וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנקים ייאלצו להחליף רו"ח כל 7 שנים

איתן אבריאל

2.7.2002 / 12:01

רעיון נוסף שנדון בבנק ישראל: המשרד המטפל בביקורת של בנק ידווח ישירות גם לבנק ישראל

הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל העביר לפני כ-3 שבועות לכל הבנקים עדכון לתקנותיהם בדבר "ניהול בנקאי תקין", לפיו יידרש מעתה ממשרד רואי חשבון של בנק להחליף את השותף האחראי לביקורת בבנק לפחות פעם ב-7 שנים.

בנוסח התקנות, שהגיע במלואו לידי TheMarker, נקבע כי "שותף אחראי לא ימלא תפקיד זה במשך תקופה העולה על 7 שנים עוקבות. בתקופה זו השותף האחראי יוחלף על ידי שותף אחר אשר יהיה שותף אחראי. השותף האחראי שהוחלף יוכל לחזור להיות שותף אחראי על הביקורת בתאגיד בנקאי ולעסוק בביקורת המבוקר רק לאחר תום תקופה של שנתיים מיום החלפתו".

על פי החוזר של בנק ישראל, מיועדת ההוראה לאמץ כללים שהתקבלו בארה"ב ובאנגליה בעקבות פרשת אנרון, שבה התברר כי רואי החשבון פעלו במשותף עם החברה במקום לבקר אותה. גורמים בענף רואי החשבון אמרו כי בניגוד לפרסומים בעניין אין לבנק ישראל כוונה לחייב את הבנקים להחליף באופן תקופתי את משרד רואי החשבון כולו.

התקנה החדשה נכנסה כבר לתוקף, אולם היא קובעת כי שותף האחראי היום על הביקורת יוכל להמשיך בתפקידו עד שנת 2004 או עד 7 שנים מתחילת הטיפול, על פי המאוחר שביניהם. המשמעות היא שבעוד שנה וחצי יתבצע תהליך של רוטציה בקרב רואי החשבון בתוך המשרדים המטפלים בבנקים. ממשרד סומך חייקין, המשרד הגדול בישראל בתחום ביקורת הבנקים, נמסר כי המשרד מבצע רוטציה כזו באופן עצמאי מזה תקופה.

ל-TheMarker נודע עוד כי בפיקוח על הבנקים בוחנים אפשרות לחייב את משרדי רואי החשבון לדווח גם לבנק ישראל, במקביל לדיווח הנוכחי למזמין העבודה - הבנק. בבנק המרכזי חושבים כי אין להם מספיק כוח אדם כדי לבצע ביקורת חשבונאית מקיפה בכל הבנקים, ולכן הכפפת רואי החשבון של הבנק גם לבנק ישראל תשפר להערכתם את איכות הבקרה שלהם על המערכת הבנקאית. מצב דומה קיים במדינות אחרות, כגון שווייץ, שם הפיקוח על הבנקים אינו מעסיק רואי חשבון המבצעים ביקורות, אך רואי החשבון של הבנקים מדווחים באופן מלא לפיקוח.

גורמים במשרדי רואי החשבון אמרו כי נראה שהמשרדים לא יתנגדו לדרישה כזו של המפקח, וכי גם היום מאפשרים כללי הפיקוח לבנק ישראל להתייעץ עם משרדי רואי החשבון של הבנקים, אם כי כיום המשרדים אינם מעבירים את כל המסמכים וניירות העבודה שלהם לפיקוח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully