וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מגעים לשיתוף פעולה עם בורסות אתונה ואיסטנבול וישראל

אמיר טייג

9.7.2002 / 12:10

במפגש ראשון מסוגו נידונו דרכי קידום לשיתוף פעולה בין הבורסות, על מנת להגדיל את היקפי המסחר וגיוסי ההון בהן

בניסיון נוסף להעלות את מחזורי המסחר, פונה הבורסה התל אביבית לשיתופי פעולה עם בורסות זרות. בשבוע שעבר התקיים באתונה מפגש בין ראשי הבורסות של אתונה, איסטנבול ותל אביב. בפגישה השתתפו נציגי חברות בורסאיות וברוקרים משלוש המדינות. במפגש, הראשון מסוגו, נידונו דרכים לקידום שיתוף פעולה בין הבורסות, על מנת להגדיל את היקפי המסחר וגיוסי ההון בשלוש הבורסות.

בראש הצוות הישראלי עמד פרופ' יאיר אורגלר, יו"ר דירקטוריון הבורסה, ואליו הצטרפו נציגי בנק לאומי והבינלאומי , וכן מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות גד סואן. לדברי אורגלר, על סדר יום הדיונים עמדו מספר נושאים, בהם: מסחר באמצעות חבר בורסה זרה, מערכות משותפות לסליקה, יצירת מדדים משותפים ויצירת קרן משותפת לקידום השווקים.

אורגלר ציין כי היוזמה לשיתוף הפעולה באה מקרב השגריר הישראלי באתונה, אך התקבלה בהתלהבות בקרב הנציגים של בורסות אתונה ואיסטנבול. להערכת אורגלר, שיתוף פעולה עם בורסת אתונה, הגדולה מבין השלוש, מהווה "כרטיס כניסה טוב" של הבורסה הישראלית לגוש האירופי, לאחר שיוון הצטרפה לא מכבר לאיחוד האירופי.

שלושת הגופים דנו ביצירת מדד משותף ל-3 הבורסות, כדי למשוך גופי השקעה גדולים ליצור קרנות אינדקס אשר ישקיעו במדד. לדברי אורגלר, רעיון זה נמצא עדיין בחיתוליו אך כבר בפגישתם הבאה, שתיערך בקרוב, ינסו לשלב בה גורמים מוסדיים אשר יהיו מעוניינים בהקמת קרנות כאלה.

אורגלר אומר כי יוון דומה לישראל במיקומה בין השווקים המתפתחים ובין השווקים המפותחים. בהצטרפותה לגוש האירופי הפכה הגדרתה של יוון להיות שוק מפותח. בכך נמנעו ממנה השקעות של קרנות שווקים מתפתחים והיא התקשתה למשוך השקעות של קרנות שווקים מפותחים. לדברי אורגלר, הצליחה הבורסה היוונית למשוך כספי משקיעים זרים, וכיום שיעור השקעות הזרים בה גבוה מהשיעור בבורסה הישראלית.

בקרב המשקיעים הטורקיים, מציין אורגלר כי הובעה התעניינות רבה בהשקעה בחברות הטכנולוגיה הישראליות. אורגלר מעריך כי אם וכאשר יתאושש מגזר הטכנולוגיה, שיתוף פעולה זה צפוי להגדיל את מחזורי המסחר בישראל, במיוחד במניות הטכנולוגיה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully