וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יצחק תשובה הלווה 2.25 מיליון דולר למשפחת דנקנר

איתן אבריאל

9.7.2002 / 9:37

העסקה, שפורסמה בהודעה לבורסה לפני כ-10 ימים, הוצגה כמכירה של מניות, אך היא למעשה הלוואה עם אופציית קנייה במחיר מימוש של כ-40% מעל מחיר השוק

איש העסקים יצחק תשובה הלווה למשפחת דנקנר סכום של 2.25 מיליון דולר, ובנוסף קיבל אופציה לרכישת 2.5% ממניות דנקנר השקעות במחיר של כ-20.2 שקל למניה, לעומת מחיר של כ-12.8 שקל בפתיחת המסחר הבוקר.

עסקה זו פורסמה לפני כעשרה ימים בהודעה לבורסה של דנקנר השקעות, והוצגה כמכירה של 4.9% ממניות החברה בתמורה ל-4.4 מיליון דולר, כאשר לעסקה שני שלבים: שלב מיידי שבו נמכרו 2.5% ממניות החברה בתמורה ל-2.25 מיליון דולר, ושלב נוסף שיחול במאי 2003 שבו יימכרו 2.4% נוספים בתמורה ל-2.15 מיליון דולר.

ואולם, בהודעה עצמה נכתב כי הרוכש קיבל אופציית PUT המאפשרת לו למכור חזרה למשפחת דנקנר את כל המניות, במחיר אותו שילם, ובנוסף, לקבל ריבית עבור התקופה שעד לחודש מאי 2003. בנוסף, במידה שהקונה יחליט לממש את זכות המכר, הוא יהיה פטור מלבצע את חלקה השני של העסקה. עסקה מסוג זה, המכונה בלשון אנשי הכספים כעסקת Buyback, למעשה כלל אינה עסקת מכירה. רואי חשבון שנשאלו בעניין הסכימו כי עסקה כזו גם אינה יכולה להירשם בספרי המוכר כעסקת מכירה, או לשמש כהערכת שווי או אינדיקציה לשוויין האמיתי של חברות.

מבחינת הקונה, יצחק תשובה, שביצע את העסקה באופן אישי ולא במסגרת קבוצת דלק, מדובר במתן הלוואה בתמורה לריבית, וכן קבלת אופציה לרכישת מניות דנקנר השקעות בעוד 9 חודשים - אופציה שאותה ודאי ינצל רק במידה שעד אז מחיר מניות דנקנר השקעות יעלה בשיעור משמעותי. מחיר המניה כיום נמוך בכ-40% מ"מחיר המימוש" בעסקה.

מבחינת משפחת דנקנר, הסיבות לביצוע העסקה ברורות פחות. גורמים במשפחה מסרו בשבוע האחרון כי לאחר שנים ארוכות שבהן החזיקה המשפחה בלמעלה מ-90% בכל אחת מהחברות שבשליטתה, מעוניינים עתה בעלי העניין להקטין שיעורי אחזקה אלה בכ-10% עד 15% בכל חברה. אולם כאמור, העסקה בדנקנר השקעות אינה עסקת מכירה, אלא הלוואה לזמן קצר.

גורמים בשוק העריכו כי ייתכן שמשפחת דנקנר מנסה ליצור אווירה של ביקושים סביב מניות דנקנר השקעות, על רקע צורכי המזומנים של המשפחה בעסקיה השוטפים ועל רקע רצונו של נוחי דנקנר למכור לשאר בני המשפחה את מניותיו בחברת תעשיות מלח , המחזיקה בבנק הפועלים , כחלק ממהלך ההשתלטות שלו על קונצרן אי.די.בי .

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully