וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גמול סהר: השחיקה ברווחי בנק הפועלים ברבעון הראשון - אירוע נקודתי

אלי דניאל

25.6.2002 / 10:00

הבנק עתיד לבצע השנה הפרשות רבעוניות ממוצעות של כ-400 מ' ש'; רמת הלימות ההון הראשוני קרובה מדי למינימום המותר

האנליסטית רונית חלימה, מבית ההשקעות גמול סהר, מעדכנת היום את המלצתה למניית בנק הפועלים וזאת על רקע דו"חות הבנק לרבעון הראשון של שנת 2002, דו"חות אשר פורסמו בחודש שעבר. האנליסטית מותירה למניית הבנק המלצת "קנייה" תוך הפחתת מחיר היעד מ-12.3 שקלים ל-9.6 שקלים, מחיר הגבוה בכ-38% ממחיר המניה בבורסה.

חלימה מציינת כי תוצאות הרבעון הראשון היו גבוהות מציפיותיה, כאשר הפער בין תוצאות אלה לתוצאות הרבעון הרביעי של שנת 2001 נובע משלושה סעיפים עיקריים - רווח מפעילות מימון לפני הפרשות, הוצאות שכר וההפרשות לחובות מסופקים.

הירידה בשיעור של למעלה מ-10% ברווח מפעילות מימון נבעה מהשפעת מדדים כמו גם מהשחיקה במרווח השקלי. לדברי חלימה, בהתחשב ברמת הסיכון במשק וברמת המרווחים הפיננסיים הנמוכה בה פועלת המערכת הבנקאית בשנים האחרונות, צפוי להירשם שיפור במרווח הפיננסי של הבנק, כך שאת השחיקה ברווח מפעילות מימון יש לראות כאירוע נקודתי ולא מייצג.

בהתייחסה להוצאות השכר בבנק, מציינת חלימה כי בסעיף זה נרשמה ירידה חדה, בין היתר, בשל הירידה בשיעור התשואה של הבנק בשנת 2001 שהקטינה את הבונוסים לעובדים. להערכת חלימה, על אף שהקיטון בהוצאות השכר הינו נתון חיובי, מדובר בירידה זמנית אשר אינה מהווה עדות להתייעלות שחלה במערכת.

שיעור ההפרשות ברבעון הראשון של שנת 2002 נראה לחלימה נמוך במקצת בהתחשב במצב הכלכלי במשק ובהרעה במצבם הפיננסי של לווים גדולים. להערכתה, בשנה הקרובה נהיה עדים להפרשות רבעוניות ממוצעות בסך של כ-400 מיליון שקל, המשקפות הפרשה שנתית של כ-1.6 מיליארד שקל.

חלימה מציינת כי אף על פי שהיא מאמינה באיתנותו וביכולתו של בנק הפועלים לשפר את רמת הלימות ההון הראשוני, הרי שרמת הלימות ההון הראשוני של הבנק נמוכה - עומדת על 6.11% - וקרובה מדי למינימום הקבוע בהוראות הפיקוח על הבנקים.

המצב הכלכלי במשק אינו פוסח על ענף הבנקאות המסחרית, אולם להערכת חלימה, הפגיעה בבנק הפועלים תמותן בשל היתרון לגודל - פיזור רב יותר של אשראי, נתח מהותי ממגזר משקי הבית והכנסות מחברת כרטיסי אשראי.

להערכת חלימה, בנק פועלים יסיים את שנת 2002 עם רווח נקי של 900 מיליון שקל, שחיקה של כ-3% לעומת הרווח הנקי שהושג בשנת 2001. היקף ההפרשות לחובות מסופקים צפוי להסתכם בשנה הנוכחית בכ-1.6 מיליארד שקל, כ-30% יותר מהיקף ההפרשות בשנת 2001 וכ-29% מהרווח הצפוי מפעילות מימון, רווח אשר עתיד להסתכם בכ-5.6 מיליארד שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully