פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   עוד ועדה בשוק הרכב: המלצות זליכה - רק הבסיס

   תוספת לאוסף הוועדות העוסקות בפתיחת שוק הרכב לתחרותיות. צוות היישום של המלצות ועדת זליכה הפך למעשה לוועדה בין-משרדית חדשה. זליכה: "השר התחייב שלא יהיו שינויים"

   עוד לא יבשה הדיו על מסקנות ועדת זליכה, וכבר מתגבשת ועדה חדשה ומורחבת לבחינת התחרותיות בענף הרכב. רשות המסים נאותה להצטרף לצוות היישום של מסקנות ועדת זליכה, אך התעקשה על שינוי שמו וסמכויותיו. הצוות ייהפך לוועדה בין-משרדית לבחינת התחרותיות בענף הרכב, ויוכל לגבש מסקנות אחרות מאלה של ועדת זליכה. בראש הוועדה יעמוד עוזי יצחקי, סמנכ"ל בכיר לתנועה במשרד התחבורה, שהיה חבר גם בוועדת זליכה.

   למעשה, ההמלצות מרחיקות הלכת של ועדת זליכה יהיו, לכל היותר, רק בסיס לדיון ולבחינה, והוועדה החדשה תבדוק מחדש את הענף ותציע צעדים שונים.

   רשות המסים תיוצג בוועדה על ידי ערן יעקב, המשמש בה סמנכ"ל ואחראי על הכנסות המדינה מענף הרכב. בידי הרשות מאגר נתונים עשיר על הרווחיות בענף הרכב, התחרותיות השוררת בו וההנחות לחברות הליסינג. בחודשים האחרונים גיבשו ברשות סקירה משלהם של התחרותיות בענף.

   המסים הגבוהים על כלי רכב בישראל משפיעים באופן ניכר על מחירי המכוניות, ונחשבים כלי אפקטיבי להשפעה על שוק הרכב. למשל, הנחות המיסוי הירוק איפשרו את צמיחתה של קטגוריה חדשה, של מכוניות מיני עם תיבת הילוכים ידנית, במחיר של כ-60 אלף שקל.

   הוועדות לתחרותיות בשוק הרכב (TheMarker)
   (TheMarker)

   אגף התקציבים באוצר ישלח שני נציגים לוועדה: שאול מרידור, סגן הממונה על התקציבים, וערן כהן, רפרנט תחבורה באגף. גוף נוסף שיהיה חבר בוועדה הוא רשות ההגבלים העסקיים, שטרם קבע את זהות הנציג שיישב בה. ברשות החלו לפני כחודשיים בבחינה של התחרותיות בענף הרכב, וביקשו מיבואנים ומחברות ליסינג נתונים על ההנחות לציי רכב.

   בנוסף, יהיו חברים בוועדה גם נציגים נוספים של משרד התחבורה, ובהם אבנר פלור, ראש אגף הרכב, ודפנה עין דור, מנהלת אגף הכלכלה במשרד. כולם לקחו חלק גם בדיוני ועדת זליכה.

   הקמת הוועדה הבין-משרדית היא חזרה לרעיון שקידם אגף התקציבים בשנה האחרונה - שיתוף פעולה של הרגולטורים של ענף הרכב והביטוח להגברת התחרותיות בענף. הוועדה הבין-משרדית, שהקמתה אף הוצעה בדו"ח טרכטנברג, לא הוקמה בשל התנגדותו של שר התחבורה, ישראל כץ, שהקים ועדה מטעם משרדו בלבד. כעת ישמשו הממצאים והמסקנות של זליכה בסיס לבחינה ודיון של הענף.

   שר התחבורה החליט בינתיים ליישם שלוש מ-53 ההמלצות של ועדת זליכה. בין היתר, הוחלט על פתיחת השוק הישראלי למכוניות בתקינה אמריקנית, ללא תלות באיזו מדינה יוצרו. עד כה, ניתן היה לייבא מכוניות בתקינה רק אם יוצרו בצפון אמריקה.

   ברשות המסים אישרו את הפרטים. מאגף התקציבים ורשות ההגבלים נמסר כי טרם הוחלט מי יהיו הנציגים בועדה החדשה. ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "אין כוונה להקים ועדה נוספת לקידום התחרותיות בענף. יוקם צוות היגוי שתפקידו לקדם את יישום ההמלצות וכתב המינוי יפורסם היום".

   פרופ' ירון זליכה מסר בתגובה כי "ההמלצות לא יכולות להשתנות כי הן חתומות בידי שר התחבורה. השר יתחייב התחייב בפניי כי לא יבוצעו שינויים מהותיים בהמלצות, ושינויים לא מהותיים לא יבוצעו ללא היוועצות עמי".