וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אילנות בטוחה: מכירת בנק דיסקונט ניו יורק - לא בטוח שזה צעד חיובי

אמיר טייג

9.7.2002 / 15:18

להערכתם, עדיף היה לדיסקונט להמשיך בפעילות הרווחית בחו"ל או להמתין לתקופה טובה יותר למכירתה

כתגובה להודעות בנק דיסקונט בנק הפועלים על המגעים למכירת דיסקונט ניו יורק לפועלים, כותבים כלכלני אילנות בטוחה כי "בשורה התחתונה איננו בטוחים שהמכירה הינה צעד חיובי עבור דיסקונט. מבחינת הבנק עדיף היה להמשיך את הפעילות הרווחית בחו"ל או לפחות להמתין לתקופה טובה יותר עד למכירה". אומנם המכירה צפויה לשפר בצורה מיידית את הלימות ההון של הבנק, הפוגעת בפעילותו השוטפת, אך באילנות בטוחה מעריכים כי מכירת הבנק בניו יורק בתקופה אחרת היתה מניבה לדיסקונט תמורה גבוה יותר.

בנוגע לבנק הפועלים, מעריכים באילנות בטוחה כי רכישת הבנק בניו יורק מתיישבת עם אסטרטגיית בנק הפועלים להתרחב לשווקים זרים בכלל, ולהרחיב פעילותו בארה"ב בפרט. להערכתם, רכישת הבנק תהווה צעד חיובי עבור פועלים משתי סיבות: האחת, כי צעד זה יביא להגדלת פיזור הסיכונים שלו; והשנייה, כי ירכוש פעילות יציבה בעלת ותק ורווחיות.

לגבי המחיר, מעריכים באילנות בטוחה כי לפועלים נקודת מיקוח טובה יותר בשל הלחץ שבו שרוי דיסקונט לממש אחזקותיו. על פי ההערכות, מחיר הבנק בניו יורק ינוע בין 750 ל-800 מיליון דולר - מחיר המשקף מכפיל הון של בין 1.5 ל-1.6. להערכת אילנות בטוחה, מחיר העסקה נמצא בקצה התחתון של רמות המחירים המקובלות בארה"ב, אשר נעות לפי מכפילים של 2 עד 3 על ההון, ולפיכך זהו מחיר נוח עבור פועלים.

כמו כן, מעריכים באילנות בטוחה כי המחיר המוצע הוא בטווח העליון בו יוכל בנק דיסקונט למכור אחזקותיו, מאחר שדיסקונט נמצא בנקודת חולשה במשא ומתן ומאחר שהפעילות בניו יורק היא פעילות נישה קטנה ביחס למתחרים המקומיים.

הערכות אילנות בטוחה אינן עולות בקנה אחד עם תגובות השוק להודעת הרכישה - עלייה במניות דיסקונט וירידה במניות פועלים. להערכת אילנות בטוחה, שווי העסקה המוערך מציף ערך עבור דיסקונט ומעיד על כך כי הבנק הישראלי נסחר בהערכת חסר של בין 300 ל-400 מיליון דולר. להערכתם, זהו תמחור חסר מוגזם עבור פעילות דיסקונט. באילנות בטוחה מוסיפים כי בכל מקרה למחיר עסקת המכירה השלכות דרמטיות לגבי שוויו של בנק דיסקונט הישראלי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully