וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ה-SEC הוציא צו שימנע מוורלדקום להשמיד מסמכים ולמכור נכסים

יהודה שויצר

27.6.2002 / 11:02

המהלך בוצע על מנת למנוע את שהתרחש בפרשת אנרון; יו"ר ה-SEC: "אני רותח מזעם - איני מוכן לסבול זאת יותר"

שעות ספורות לאחר חשיפת הונאת הענק בוורלדקום (סימול WCOM), גופי הרגולציה בארה"ב הגישו תביעה אזרחית כנגד החברה. רשות ני"ע בארה"ב, שזכתה לקיטונות ביקורת על דרך התנהלותה בפרשיות הקודמות, הודיעה כי נקטה במהלכים כדי למנוע מהחברה להשמיד מסמכים, כפי שקרה במקרה אנרון, למכור נכסים או להעביר תשלומי ענק לבכיריה.

"מה שהתרחש בוורלדקום זו שערוריה, על אף שכל הפרטים טרם נחשפו", אמר יו"ר ה-SEC, הארווי פיט. מכפי הנראה עתה, הדגיש פיט בשיחה עם עיתונאים, הסיפור בוורלדקום הוא אינו תולדה של טעות אלא הונאה צרופה.

ה-SEC הוציא הוראה רשמית המחייבת את החברה לפרט, תחת שבועה, את כל הנסיבות הקשורות להודעתה. פעולה זו היא חריגה בכל הקשור לרשות ני"ע וזו הפעם השלישית בלבד בהיסטוריה שלה שהיא חייבה חברה למסור לה את כל הנתונים הדרושים תחת שבועה.

מה-SEC נמסר כי הם נחושים לטפל בשערוריות החשבונאיות במלוא העוז על מנת להשיב את אמון המשקיעים בשוק.

הארווי פיט נראה זועם במיוחד נוכח השערוריה החדשה ואף נשמע מצטט שורה מהסרט "רשות שידור" : "אני רותח מזעם - איני מוכן לסבול זאת יותר", אמר פיט. "בעשרה חודשים בהם אני מכהן בתפקיד, ה-SEC סיפק פתרונות יעלים לבעיות שירשתי", אמר פיט ודחה ביקורת כלפי הרשות בטענה כי היא מונעת משיקולים פוליטיים ולא ענייניים.

שערוריית ענק


וורלדקום, חברת שיחות החוץ השנייה בגודלה בארה"ב, חשפה שלשום הונאת ענק שהיקפה קרוב ל-4 מיליארד דולר, שנועדה להציג את החברה כרווחית. וורלדקום הודיעה כי פיטרה את סמנכ"ל הכספים, סקוט סאליבן, והחשב של החברה, לאחר שחקירה פנימית גילתה כי הוצאות בשווי 3.8 מיליארד דולר לא דווחו כחוק בדו"חותיה ולא נרשמו במאזן. וורלדקום תתקן את התוצאות שהציגה עבור שנת 2001 ועבור הרבעון הראשון של 2002 ותעבור בעקבות זאת להפסדים.

וורלדקום, הנושאת בנטל חובות של 30 מיליארד דולר ויותר, מתכננת לפטר עתה 17 אלף עובדים, כ-20% מכוח האדם שלה, החל מיום שישי הקרוב, בניסיון לחסוך 900 מיליון דולר בשנה. החברה תפרסם ככל הנראה אזהרת רווח בעקבות בחינה מחודשת של תחזיותיה. חשיפת התרמית עלולה לפגוע בסיכוייה של החברה להשיג מימון חדש מנושיה, ואולי תאיץ את דרכה לביהמ"ש לפשיטות רגל.

לסוגיית וורלדקום נדרש אתמול גם הנשיא בוש שכינה את הפרשה במילה "שערורייה", ואמר שהממשל יערוך חקירה מקיפה בנושא ויעמיד לדין את האשמים. עוזריו של הנשיא מסרו שהוא "רותח מזעם" כתוצאה מהגילויים האחרונים. "קיים חשש מסוים בנוגע לאמיתות המאזנים של החברות האמריקאיות והוא מובן לי", אמר בוש. "היינו עדים למספר גדול מדי של אנשים שניצלו לרעה את האחריות שניתנה בידם, ועל הציבור לדעת שרשות ניירות ערך והממשלה מטפלים בעניין. ארתור אנדרסן הורשעה. כולנו פועלים, במסגרת החוק, כנגד האחראים".

"יש צורך בחידוש האחריות התאגידית בארה"ב", אמר בוש. "כשנאתר הפרות נהלים בוטות, מהסוג שחשפנו היום, נצא כנגד האחראים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully