כך תשפיע עסקת אליהו-מגדל על בנק לאומי ואגוד

עם רכישת מגדל, אליהו ייאלץ למכור את חלקו בשליטה באגוד; ואם משפחת לנדאו תיוותר לבדה עם האחזקה בבנק - היא עלולה לאבד את השליטה בו

  • שלמה אליהו
  • מגדל
סיון איזסקו ונועם בר

בשנים האחרונות השקיע איש העסקים שלמה אליהו מאמץ גדול להגיע לשליטה בבנק לאומי, שבו הוא מחזיק כ-10%. בשנה האחרונה הבין אליהו כי בנק ישראל מעוניין להשאיר את לאומי בלי גרעין שליטה. אלא שגם ללא גרעין שליטה ראה אליהו בבנק לאומי אחזקה אסטרטגית וחשובה. הקש ששבר את הגמל וגרם לו לזנוח את חלום בנק לאומי היה חוק מראני שאושר בפברואר בוועדת הכספים. החוק מגביל את כוחם של בעלי מניות בבנק שאין בו גרעין שליטה. עבור אליהו המשמעות היא שהוא לא יוכל לקבל השפעה על לאומי בלי שהוא מקבל היתר שליטה בבנק.

כדי שאליהו ישלים את העסקה לרכישת מגדל הוא זקוק גם להיתר של המפקח על הבנקים, דודו זקן. זאת, מכיוון שאליהו מחזיק באופן פרטי ב-9.6% ממניות לאומי ועל ידי רכישת מגדל צפויות אחזקותיו בבנק להיות גבוהות מ-10%, נוכח העובדה כי מגדל מחזיקה ב-4.99% ממניות לאומי. על פי החוק, נאסר על בעל מניות להחזיק ביותר מ-10% בבנק ללא קבלת היתר אחזקה מבנק ישראל. ההערכה היא כי המפקח על הבנקים יתיר באופן זמני לאליהו לעלות לאחזקה ישירה ועקיפה של יותר מ-10% בבנק לאומי, תחת ההסכמה כי ימכור את אחזקותיו הישירות 9.6% בבנק לאומי בתוך פרק זמן מוגדר.

עם פרסום המידע הראשוני אתמול נוצר חשש בשוק כי אליהו יפיץ מניות לאומי וייצור עודף היצע וכתוצאה מכך מניית לאומי ירדה 1% במחזור גדול, כשמדד הבנקים חתם בירידה של 0.16%. בנוסף, לאליהו גם המדינה ממתינה לתיקון במחיר המניה כדי למכור את יתרת אחזקותיה (6%) בבנק. כך, לפחות שני בעלי מניות המחזיקים ב-15.6% ממניות הבנק ימתינו לשיפור במחיר כדי לממש אחזקות בבנק - דבר שבוודאי לא יתרום לתמחור המניה. "בתקופה הקרובה צפוי להיות לחץ גדול על המסחר במניית בנק לאומי", אמר אתמול האנליסט מאיר סלייטר מדש ברוקראז'.

בעוד שההשפעה של עסקת אליהו-מגדל על לאומי היא בעיקר על תמחור טכני של מניית לאומי, הרי שבמקרה של אגוד , הבנק בשישי בגודלו במערכת הבנקאות, ההשפעה גדולה בהרבה. השליטה באגוד מוחזקת כיום על ידי שלושה שותפים: משפחת לנדאו (24%), משפחת מנור (23%) ואליהו (27%). כתוצאה מחוק ועדת בכר, שאוסר על בעל שליטה בבנק להחזיק יותר מ-10% בגוף פיננסי המנהל כספי ציבור, הרי שמשפחת מנור שמחזיקה באגוד ובכלל ביטוח (דרך אחזקה באי.די.בי) נדרשה על ידי המפקח על הבנקים לממש את אחזקותיה בבנק עד אוגוסט הקרוב.

כעת, עם רכישת מגדל, גם אליהו ייאלץ למכור את חלקו בשליטה באגוד. כך, אם מנור ואליהו ימכרו את חלקם באגוד, משפחת לנדאו תיוותר לבדה עם האחזקה בבנק באופן שהיא עלולה לאבד את השליטה בו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully