וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וורלדקום פתחה בחקירה בחשד ל"טעות חשבונאית" של מיליארד דולרים נוספים

דפנה מאור

2.7.2002 / 9:06

יו"ר רשות ני"ע ביקר קשות את הדו"ח שהגישה; מניית וורלדקום תימחק מהמסחר בנאסד"ק ביום שישי לאחר שקרסה ב-90%

וורלדקום הודיעה כי היא חוקרת אפשרות לבעיות חשבונאיות נוספות הקשורות להפרשות לרזרבות. מקורות יודעי דבר אמרו לסוכנויות הידיעות כי ייתכן שתיאלץ לתקן את דיווחיה במיליארד דולרים נוספים על 3.8 מיליארדי הדולרים שדווחו שלא כדין כרווח. בתגובה לדו"ח ששלחה וורלדקום לרשות ני"ע, ספגה החברה ביקורת נוקבת מראש הרשות, הארווי פיט, שאמר כי הדו"ח "אינו נאות ולוקה בחסר". הרשויות החוקרות עתה את החברה חוששות כי מלוא התרמית טרם נחשף.

לפי החשד, ביצעה וורלדקום סדרה של הפרשות "הפוכות" ליתרות חשבונאיות בשנים 1999-2000. יתרות חשבונאיות מופרשות על חשבון רווחים לצורך הוצאות משפטיות, חובות אבודים ומסים. במקרה שההוצאות הפוטנציאליות לא מתממשות ויתרות אלה לא מנוצלות, ניתן להפוך את ההפרשה בחזרה לרווח, במה שמכונה חשבונאות "צנצנת העוגיות". מקורות בחברה אמרו ל"וול סטריט ג'ורנל" כי טרם נחשפו כל הוכחות לעוולות בהפרשות ההפוכות, אם כי ידוע על מקרים בעבר בהם חברות השתמשו בשיטה זו כדי לנפח רווחים.

וורלדקום חשפה בשבוע שעבר תרמית חשבונאית שהתנהלה במהלך חמשת הרבעונים הקודמים, בה סווגו הוצאות תפעוליות כהשקעות הון וסייעו לנפח את רווחיה ב-3.8 מיליארד דולר. אתמול הוסיפה החברה ואמרה כי חשפה מה שעשוי להתברר כבעיות חשבונאיות נוספות. פיט אמר במהלך השבוע כי תביעה פלילית היא "טובה מדי" עבור אנשים שהיו אחראים למעשים אלו.

רשות ניירות הערך דרשה מוורלדקום הצהרה בשבועה לאחר שהגישה נגדה תביעת הונאה אזרחית, אולם הדו"ח שקיבלה מהחברה העלה את חמת זעמו של פיט. "הוא מעיד על חוסר מחויבות לגילוי מלא למשקיעים ולא מעניק שיתוף פעולה מלא עם רשות ני"ע", אמר פיט.

וורלדקום תימחק מהמסחר בנאסד"ק החל מיום שישי, לאחר שמנייתה צנחה ב-90% למחיר של 6 סנט עם חידוש המסחר בה אתמול, ממחיר של 83 סנט שרשמה ביום שלישי שעבר. בשלושת ימי המסחר הקודמים הושעה המסחר בה בעקבות חשיפת ההונאה. אתמול הגיעה המניה למחזור מסחר של 1.47 מיליון מניות.

וורלדקום עומדת על סף פשיטת רגל, לאחר ששמטה השבוע חובות של 4.25 מיליארד דולר. החברה כבר שכרה את שירותיהם של יועצים משפטיים כדי להכינה לבקשת להגנה מפשיטת רגל, ובמקביל פועלת לקבל קווי אשראי חדשים מהבנקים.

ואם לא די בצרות אלה, משרד שירותי המנהלה הכללי של ממשלת ארה"ב בוחן עתה את כל החוזים שחתם עם וורלדקום ושוקל לאסור על החברה לקבל חוזים ממשלתיים חדשים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully