וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: יום המתנה ותקווה - ירידות קלות במניות

אמיר טייג

3.7.2002 / 17:23

המעו"ף ירד ב-0.7% ל-356.1 נקודות; הערכות: תחזית צמיחה של 1% שפירסם האוצר מגולמת כבר במחירי הבורסה

המסחר נפתח הבוקר בירידות שערים קלות, בעקבות המגמה השלילית בנאסד"ק אתמול. עם התפתחות מגמה של ירידה בבורסות אירופה - התחזקו הירידות בתל אביב. לקראת סוף יום המסחר תיקנו המדדים מעט ונסגרו בירידות קלות. המעו"ף סגר את היום בירידה של ב-0.7% לרמה של 356.1 נקודות, לאחר שכבר ירד במהלך היום כ-1.5%, תל אביב 100 ירד ב-0.7% לרמה של 346.7 נקודות והתל-טק ממשיך לשבור שיאים שליליים וירד ב-0.7% לרמה של 193.4 נקודות, רמתו הנמוכה ביותר עד כה. מחזור המסחר הסתכם בכ-119 מיליון שקל - סכום נמוך יחסית.

רמי דרור, מנכ"ל בית ההשקעות די.בי.אם, ציין כי צפויים מחזורי המסחר נמוכים בתל אביב בחודשיים הקרובים, שמוגדרים בשוק כ"עונת המלפפונים". "מרבית הסוחרים ובעלי העסקים נמצאים בחופשות בתקופה הזו והדבר מורגש היטב במחזורי המסחר הדלילים ובחוסר פעילות עסקית חדשה".

"עוד יום המתנה עובר על הבורסה היום, אך הפעם תוך תקווה מסויימת, אשר נתנה ביטוי בעליות הנאות באפיקי האג"ח" כך אומר נועם קושלביץ' ממיטב. אפיקי האג"ח מתעוררים מתחילים לתקן, כאשר העוגן של הימים האחרונים הוא הדולר, אשר נסחר ללא שינויים משמעותיים. קושלביץ' מעריץ כי כל עוד הדולר יסחר מתחת ל-4.8 שקלים, שוק האג"ח יגיב בחיוב ומבסכם באומרו כי "הדולר הוא גלולת ההרגעה של השוק".

שוק איגרות החוב חזר לימים בהם התנהג כשוק סולידי. איגרות החוב השקליות מסוג שחר לטווח ארוך שנסחרו אתמול במגמה מעורבת עם נטייה לעליות שערים, ממשיכות את מגמת התיקון ועולות עד כ-1.3% היום. השחר לתקופה של 9 שנים נסחר בתשואה של 9.77% ורשם עליה של 1.1%. המסחר במק"מים מתנהל אף הוא בחיוב - המק"מ לתקופה של שנה נסחר בתשואה של 9.1% ואילו המק"מים לתקופה של 3 חודשים מגלמים תשואה של 8.99%. להערכת דרור, הגילונים צפויים לתקן בתקופה הקרובה לאחר מספר ימים בהם הפגינו חולשה ביחס לאפיקים השקליים (שחר ומק"מ). הגילונים רושמו עליות של עד 0.3%. דרור מעריך כי צפוי המשך יום חיובי באפיקי האג"ח עם נטייה לעליות שערים קלות.

אתמול פורסם כי האוצר ורה"מ אימצו תחזית צמיחה של 1% לשנת 2003 - תחזית העולה בקנה אחד עם תחזיות בנק ישראל, אשר נעות בין 0% ל-1%. על סמך תחזית זו יבנה משרד האוצר את הצעת התקציב לשנת 2003. יש לציין כי עד לפני מספר שבועות דובר במסדרונות האוצר על תחזית צמיחה גבוהה יותר של כ-2.5% וההחלטה לאמץ קצב צמיחה נמוך יותר באה על רקע הביקורות הנוקבות לגבי תקציב 2002, אשר נבנה על סמך תחזית צמיחה לא ריאלית של 4%. בפועל, בשנה זו צפויה צמיחה אפסית.

אתמול פורסמו נתוני הגירעון למחצית הראשונה של שנת 2002. על פי נתוני האוצר, הגירעון בחודש יוני הגיע לכ-4.04 מיליארד שקל, ובמחצית הראשונה של השנה לכ-5.8 מיליארד שקל. הערכות הן כי מרבית הגירעון יירשם בחודשי סוף השנה, ולפיכך יגיע הגירעון לכ-18 מיליארד שקל בשנת 2002, המהווה מעט מתחת ל-5% מהתוצר. יש לציין כי יעד הגירעון הנוכחי של האוצר לשנת 2002 עומד על 3.9%. להערכת דרור, חדשות אלו כבר מגולמות במחירים, ולפיכך אינן צפויות להשפיע בצורה חדה על השוק היום.

מניית טבע ירדה ב-0.7%. לפני שלושה ימים הודיעה החברה על קבלת האישור הסופי לשיווקה של תרופת ליסינופריל לטיפול ביתר לחץ דם. היקף המכירות השנתי של התרופות אמור לתרום לטבע כ-80 מיליון דולר למכירות ו-8 מיליון דולר לרווח הנקי.

עוד מניה שמוסיפה לרכז עניין היום היא פרטנר. אתמול ירדה מניית חברת התקשורת בכ-7.4% במחזור גבוה יחסית של 15 מיליון שקל, כאשר ברקע נמשכת מגמת מימוש המניה על ידי פולאר תקשורת. החברה מכרה כ-0.4% ממניות פרטנר במהלך הרבעון השני והיא אמורה לרשום בגינה רווח הון של 16.2 מיליון שקל, וזאת בהמשך למכירות של 0.4% נוספים ממניות פרטנר ברבעון הראשון, שהניבו לפולאר רווח הון של 19 מיליון שקל. המניה הוסיפה לרדת היום ונסחרה בירידה של 4.9% במחזור הגבוה בבורסה של כ-7.9 מיליון שקל. הערכות בשוק הן כי מלבד פולאר, מוכר בימים האחרונים גוף השקעות זר מניות פרטנר, בהיקף של כ-40 מיליון שקל, באמצעות בנק ההשקעות האמריקאי גולדמן סאקס.

אגיס הודיעה היום על חלוקת דיווידנד של 58 מיליון שקל, המהווים כ-2 שקלים למניה, בגין רווחים שנצברו בשנים 1990-1993. החברה היא עתירת הון עצמי ומממנת כ-72% ממאזנה באמצעות הון עצמי. חלוקת הדיווידנד לא מתקבלת על ידי הפעילים כהפתעה. המניה עלתה ב-3.1%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully