וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא מאמינים בקרנות: כ-10.3 מיליארד שקל נפדו ב-4 חודשים

אמיר טייג

8.7.2002 / 12:01

לפי סקר של מיטב, במחצית הראשונה של 2002 נפדו כ-5 מיליארד שקל מתעשיית הקרנות הישראליות; זאת לאחר ש-15 מיליארד שקל נצברו בחודשיים הראשונים של השנה

הירידה באמון המשקיעים בכלכלה הישראלית מקבל ביטוי בתעשיית הקרנות. בארבעת החודשים האחרונים יצאו כ-20 מיליארד שקל מתעשיית הקרנות הישראליות, כאשר רק בחודש יוני סבלו הקרנות מפדיונות של 7.8 מיליארד שקל - כך עולה מסקר שערכה חברת מיטב. קרנות האג"ח (מדינה וקונצרניות) מובילות את המגמה, עם פדיונות של כ-10.3 מיליארד שקל בארבעת החודשים האחרונים.

במבט כולל אל תעשיית קרנות הנאמנות מסתבר, כי סך נכסי הקרנות ירד במהלך המחצית הראשונה של השנה בשיעור של 10.7%, מכ-63.3 מיליארד שקל לכ-56.5 מיליארד שקל. הירידה נרשמה בשל תשואה שלילית של 2.8% של כלל קרנות הנאמנות, וכן בשל יציאת כספים בסך של כ-5 מיליארד שקל מן התעשייה.

אבל, הנתון החצי שנתי אינו מספר את כל הסיפור. בחודשיים הראשונים נכנסו כ-15 מיליארד שקל לתעשייה ואילו בארבעת החודשים שלאחר מכן יצאו כ-20 מיליארד שקל. השינויים הקיצוניים בהיקפי הצבירה והפדיונות הם תוצאה ישירה של תנודתיות קיצונית אחרת: שינויים במדיניות המרסנת של בנק ישראל ותנודתיות בשער הדולר, הנובעת מהתערערות אמון המשקיעים בכלכלה הישראלית. גורמים אלו הביאו להכנסת כספים בתחילת השנה, עם הורדת הריבית של 2% ע"י בנק ישראל בסוף דצמבר, ולמשיכתם עם פיחות השקל, ההתפרצות המחודשת של האינפלציה והעלאה אגרסיווית של הריבית על ידי בנק ישראל.

מהדו"ח החצי שנתי של מיטב עולה כי ששת הבנקים הגדולים (כולל אגוד) שולטים בכ-88% מהכספים בתעשייה זו, לעומת 83% בסוף שנת 1999. בבחינת נתח השוק של הגופים הפעילים בשוק ההון, המגמה הבולטת מתחילת שנת 2002 היא הירידה החדה בחלקה של קבוצת הפועלים והעלייה החדה בחלקו של לאומי. חלקו של הפועלים ירד מ-39% ל-35.9%, וחלקו של לאומי עלה מ-29.2% ל-31.7%. עלייה קלה נרשמה בחלקם של הברוקרים הפרטיים מ-11.2% ל-11.8%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully