וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שמעון פרס נפגש עם שר האוצר הפלשתיני החדש

הארץ

8.7.2002 / 23:06

השר סלאם פאייד ביקש מישראל להעביר 2 מיליארד שקל שהקפיאה מכספי המסים של הרשות; מחר יתקיים דיון בקבינט



מאת אלוף בן



שר החוץ, שמעון פרס, פתח הערב בהידברות עם בכירי הרשות הפלשתינית, בפגישה ראשונה בירושלים עם שר האוצר הפלשתיני, סלאם פאייד. הפגישה נעשתה באישורם ועידודם של ראש הממשלה, אריאל שרון, ויו"ר הרשות, יאסר ערפאת. לשכת פרס הודיעה, שבימים הקרובים ייפגש עם היו אישים פלשתינאים נוספים.



לדברי מקור מדיני בירושלים, הפגישה בין פרס לפאייד הוקדשה להיכרות ראשונה בין השניים, לדיון בסוגיות כלכליות לניתוח המצב המדיני והצגת עמדות הצדדים. השר הפלשתיני ביקש להפשיר את כספי המסים של הרשות הפלשתינית, המוקפאים באוצר, ומסתכמים בכ-2 מיליארד שקל.



לקראת הפגישה הציעו גורמים בממשל האמריקאי, שישראל תפשיר 10% מכספי הרשות הפלשתינית שהקפיאה, ותמסור אותם לשר האוצר הפלשתיני החדש. על פי ההצעה, הכסף ישמש לשיפור המצב הכלכלי בשטחים, תחת פיקוח בינלאומי. העברתו תהיה מחווה ישראלית, וגם מבחן ליישום הרפורמות ברשות. ואולם שרון מתנגד בתוקף להעברת סכומים כלשהם לפלשתינאים, עד שתונהג ברשות "שקיפות אמיתית", וכך יובטח שהכסף לא מועבר לקניית נשק, או לתשלום שכרם של פעילי הטרור בארגון התנזים. גם מתאם הפעולות בשטחים, האלוף עמוס גלעד, מתנגד להעברת כספים לרשות בשלב הנוכחי.



מחר בבוקר מכנס שרון התייעצות מדינית, בהשתתפות שר החוץ פרס, שר הביטחון בנימין בן אליעזר, ושר האוצר סילבן שלום. בדיון ינסה שרון לקדם את גיבושה של תוכנית מדינית ישראלית ליישום נאום בוש.



בשיחה שקיים בסוף השבוע עם עמיתו הדני, אנדרס פוג רסמוסן, אמר שרון שהוא מוכן להקמת "מדינה פלשתינית מפורזת שגבולותיה לא ייקבעו סופית", אם תיפסק האלימות, ערפאת יוחלף, והרשות תעבור רפורמה מקיפה. רסמוסן, הנשיא התורן של האיחוד האירופי, בירך בשיחה על נאום בוש כבסיס להתקדמות מדינית.



פרס ייצא השבוע לדנמרק, עם כניסתה לנשיאות האיחוד האירופי. הוא ייפגש עם רסמוסן ועם שר החוץ הדני, פר מולר, לשיחת הכנה לקראת מפגש "הרביעייה הבינלאומית" בשבוע הבא, בראשות מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאואל ובהשתתפות שרי החוץ של מצרים, סעודיה וירדן. ייתכנו גם פגישות בין פרס לאישים פלשתיניים בסקנדינוויה.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully