וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: המעו"ף עלה ב-1.7% על רקע העליות בבורסות העולם

אמיר טייג

7.7.2002 / 17:32

מחזור המסחר - 144 מיליון שקל; השחר הארוך נסחר ללא שינוי; חולשה באפיקים הצמודים; מגמה חיובית במניות קבוצת אי.די.בי


שבוע המסחר בתל אביב פתח בעליות, נוכח הנימה החיובית שחתמה את שבוע המסחר בארה"ב. זאת, בעקבות יום העצמאות האמריקאי שעבר ללא אירועים חריגים, למעט הירי על דוכן אל על בשדה התעופה בלוס אנג'לס. מדד המעו"ף רשם עלייה יציבה במהלך כל יום המסחר וסגר אותו לבסוף בעלייה של 1.7% לרמה של 365 נקודות. מדד תל אביב 100 הוסיף 1.4% והתל-טק עלה ב-1.7%.

לאווירה החיובית, שהקיפה את כל מניות המעו"ף, תרמה גם הרגיעה היחסית בזירה הבטחונית והשיחות המדיניות המתנהלות בין ראש הממשלה לנציגים מצריים. מחזור המסחר היה נמוך והסתכם ב-144 מיליון שקל - המשך ישיר למחזורים הדלילים בבורסה בשבועות האחרונים.

המסחר היום בתל אביב הושפע מיום המסחר החיובי ביותר שחתם את שבוע המסחר בארה"ב, בעקבות יום העצמאות השקט יחסית. מדד הנאסד"ק הוסיף ביום שישי 5% לרמה של 1,448 נקודות, אך בסיכום שבועי ירד המדד ב-1.1%. מדד הדאו ג'ונס עלה ביום שישי ב-4% לרמה של 9,379 נקודות, ובסיכום שבועי עלה המדד ב-1.5%.

נועם קושלביץ ממיטב מוסר כי להערכתו העלייה היום היא מתונה יחסית, נוכח עליית הנאסד"ק ביום שישי. קושלביץ אינו תולה ציפיות גדולות בעלייה של היום: "המחזורים היו נמוכים, ומרבית העלייה רוכזה במניות המושפעות מהנאסד"ק", הוא אומר, ומוסיף כי המניות הכבדות - מניות הבנקים והביטוח - לא לקחו חלק דומיננטי בעליות.

אפיקי האג"ח השקליים רשמו עליות קלות. השחרים רשמו יציבות, כאשר השחר ארוך הטווח ל-9 שנים נסחר ללא שינוי ומשקף תשואה של 9.78%, והשחרים הקצרים (פחות משלוש שנים) עלו ב-0.1%. במק"מים נרשמו עליות בכל הניירות. המק"מ לשנה עלה ב-0.2% ומשקף תשואה של 9%. המק"מים הקצרים עלו ב-0.1%. בגלילים נרשמו מחזורים דלילים עם נטייה לירידות שערים.

האופציות של הדולר משקפות התחזקות של השקל ב-0.4% ל-4.784 שקל - והשפיע לחיוב על השחרים. קושלביץ מציין כי הדולר, שעלה ביום שישי ונחלש מעט היום, לא הצליח להשפיע לשלילה על האפיקים השקליים ארוכי הטווח. גם השחרים וגם המק"מים עלו ומגלים עוצמה נוכח הירידות בשקל, אומר קושלביץ, עובדה אשר מהווה נקודה חיובית עבור חוסנו של המטבע הישראלי. להערכתו, אפיקי האג"ח מהווים את "הבטן הרכה" של השוק בימים אלו - על פי המגמות בשוק זה נקבעות המגמות בשוק המניות.

המסחר ביומיים האחרונים של שבוע המסחר הקודם הושפע מהדברים הפסימיים שנאמרו במהלך כנס קיסריה שנערך השנה בירושלים. בכנס הוצגה דעה רווחת שלילית לגבי שיעור הצמיחה הצפוי בשנה וחצי הקרובות. תחזיות עגומות אלו מדירות רגלי המשקיעים מהשקעה במניות. על פי תחזית בנק ישראל, הצמיחה בשנת 2003 תנוע בין 0% ל-1% - הערכה אליה הצטרף האוצר, שמתכוון לבסס את תקציב 2003 על סמך תחזית צמיחה של 1% בלבד.

מניית פרטנר המשיכה לרכז עניין, לאחר שאיבדה כ-12% משוויה מתחילת השבוע שעבר. הסיבה העיקרית לירידות אלו היו הערכות כי פולאר מממשת חלק מאחזקותיה בחברה. ברבעון השני של השנה מימשה פולאר כ-0.4% מאחזקותיה בחברה. למרות זאת, ביום המסחר האחרון של השבוע שעבר הציגה פרטנר עלייה נאה של 4.8% במחזור גבוה יחסית של 5.2 מיליון שקל. פרטנר עלתה היום ב-2%, במחזור של 8 מיליון שקל.

מניית לאומי, שעלתה בכ-12% בשבועיים האחרונים, הוסיפה היום 1.8% לשוויה. פועלים נסחרה ללא שינוי, ומסכמת עלייה של כ-12% במהלך השבועיים האחרונים.

מגמה חיובית הסתמנה בכל מניות אי.די.בי, כאשר אי.די.בי אחזקות עלתה ב-2.2%, אי.די.בי פיתוח עלתה ב-2.7%, דיסקונט השקעות עלתה בשיעור חד של 3.4% וכלל תעשיות עלתה ב-3.1%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully