג מימון מחו"ל לצורך השלמת רכישת השליטה באי.די.בי אחזקות. גם עתה נרשמות ירידות במניות הקבוצה. דיסקונט השקעות יורדת בכ-2.6% נוכח המלצות הנאמן של חברת תבל, צבי יוכמן, אשר מציע למכור כ-15% מהאחזקות הצפויות של תבל בחברת הכבלים הממוזגת. כלומר, אחזקות דסק"ש בחברה הממוזגת צפויות לרדת מ-44% לכ-30%. אי.די.בי פיתוח יורדת בכ-3%, אי.די.בי אחזקות יורדת ב-3.6% וכלל תעשיות יורדת ב-1.5%.

עוד רושמות ירידות חדות מניית החברה לישראל שיורדת ב-4.7%, מניית הבנק הבינלאומי שיורדת ב-4.3%, מניות בנק לאומי ובנק הפועלים שיורדות 2.3% ו-2.1%, בהתאמה, וכור שיורדת ב-3.3%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully