וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שלמה מעוז: סילבן שלום - שר האוצר הגרוע ביותר ב-20 השנים האחרונות

ליאור כגן

25.6.2002 / 11:02

הכלכלן הראשי של נשואה זנקס מעריך כי העלאת הריבית אתמול היא האחרונה וכי הריבית תרד ב-1% עד סוף השנה; "שר אוצר חדש יוכל לבצע קיצוץ שיחזיר את האמינות"

"סילבן שלום הוא שר האוצר הגרוע ביותר ב-20 השנים האחרונות, ועל ראש הממשלה לפטרו מיידית על מנת להחזיר את האמון למשק", כך אומר שלמה מעוז, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות נשואה זנקס. לדבריו, שלום לא מסוגל לבצע קיצוץ הכרחי בתקציב.

"שר אוצר חדש יבצע קיצוץ בתקציב, יחזיר את האמון במנהיגות הכלכלית ויאפשר ירידה בריבית בנק ישראל וירידה בריביות בשוק ההון. ירידה כזו תאפשר השקעות במשק ההכרחיות להכנתו לצמיחה בשנים הבאות. ישראל היא המדינה היחידה בה יש נסיגה בפרמטרים הכלכליים - העלאת ריבית והכבדת נטל המס. תנאים אלו לא יאפשרו להצטרף לצמיחה הכלכלית בעולם, ולכן פיטורי שר האוצר הכרחיים", אמר מעוז.

מעוז מעריך כי העלאת הריבית שהתבצעה אתמול היא האחרונה, ובחודשים הבאים, עם התייצבות המשק, תרד הריבית בהדרגה. להערכתו, ריבית בנק ישראל תעמוד בסוף השנה על 8.1%, ובעוד שנה מהיום על 6.9%. מעוז מציין כי כל העלאות הריבית האחרונות הן העלאות ריבית נטו, משום שלא צפויות העלאות ריבית בארה"ב ובגוש היורו בחודשים הקרובים. לדבריו, פער הריביות בין השקל לדולר (7.35%) הוא הגבוה מאז מאי 1999.

להערכת מעוז, האינפלציה הצפויה ל-12 החודשים הקרובים נמוכה מ-2%, והדולר יירד לרמה של 4.8 שקלים עד סוף השנה. מעוז אומר כי העלאת ריבית נוספת תביא לשיתוק ונסיגה של המשק הישראלי, ולכך שלא תהיה צמיחה ב-2003. "בשיעורי ריביות גבוהים אף אחד לא משקיע, ולכן אין צמיחה", הוסיף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully