פעילים יפגינו מול פישר: "תפקידו לייצב מחירים"

תנועת "ישראל יקרה לנו" מתכננת להפגין הערב מול ביתו של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר בהרצליה פיתוח. "צעדיו האחרונים של הבנק ויעדיו מגדילים את הפערים"

אורה קורן

פעילי המחאה החברתית מתנועת "ישראל יקרה לנו" (שהתפלגה ממחאת הקוטג') מתכננים להפגין היום סמוך לביתו של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, בהרצליה פיתוח. ההפגנה תחל בשעה שבע וחצי בערב ומתוכננת להימשך מעל שעתיים. פעילי המחאה טוענים, כי תפקידו של בנק ישראל לייצב את המחירים, לא רק את הבנקים.

דובר תנועת ישראל יקרה לנו, אייל עופר, אמר: "בשעה שניטש הוויכוח בין שרי הממשלה בנוגע לחוק דיור בר השגה, בנק ישראל הנהיג מגמה הפוכה. רק לפני כשבוע, התכנסה הוועדה המוניטרית של בנק ישראל והציבה יעד אינפלציה - שכולל עלייה נוספת של 4% במחירי הדיור בשנת 2012. הצבת יעד זה מצטרפת להורדת הריבית במשק ברבע אחוז, צעד הנובע מחשש לירידה בביקושים.

פעילי המחאה החברתית טוענים כי תפקידו של בנק ישראל על פי חוק הוא שמירה על יציבות המחירים ובכך כשל, כפי שעולה מדו"ח בנק ישראל עצמו, משנת 2010, הקובע חד משמעית כי המדיניות המוניטארית של הבנק אחראית לבועת הנדל"ן ולעליית המחירים הגבוהה בדיור. להיצע מייחס הדו"ח רק 3% מהאחריות לבועה.

לדברי הפעילים, חוק בנק ישראל קובע גם כי תפקידו לייעץ לממשלה בעניינים כלכליים "לרבות צמצום פערים חברתיים וצמצום אי שוויון בחלוקת ההכנסות בחברה (לשון החוק)". לדבריהם, צעדיו האחרונים של הבנק ויעדיו מנוגדים למטרות אלו ואף מגדילים את הפערים החברתיים.

יוסי שאול, מארגן ההפגנה אמר, כי "מדיניותו הנוכחית של בנק ישראל מתעלמת ממחאת הקיץ, כאילו לא יצאו חצי מיליון איש לרחוב. בנק ישראל לא ממלא את תפקידו. במקום לאפשר למשק להוריד מחירים ולאזרח מן השורה לנשום לרווחה, הנגיד דואג לבנקים ולקבלנים במקום לאזרחים. האם יעד של האינפלציה חשוב יותר מקורת גג? האם אזרחי ישראל צריכים להמשיך ולשלם מכיסם את מחיר החשש ממיתון, המרחף באימה מעלינו כבר 5 שנים, בעוד בעלי ההון מעבירים אותנו תספורות?".

עופר הוסיף, כי "מדיניות זו אינה עולה בקנה אחד עם המטרות הגלומות בחוק בנק ישראל ומפריעה בהשגתם של פתרונות דיור ברי השגה. לפיכך יש לדרוש שמדיניותו המוניטארית של הבנק המרכזי תפעל לשמירה על יציבות מחירים ולא תסכל את תהליך התיקון הטבעי במחירי הדיור".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully