וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבורסה - לשפל החמור זה 3 שנים

אמיר טייג

23.6.2002 / 17:28

פעילים: אין סיבה לרכוש או להחזיק מניות כשהתשואה באפיקים חסרי הסיכון ברמתה הנוכחית; הבינלאומי נפלה ב-4.5%; התל-טק איבד 3.7%; המעו"ף ירד ב-2% מתחת ל-350 נקודות

יום המסחר בבורסה של תל אביב התנהל במגמה פסימית מאוד, נוכח החמרת המצב הבטחוני וגיוס מחודש של כוחות מילואים באמצעות צווי 8. כמו כן, ירידות השערים החדות במדדים המובילים בניו יורק השפיעו לשלילה על מגמת המסחר במניות מדדי תל אביב, בעיקר במניות הטכנולוגיה.

הירידות כללו את כל רשימת מניות המעו"ף אשר ירדו בשיעורים של בין 0.4% ל-4.5%. המעו"ף איבד כ-2% לרמה של 348.1 נקודות, וחצה את רף 350 הנקודות. מדד תל אביב 100 השיל 2.2% ומדד התל-טק ירד בשיעור חד יותר של 3.7%. מחזור המסחר הסתכם ב-225 מיליון שקל - מחזור ער יחסית לימים האחרונים.

בעקבות פרסומים במהלך יום המסחר כי יש סיכוי שהאוצר יבטל את הנפקת השחרים המתוכננת למחר, הפך השוק מגמה לקראת השעה 15:30 והחל להחזיר חלק מהירידות שרשם. תוך שעה החזיר המעו"ף כ-1.5% ועבר לירידה של 2% בלבד. פעילים מציינים כי לאחר הפרסומים הפך השוק את עורו, וניתן היה לזהות רוכשים רבים, בניגוד למצב של מוכרים בלבד בשוק לפני כן.

להערכת נועם קושילביץ ממיטב, ביטול ההנפקה, אם יקרה, מעיד על כך ש"עיני האוצר נפקחו נוכח הירידות באפיקים השקליים". ההנפקה המתוכננת היתה הגורם העיקרי שהעיב היום על המסחר בשחרים, ולפיכך ביטולה הקל על הפעילים. קושילביץ אף הביע אופטימיות זהירה לגבי סיכויי ההתאוששות של שוק האג"ח בטווח הקצר.

קושילביץ הוסיף כי במסחר היום, בו היו מוכרים בלבד, אף אחד לא בחן מניות ספציפיות ולפיכך המגמה הכללית הניעה את השוק כמקשה אחת.

פעילים בשוק מעריכים כי "אין כל סיבה היום לרכוש או להחזיק מניות, כאשר התשואה באפיקים חסרי הסיכון עולה לרמתה הנוכחית". ההתשואה בשחרים ארוכי הטווח ומק"מ ל-12 חודשים המשיכה לעלות היום ונסגרה על רמה של כ-11.7% ו-10.7% בהתאמה. הפעילים מוסיפים כי "במצב הנוכחי אין סיכוי ששוק המניות יניב תשואה גבוהה מזו".

גורמים נוספים המשפיעים על המסחר השבוע הם פקיעת אופציות המעו"ף ביום חמישי, שצפויה לגרום למסחר תנודתי במהלך השבוע כולו, והודעת בנק ישראל לגבי הריבית המוניטרית שצפויה להתפרסם מחר. להערכת רמי דרור מדי.בי.אם, השוק כבר מתמחר העלאת ריבית של כ-2%, אך הוא מעריך כי בנק ישראל לא צפוי להעלות את הריבית ביותר מ-1.5%. בכל מקרה, דרור אינו חוזה כי הודעת הריבית צפויה להשפיע בצורה קיצונית על המסחר בדולר ועל האפיקים השקליים.

ביום חמישי נסחרו מניות קבוצת אי.די.בי בירידות שערים, על רקע הידיעה כי הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל דורש מנוחי דנקנר לעמוד במגבלות "לווה בודד", וכי ייתכן שדנקנר יצטרך להשיג מימון מחו"ל לצורך השלמת רכישת השליטה באי.די.בי אחזקות. גם היום נרשמו ירידות במניות הקבוצה: דיסקונט השקעות ירדה בכ-1.7% נוכח המלצות הנאמן של חברת תבל, צבי יוכמן, אשר מציע למכור כ-15% מהאחזקות הצפויות של תבל בחברת הכבלים הממוזגת. כלומר, אחזקות דסק"ש בחברה הממוזגת צפויות לרדת מ-44% לכ-30%. אי.די.בי פיתוח ירדה ב-1.8%, אי.די.בי אחזקות ירדה ב-1.9% וכלל תעשיות השילה 3.3%.

ירידות חדות נרשמו במניית החברה לישראל שאיבדה 4.5%, במניית הבנק הבינלאומי שירדה ב-4.6%, במניות בנק לאומי (לאומי: ת"א) ובנק הפועלים שירדו ב-2.6% ו-2.4%, בהתאמה, במניית כור שירדה ב-1.7% ובמניית בנק דיסקונט שנפלה ב-4.1%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully