וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר היציג - 4.769 שקלים

28.6.2002 / 13:25

העלאת הריבית עשתה את שלה: השקל זינק ב-4.3% בסיכום שבועי; סוחרים: הפרש הריביות אינו מצדיק השקעה בדולר אך הריבית לבדה לא תתמוך בשקל לאורך זמן; במוכרים: בנקים זרים

השקל סגר היום את שבוע המסחר עם עלייה חדה של כ-1.2% מול הדולר, כאשר הדולר היציג נקבע ברמה של 4.769 שקלים - ייסוף שבועי של כ-4.3% במטבע הישראלי. העלייה החריגה בשקל נרשמה על רקע הגידול בפער הריביות בין השקל לדולר שמסתכם בכ-7.3%, לאחר העלאה נוספת של 2% בריבית בנק ישראל ביום שני האחרון. להערכת סוחרים בשוק, הפרש זה אינו מצדיק כלכלית השקעה בדולר, והראיה לכך היא מכירות של עשרות מיליוני דולרים שביצעו בנקים זרים בימים האחרונים, בעיקר בנקים מלונדון.

סוחרים מעריכים כי המרות סוף החודש של הבנקים והחברות היצואניות יצרו לחץ על הדולר, ופעילות הפרטיים היתה דלילה יותר היום. "המרות סוף החודש יצרו אפקט של כדור שלג בדולר; אף אחד לא רוצה להיתפס עם חשיפה דולרית במשך סוף השבוע", ציינו בחדרי העסקות. לדבריהם, מרבית המוסדיים אינם פעילים ביום שישי, ולפיכך יש להמתין לחידוש המסחר הבין-בנקאי ביום ראשון על מנת לקבל תחושה טובה יותר לגבי הנעשה בשוק.

להערכת כלכלני בנק לאומי, "למרות שפער הריביות והירידה בציפיות האינפלציוניות תומכים בהתחזקותו של השקל, הרי שהתפתחות של מגמת הפדיונות בקרנות ובקופות הגמל עשויה לסכן את היציבות של האפיק השקלי, ולכך השפעה גם על המסחר במט"ח". בלאומי מוסיפים כי למצב המדיני-בטחוני השלכות על הפסד תוצר, תנועות הון ותחושת חוסר ודאות. ללא שיפור במצב המדיני-בטחוני מגמת התחזקות השקל עלולה להיתקל בהתנגדות בהמשך.

בבית ההשקעות פריקו סבורים כי השקל עשוי להתייצב על רמה של 4.78-4.80 שקלים לדולר ואף מעט מתחת לכך. עם זאת, חוזרים ומציינים בפריקו כי נוכח אי הוודאות הבטחונית והתקציבית, עדיין לא סר החשש מפני אפשרות לפיחות מחודש בשקל בטווח הבינוני. פריקו ממליץ ללקוחותיו לבחון רכישת הגנות מפני חידוש הפיחות בשקל.

להערכת רפי כהן, מנהל חדר העסקות של מוריץ טוכלר, הייסוף בשקל הינו כתוצאה ממכירות של בנקים זרים בשוק, שהחליטו לממש רווחים ברמות אלו - לאור האטרקטיוויות שבהשקעה באפיקים השקליים. זאת, יחד עם נאומו של הנשיא בוש והשתיקה של מדינות ערב שמתפרשת כקבלתו, מביאים את המשקיעים למסקנה כי ייתכן שצפוי כאן שינוי במצב הבטחוני גם אם לא בטווח הזמן המיידי.

אתמול, בכנס שאירגן העיתון "מעריב", אמר נגיד בנק ישראל כי להערכתו האוצר צריך להוריד את יעדי הגירעון לשנת 2002 ו-2003, וכן לבסס את התקציב של 2003 על בסיס צמיחה של בין 0% ל-1%. לעומתו, שר האוצר סבור כי הצמיחה בשנת 2003 תנוע בין 1% ל-2% ומתנגד נחרצות להקטין את יעדי הגירעון. בשוק אומרים כי הריבית כשלעצמה לא תוכל לתמוך בשער החליפין וביציבות הכלכלית, ולכן ישנה ציפייה לקיצוץ נוסף בתקציב הממשלה וליישום הקיצוצים עליהם כבר הוחלט.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully