וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קליין: "לא איבדנו שליטה על רמת הריבית במשק"

אמיר טייג

27.6.2002 / 14:00

נגיד בנק ישראל: הפער בין הריבית על השקל והדולר לא מבטיח מהפך של תנועות הון וייסוף השקל - גם המציאות הבטחונית והמשמעת התקציבית משפיעות

"לא תמיד יהיה ביקוש מלא למכרזי בנק ישראל, במיוחד כאשר יש ציפיות לעליית ריבית. תופעה זו אינה משקפת 'אובדן שליטה' אלא חלק משינוי כלי המדיניות של בנק ישראל לשליטה על הריבית בשוק באמצעות הנפקת מק"מ". כך אומר היום נגיד בנק ישראל, דוד קליין, בכנס "מעריב" על כלכלת ישראל לאור התכנית הכלכלית החדשה, בתגובה לפרשנויות הגורסות כי הבנק מאבד את השליטה על הריבית במשק, נוכח ההפרש בין ריבית בנק ישראל ובין בריביות המק"מ בשוק.

בהתייחסו לפער הריבית שנפתח בין הריבית השקלית והדולרית אומר הנגיד כי "לא צריך לצפות שכל גידול בפער ישנה מיד את תנועות ההון בשוק המט"ח וישפיע מיד על שער החליפין". קליין מוסיף כי תנועות ההון תלויות במשתנים נוספים כמו סיכון שער החליפין, המציאות הבטחונית בישראל והמשמעת התקציבית של הממשלה.

בנוגע לפער הריביות בין האפיקים קצרי הטווח והארוכים, אומר הנגיד כי "קיימת אפשרות שבשלב ההתכנסות מחדש ליציבות מחירים נראה שיפוע שלילי בעקום התשואות לפרק זמן מוגבל, בו הריבית קצרת הטווח תהיה גבוהה מהריבית ארוכת הטווח. תהליך זה יהיה מהיר יותר ככל שהירידה בגירעון של הממשלה תהיה מהירה ומוחשית יותר".

לסיכום אומר קליין כי "מעל כל פערי הריבית במשק מרחף הצל הכבד של הגירעון התקציבי הגדל וחובות הממשלה התופחים. אם לא נחזיר בהקדם את הגלגל אחורנית בתחום המשמעת התקציבית, המידע אשר יזרום מהשווקים לא יותיר פנאי לניתוחים אקדמיים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully