וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ריבלין: לבטל תוצאות ההצבעה על הארכת זכיונות ערוץ 2

רוני קורן-דינר

24.6.2002 / 13:53

הצעת החוק הפרטית בעניין הארכת הזכיונות נדחתה אתמול בהצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה, אולם בעקבות פנייתו של ריבלין התהפכו התוצאות; ההצעה תעבור לדיון בממשלה

הצבעת ועדת השרים לענייני חקיקה, שדחתה אתמול הצעת החוק הפרטית של ח"כ אברהם פורז בעניין הארכת הזכיונות של ערוץ 2 - התהפכה לאחר תום הישיבה. הוועדה אישרה, למעשה, הארכת הזיכיונות בשנתיים נוספות ללא מכרז, אולם מאחר שהשרה ציפי לבני ושר המשפטים מאיר שטרית הגישו ערעור, ההצעה תידון שוב בממשלה.

את הצעת החוק הביא לפני השרים ראובן ריבלין, שר התקשורת, התומך בהצעת פורז להאריך את הזכיונות בשנתיים לאחר תום תקופת הזיכיון, כלומר, עד נובמבר 2005. ח"כ פורז הגיש לפני כשבועיים הצעת חוק פרטית התומכת בהארכת הזכיונות, בהתאם לעמדת שר התקשורת והרשות השנייה. לדבריו, הזכיינים בערוץ השני אינם מסוגלים להמשיך לפעול בחוסר ודאות, והמצב גורם לעצירת הזמנת הפקות מקור חדשות ולשיתוק ענף הטלוויזיה. פורז, השוהה בחו"ל, לא השתתף אתמול בדיון.

מנהלי שלוש הזכייניות מפעילים מצדם מאמצי שדולה כבירים על מנת להעביר את הצעת החוק של פורז. לדבריהם, באין אופק עסקי ודאי למתכונת השידורים לאחר נובמבר 2003, הם אינם יכולים לקבל החלטות לגבי לוחות שידורים עתידיים. במשרד התרבות, לעומת זאת, המייצג בין השאר את עמדתם של היוצרים המשתתפים בהפקות של ערוץ 2, דורשים כי הארכת הזכיונות תתבצע רק בכפוף להתחייבות הרגולטור להפסיק להכיר במשדרי חדשות וספורט כבהפקות מקור, ולהגדיל את התמלוגים שמשלמות הזכייניות למימון הקולנוע הישראלי.

לאחר דיון סוער, שסבב סביב הצבעתה הכפולה של לבני, פנה ריבלין למזכירות הממשלה וביקש לבטל את התוצאות. לבני טענה כי פעלה על פי חוות דעת של מזכירות הממשלה, לפיה היא רשאית לייצג את משרדה שלה (משרד ללא תיק), וכיוון שהיא מייצגת את משרד האוצר בענייני תקשורת (שר האוצר מנוע מלהשתתף בדיונים בנושא בשל החזקות אשתו, ג'ודי ניר-שלום-מוזס, במניות "ידיעות אחרונות"), היא רשאית להצביע גם בשמו. במזכירות הממשלה החליטו לפעול לפי חוות דעת אחרת ולספור לבסוף הצבעה אחת בלבד של לבני, ולכן אושרה ההצעה ברוב של ארבעה תומכים מול שלושה מתנגדים.

"אין שום סיבה לתת רכוש מדינה ללא תמורה" אמרה היום לבני ל-TheMarker. "המסר לפיו בעלי ההשפעה - והזכיינים הם כאלה - משיגים את שלהם, הוא בלתי נסבל מבחינה ציבורית ומשפטית. גם אם מחליטים להאריך את הזכיונות עד למעבר לשידור במתכונת הרשיונות, חייבים לערוך מכרז. שהרי ברור שהזכיינים הקיימים הם אלה שישדרו גם במתכונת הרשיונות שאינה מוגבלת במשך תקופה, ואם לא נערוך מכרז, ייצא שהזכיינים יקבלו במתנה שידורים מסחריים מעתה ועד עולם".

"אין כאן מתנות לאף אחד"

"אין כאן מתנות לאף אחד" מסר ריבלין בתגובה. "כל שוק הטלוויזיה וההפקות תקוע, ומישהו צריך לתת יד ולהתיר את הסבך. אתם מכירים מישהו שיהיה מוכן להשקיע בערוץ 2 במקום בעלי המניות הנוכחיים? לא בטוח שיש מישהו כזה. כשהזכיינים מאיימים בעצירת ההפקות החדשות זה סתם אמצעי לחץ, אלא סיטואציה אמיתית שעלולה להימשך עוד זמן רב".

משרד המשפטים מתנגד אף הוא להארכת הזיכיון בערוץ 2 ללא מכרז, וטוען כי לכל הפחות יש לערוך מכרז על נכסי הערוץ, שהם חברת החדשות, התדר והמותג 'ערוץ 2' עצמו, שאמורים לשיטתם לחזור לרשות המדינה בתום הזיכיון. "יש כאן גם מסר בעייתי בעניין אישור הצעת חוק פרטית מיוחדת לעניין הקצאת שידור מסחרי, שהוא בהחלט משאב מוגבל, לזכיינים" הוסיפה לבני. "אם לא נערוך מכרז, הזכיינים יבואו שוב בעוד שנתיים וידרשו הארכה נוספת".

יצוין כי בפברואר השנה קיבלה ועדת הכלכלה בראשות פורז החלטה לפיה בתום תקופת הזיכיון יעברו זכייניות ערוץ 2 למתכונת רשיונות (ללא המכרז שתוכנן לינואר 2003) - אך נציגי משרד האוצר והמשפטים ביקשו להכניס הסתייגות לפיה גם אם יתקיים המעבר לרשיונות, עדיין ייערך מכרז על נכסי ערוץ 2. במארס קיבלה הכנסת תיקון לחוק הרשות השנייה לפיו יוכלו שלוש זכייניות ערוץ 2 - רשת, קשת וטלעד - להתמזג לשתי זכייניות באופן מיידי - בכפוף לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully