וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תביעה ייצוגית: בנק המזרחי גובה עמלות שמירה על ניירות ערך שלא כדין

אמיר הלמר

2.7.2002 / 15:04

התובע טוען כי הבנק אינו זכאי לגבות דמי משמרת, שכן כל רישומי ניירות הערך מופיעים במחשב הבנק בלבד ואין כל צורך בשמירה עליהם

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה היום תביעה ובקשה לאשר אותה כתביעה ייצוגית ע"ס 15 מיליון שקל כנגד בנק המזרחי המאוחד בע"מ , בטענה כי הבנק גובה עמלת דמי משמרת ניירות ערך מבלי ששירות זה ניתן מעולם ובניגוד ללוח עמלות הבנק.

התובע, רו"ח נעם ברודסקי, באמצעות עו"ד יצחק אבירם, טוען כי הבנק אינו זכאי לגבות את דמי המשמרת שכן אינו שומר על ניירות הערך, וזאת מאחר שאין נייר פיסי שניתן לשמור. התובע טוען כי כל רישומי ניירות הערך מופיעים במחשב הבנק בלבד ואין כל צורך בשמירה עליהם.

עוד נטען בכתב התביעה כי הבנק גובה עמלת מינימום בגין דמי שמירה בכל עסקה שהיא, כך שנוצר מצב שהבנק גובה 5 שקלים בכל עסקה, ואין זה משנה מה גובה התמורה או זמן האחזקה, ובכך מגדיל עשרות מונים את גובה העמלה.

בנוסף טוען התובע כי אין לגבות דמי משמרת בגין אופציות מעו"ף, היות שאלו אינן "נייר ערך" והיות שממילא אין כל "נייר" מוחשי שניתן לשמור עליו, אלא רישומי מחשב בלבד.

בנוסף על האמור, טוען התובע כי הבנק גובה עמלת דמי משמרת בגין עסקת "שורט" (מכירה בחסר), וזאת למרות שכאשר לקוח מוכר ניירות ערך במסגרת עסקת "שורט" אין הוא מחזיק כל ניירות ערך.

בכתב התביעה נטען כי התוצאה המעשית הינה שלקוחות הרוכשים ניירות ערך ובייחוד אופציות מעו"ף, משלמים עמלות גבוהות בגין דמי שמירה בנוסף לעמלות הנגבות בגין המכירה והקנייה של ניירות הערך. בכתב התביעה הודגש כי המצב חמור במיוחד לגבי פעילים בשוק המעו"ף.

בשל העובדה שהפעילות בשוק המעו"ף מתאפיינת במסחר מהיר, החזקה קצרה, ופעולות מקבילות בין מספר אופציות, נוצר מצב בו שחקני שוק המעו"ף מחויבים בעמלות כפולות ומשולשות בגין עסקות אלו, דרך דמי המשמרת.

בכתב התביעה נטען כי מדובר בגבייה המנוגדת לחוק ולהוראות שקבע הבנק לצורך העמלה, וכי לפי הערכה של סך העסקות המבוצעות באמצעות בנק המזרחי, מרוויח הבנק כתוצאה מן הגבייה האמורה כ-4 מיליון שקל בשנה, וכי עד עתה גבה הבנק כ-15 מיליון שקל. טרם הוגשה תגובת הבנק. (ת.א. 1840/02)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully