מגה העלתה מחיר מאות מוצרים ב-5%-20%

מדובר בהעלאת מחירים בסניפי הרשת העירונית מגה בעיר מטעם הרשת, ללא העלאת מחיר מצד הספקים. מגה בתגובה: "לא מדובר בהעלאת מחירים אלא בסיום תקופת מבצעים"

  • מגה
  • מגה בעיר
עדי דברת-מזריץ

בצל המחאה החברתית, מגה העלתה בימים האחרונים מחירים של מוצרים רבים ברשת העירונית שלה, מגה בעיר. הספקים מעריכים כי מדובר בהעלאת מחירים של מאות מוצרים בשיעור של 5%-20%. מגה מפעילה 119 סניפים של הפורמט העירוני מגה בעיר ו-69 סניפים של פורמט הדיסקאונט מגה בול. העלאת המחירים היא מטעם הרשת, ללא העלאת מחירים מצד הספקים.

מבדיקה בסניף מגה בעיר בקניון שבעת הכוכבים בהרצליה, שהתקיימה ביום שישי, עולה כי על חלק מהמוצרים הודבקו בימים האחרונים מדבקות עם מחיר גבוה יותר. כך, דגני בוקר צ'יריוס סינימיני עולים כיום במגה בעיר 27.99 שקל, אך אפשר לראות על המדבקה מתחת את המחיר הקודם - 25.99 שקל - עלייה של 7%. גם את מחיר דגני הבוקר האני נאט צ'יריוס של אסם העלו לפי המדבקה מ-25.99 שקל ל-26.99 שקל.

מתחת למדבקת המחיר של קפה טורקי עלית 200 גרם, שעולה כיום בסניף 22.99 שקל, אפשר למצוא מדבקה של 21.99 שקל - עלייה בשיעור של 4%. לפי המדבקה, מחיר תחליב רחצה פינוק עלה ב-13% מ-14.99 שקל ל-16.99 שקל (הרשת מציעה מבצע של שני תחליבי רחצה ב-21.99 שקל). מחיר פסק זמן טבלאות, שהוא בדרך כלל 9.99 שקל, היה ביום שישי 10.79 שקל - עלייה של 8%. תה ויסוצקי ארל גריי 50 שקיקים שעולה בדרך כלל, לדברי מגה, 27.99 שקל, עלה ביום שישי 29.29 שקל.

לדברי ספק בהיקף בינוני, "בימים האחרונים מגה בעיר העלו את מחירי המוצרים שלנו ב-5%-10%. אני מניח שיש להם בעיות רווחיות ושהם רוצים לשפר אותה - ולקוחות מגה בעיר הם לקוחות שבויים".

ממגה נמסר בתגובה: "אין מדובר בהעלאת מחירים אלא בסיום תקופת מבצעים שחלה על מוצרים אלה, מבצעים והנחות שנמשכו עוד מתקופת החגים. במקביל, רק ביום שני האחרון הוזלו כ-1000 מוצרים אחרים ממגוון גדול של קטגוריות, כך שמחירי רוב המוצרים ברשת עדיין נמוכים יותר ממחירי הרשתות השכונתיות האחרות".

לדברי בכיר ברשת מזון, "מגה יודעים שמי שקונה במגה בעיר עושה זאת כברירת מחדל, ולכן ימשיך לקנות שם. מי שקונה ברשתות השכונתיות הם אנשים שאין להם מכוניות, או אנשים מבוגרים, או כאלה שצריכים לעשות השלמות קנייה. אין ממש תחרות בין הפורמטים העירוניים של הרשתות - מגה בעיר ושופרסל שלי - כי מי שהולך לקנות שם יודע מראש שהוא הולך לקנות במחירים יקרים יותר. דרך העלאת מחירים במגה בעיר הם יוכלו לפצות על התחרות האגרסיבית בפורמטים של הדיסקאונט עם מגה בול".

לדברי בכיר אחר בענף, מדובר בטעות מצד מגה: "כנראה שהם איבדו את הדרך, כי בוודאי שבתקופה כזאת, כשרואים מעבר ברור לקניות ברשתות דיסקאונט, לא נכון ליצור את האנטגוניזם הזה במקום שהוא הבסיס לרווחיות של מגה. הרי בפורמטים השכונתיים הרווחיות הגולמית היא של כ-30% לעומת כ-20% בפורמטים של הדיסקאונט. הצרכן בתקופה הזאת לא מטומטם - ולכן לא נכון להרחיק אותו מהחנויות".

הכנסות רבוע כחול, מפעילת רשתות מגה, ברבעון השלישי של 2011, ירדו ב-6.5% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2010 והסתכמו ב-1.7 מיליארד שקל. הגורם המשמעותי לירידה במכירות היה ירידה של 6.6% במכירות של חנויות זהות, כלומר, חנויות שפעלו במתכונת מלאה הן ברבעון השלישי של 2011 והן ברבעון המקביל לו ב-2010, כתוצאה מהפחתות מחירים וקיטון בביקושים - בהשפעת המחאה החברתית שהחלה בסוף הרבעון השני של השנה.

הרווח התפעולי ירד ב-43% ברבעון השלישי של 2011 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2010, והסתכם ב-34 מיליון שקל, שהם 2% מהמחזור - לעומת 3.3% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2010.

הרשתות השכונתיות מאבדות מכוחן

זאב וורמברנד, מנכ"ל רבוע כחול, אמר אז כי הדבר נובע מהגדלה של 6% בשטחי המסחר של קמעונות המזון המאורגנת ברבעון השלישי ומהשפעת המחאה החברתית. לדבריו, החברה הגיבה לארועים אלה בהורדה של 10% במחירי מוצרי היסוד, שגרעה להערכתו 7-8 מיליון שקל מהרווח התפעולי, ובהפחתה של 20% במחירי סל של 35 מוצרים מסובסדים, שגרעה עוד 7-8 מיליון שקל מהרווח התפעולי.

במקביל הורדו, לדבריו, מחיריהם של מאות מוצרים בערוץ המכירות באינטרנט וברשת מגה בעיר. וורמברנד ציין כבר אז שבכוונת הרשת לנקוט מספר מהלכים שיביאו לחסכון של 40 מיליון שקל במונחים שנתיים, בין השאר פיטורי 40 עובדים במטה החברה, קיצוץ בתקציבי הפרסום, המכירה והשיווק של החברה, הגדלת מכירות המותג הפרטי של הרשת והפעלת לחץ על היצרנים להגדלת הנחות.

ממחקר של חברת סטורנקסט עולה כי ב-2011 המשיכה התחזקות רשתות הדיסקאונט שמהוות 61% מהשוק, על חשבון הרשתות השכונתיות שמאבדות מכוחן. נתח השוק של הרשתות השכונתיות מכלל שוק הסופרמרקטים ירד בהדרגה מ-39.7% ב-2009 ל-38.5% ב-2010 ול-37.5% ב-2011.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully