וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"ידיעות אחרונות" ו"מעריב" יידרשו לוותר על החזקותיהם בערוץ 2

רוני קורן-דינר

9.7.2002 / 13:31

שלשום החליטה הממשלה ברוב של 15 שרים להאריך את זיכיון הערוץ השני בשנתיים ללא מכרז

משרד המשפטים ידרוש מ"ידיעות אחרונות" ו"מעריב" לוותר על אחזקותיהם בזכייניות ערוץ 2 רשת וטלעד בתקופת הארכת הזיכיון, בין נובמבר 2003 לנובמבר 2005; כך נודע ל-TheMarker. ביום ראשון השבוע החליטה הממשלה ברוב של 15 שרים להאריך את זיכיון הערוץ השני בשנתיים ללא מכרז.

גורמים במשרד המשפטים מסרו כי העלאת הנושא מחדש מתבססת על החלטת ממשלה קודמת, לפיה לא תיתכן החזקה של מו"לים בשלושה אמצעי תקשורת במקביל. "מעריב" מחזיק בכ-15% מחברת הכבלים מתב וב-24% בטלעד; "ידיעות אחרונות" מחזיק בכ-35% מערוצי זהב וב-30% מהזכיינית רשת באמצעות מקומוני "ידיעות תקשורת". לפי התיקון לחוק הבזק, עם מיזוג חברות הכבלים, ידללו העיתונים את החזקותיהם ל-8% לכל היותר. בזכייניות ערוץ 2 ייאלצו העיתונים לוותר על החזקותיהם כליל.

משרד המשפטים הוביל את ההתנגדות להארכת הזיכיון ללא מכרז, בהסתמך על חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה שקבעה כי הארכת הזכיונות יוצרת קושי ציבורי ומוסרי ויהיה קשה מאוד להגן עליה בבג"ץ. "דמוקרטיה ראויה לשמה רק אם היא מגשימה את העקרונות שביסוד הזכות לחופש הביטוי", כתב אליקים רובינשטיין לוועדת הכלכלה בפברואר, בתקופה שבה עסקה בהסדרת סוגיית הבעלויות הצולבות. "השיח הציבורי הפתוח, זה הפתוח באמת, לא 'כאילו' תלוי ביצירת אזורים שונים בשידור המסחרי, ובכללם מגבלות על בעלויות צולבות בתקשורת כדי למנוע ריכוזיות בשליטה באמצעי תקשורת בידי מעטים, ופעפוע האינטרסים האישיים של אותם מעטים אל הדיווח העיתונאי".

בישיבת הממשלה השבוע דרשו שר המשפטים, מאיר שטרית, והשרה ציפי לבני, שייצגה את עמדת משרד האוצר, כי לכל הפחות ייערך מכרז על נכסי ערוץ 2 העיקריים, שהם לשיטתם התדר, המותג 'ערוץ 2' וחברת החדשות. ואולם, בעקבות מאמצי שדולה אינטנסיוויים מצד הזכייניות ותמיכתם הגורפת של הרשות השנייה ושר התקשורת, רובי ריבלין, עברה ההחלטה בממשלה.

בישיבת הממשלה נקבע עוד כי במסגרת הכנת הצעת החוק לדיון במליאה, יתאם השר ריבלין את התנאים להארכת הזכיונות מבחינת חובות הזכייניות והפקות מקור, יחד עם שר התרבות מתן וילנאי, השרה ציפי לבני מטעם משרד האוצר, שר המשפטים מאיר שטרית ושרת החינוך לימור לבנת - שתטפל באספקטים הקשורים לשידורי הטלוויזיה החינוכית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully