וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יעקב שיינין: "הניסיון להוציא את המשק מהמיתון באמצעות מדיניות מוניטרית מרחיבה, נכשל"

ליאור כגן

27.6.2002 / 12:30

שיינין: "אני לא מכיר אף כלכלן שיעניש אותנו אם נגדיל הוצאות לצורך השקעה בתשתיות"; הציבור לא הבין את התוכנית הכלכלית כי היא חסרת היגיון



"אנחנו לא נמצאים במשבר פיננסי אלא במשבר אמון. הייתי קורא למצב בו אנו נמצאים פרדוקס: מצד אחד מיתון של 7 שנים שהוא הארוך ביותר מאז קום המדינה, ומצד שני פוטנציאל צמיחה גדול. מצד אחד, יכולת טכנולוגית מהטובות בעולם, ומצד שני רמת תשתיות מהנמוכות בעולם" - כך אמר היום יעקב שיינין, מנכ"ל חברת מודלים כלכליים, בכנס של "מעריב" בת"א בנושא ""כלכלת ישראל לאור התוכנית הכלכלית החדשה".



לדברי שיינין, הניסיון להוציא את המשק מהמיתון באמצעות מדיניות מוניטרית מרחיבה, נכשל: "ניסינו מדיניות מוניטרית מרחיבה, אבל מסתבר שלא יהיה ניתן לעשות זאת גם בשנים הקרובות".



שיינין אמר כי הריבית הגבוהה, הקיצוץ בתקציב והעלאת המסים, כולם תומכים בהקטנת התוצר במשק. "אפילו באקדמיה לא שואלים 'מה יהיה אם יעלו מסים, יקצצו בתקציב ויעלו את הריבית' - אף אחד לא חושב שייתכן מצב כזה. בד"כ שואלים שאלות כמו: 'מה יהיה אם יקצצו בתקציב מצד אחד ויורידו את הריבית מצד שני'", אמר שיינין.



הפתרון ששיינין מציע הוא הגדלת ההוצאה הממשלתית לצורך השקעה בתשתיות. לדברי שיינין, לישראל חסרים 70 מיליארד שקל בהשקעה בתשתיות על מנת להגיע לרמה של מדינה מפותחת. שיניין לא שולל חריגה מיעד הגירעון אם היא מתבצעת לצורך השקעה בתשתיות. "אני לא מכיר אף כלכלן שיעניש אותנו אם נגדיל הוצאות לצורך השקעה בתשתיות", אמר.



שיינין תקף את התוכנית הכלכלית של הממשלה, ואמר שהציבור לא הבין את התוכנית כי היא חסרת היגיון: "הדבר היחידי שהציבור הבין מאז דצמבר הוא שמדובר במשהו לא טוב".



שיניין גם פנה ליאיר רבינוביץ', יו"ר הוועדה לרפורמה במס, ואמר לו שלא יקרה דבר אם הרפורמה במס תידחה. לדברי שיינין, אם הממשלה תמשיך לקצץ, שיעור האבטלה יגיע ל-14% בשנה הבאה. שיינין מעריך כי המשק יצמח ב-2003 בשיעור מתון של 2%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully