וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עקב פרשת פרטנר-אקסלנס: ישונה אופן קביעת שער הנעילה למניות שייכנסו למעו"ף

אילן מוסנאים

26.6.2002 / 15:57

לפני שנה הקפיצה עסקה חריגה שביצעה חברת אופמת את מחירה של פרטנר ב-49% יום לפני כניסתה למעו"ף; ביום ראשון יתקיים מסחר פתיחה מיוחד במניות טפחות והבינלאומי 5

בעקבות פרשת פרטנר -אקסלנס לפני כשנה, החליטה הנהלת הבורסה של תל אביב לשנות את הכללים לחישוב השער הקובע של המניות הנכנסות למדד המעו"ף ביום שלפני כניסתן למדד. השינוי יתבצע ביום שני הקרוב - 1 ביולי - ובמסגרתו תחליף מניית בנק טפחות את מניית הבנק הבינלאומי 5 ברשימת מניות המעו"ף. מניית הבנק הבינלאומי 5 תצטרף לרשימת תל אביב 100.

מהבורסה נמסר כי מדובר בצעד נוסף ברשימה של צעדים שננקטו על ידה במטרה לצמצם את האפשרויות לביצוע ספקולציות על המדד. צעד נוסף בו נוקטת הבורסה כבר מספר חודשים שינה את שיטת הנעילה היומית במניות - כך שבמקום להסתפק במחזור עסקות מינימלי של כ-500 אלף שקל, השער יחושב כממוצע של העסקות ב-10 הדקות האחרונות.

בכל מקרה, ביום ראשון הקרוב תפסיק הבורסה את המסחר בשתי המניות לעיל בשעה 16:00. במהלך 15 הדקות הראשונות שלאחר הפסקת המסחר לא יתקבלו במניות אלה פקודות ולא יפורסמו לגביהן שער ומחזור תיאורטי.

מתום 15 הדקות הראשונות ועד מועד חישוב שער הנעילה יתקבלו פקודות שער (לימיט) בלבד. סמוך לחישוב שער הנעילה במניות יתבצע בהן מסחר רב צדדי במתכונת של מסחר פתיחה נוסף (מסחר פתיחה מיוחד), וייקבע בהן שער במתכונת של שער פתיחה נוסף.

שער הפתיחה המיוחד יהיה שער הנעילה שייקבע לאותן המניות באותו יום. לאחר קביעת שער הפתיחה המיוחד במניות המסחר הרציף בהן לא יחודש, ויתקיים בהן שלב מסחר בשער הנעילה במתכונת הרגילה (כלומר, מסחר במחיר הנעילה).

במועד השינוי הקודם במדדים התבצע מסחר חריג במניות חברת פרטנר, שנכנסה למדד המעו"ף, והיא זינקה בשיעור של כ-49%. ביום למחרת חזרה המניה למחירה ה"טבעי" ונפלה בכ-25%, תוך שהיא מניבה לשחקני המעו"ף שהימרו על ירידות במדד רווחים גבוהים.

בפעם הקודמת היתה זו חברת אופמת, שבשליטת בית ההשקעות אקסלנס, שניצלה את הפירצה ויצרה את המהלך, שגרר את מנהליה - גולן כהן ורונן רשף - לתביעה משפטית מצד רשות ניירות ערך.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully