וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: היחלשות הדולר והעליות בשחרים הובילו את המעו"ף לעלייה של 1.8%

אילן מוסנאים

10.7.2002 / 17:24

מחזור המסחר בינוני - 235 מיליון שקל; טבע איבדה 3.5% בניגוד למגמה; עליות חדות במניות אי.די.בי ובמניות הבנקים הגדולים; בזק עלתה ב-3.2%;

הבורסה של תל אביב סיימה יום שני רצוף של עליות שערים נאות, תוך מחזור בינוני של 235 מיליון שקל. המסחר נפתח ביציבות שערים תוך שהמדדים מדשדשים סביב רמת הפתיחה, בעקבות הירידות שנרשמו אמש בוול סטריט.

לקראת השעה 12:00 נרשם ניסיון ראשון של המדדים לפרוץ כלפי מעלה, והם נסחרו בעליות של כ-1% לזמן קצר. העליות, שנרשמו למרות ירידות חדות בבורסות אירופה, לא החזיקו מעמד זמן רב ולקראת השעה 12:30 המדדים נחלשו ונסחרו בעליות של כ-0.2%.

לקראת השעה 13:30 פרצו המדדים כלפי מעלה בשנית. מדד המעו"ף נסגר בעלייה של 1.8% ברמה של 374.7 נקודות ומדד תל אביב 100 עלה בשיעור של 1.6% לרמה של 361.7 נקודות. התל-טק עלה ב-1.1%.

נועם קושלביץ מחברת מיטב ציין כי העליות בבורסה היו מפתיעות לנוכח הירידות אמש בנאסד"ק והמגמה השלילית במהלך היום בבורסות אירופה. לדברי קושלביץ היחלשות הדולר וההתחזקות של האפיק השקלי, תוך ירידת התשואות בשחרים ובמק"מים, הם שהקרינו היום על האווירה האופטימית בבורסה.

מניית מתב טיפסה ב-5.1% במחזור חריג של 10 מיליון שקל. על פי הערכות בשוק ההון, משפחת דנקנר אינה מעורבת ברכישות הללו, ואילו גופים מוסדיים, שמגדילים פוזיציה בנייר על רקע רמות השפל בהן הוא נסחר, הם שאחראים כעת לעליות החדות ולמחזור החריג במניית חברת הכבלים. אתמול הודיעה מעריב (המחזיקה בכ-15% ממניות מתב) כי חדלה מלהיות צד להסכם בעלי המניות במתב. מעריב נסגרה בלא שינוי.

בהודעת החברות נאמר כי מעריב חתמה אתמול על התיקון להסכם המייסדים בין בעלי המניות במתב מה-18 באוקטובר 1993. התיקון קובע שמעריב לא תהיה עוד כפופה להוראות הסכם המייסדים. למעשה, מתבטלת השתתפותה של מעריב במנגנון קביעת אופן ההצבעה באסיפות כלליות של בעלי המניות במתב בנוגע למינוי דירקטורים, וכן מתבטלת זכאותה של מעריב לייצוג בדירקטוריון החברה, בו היתה מיוצגת על ידי דירקטור אחד. בנוסף, לא תעמוד עוד למעריב זכות סירוב ראשונה בעת מכירת מניות מתב.

מניית טבע ריכזה את המחזור הגבוה ביותר בבורסה - 39 מיליון שקל, וירדה ב-3.5% - שיעור גבוה בהרבה מהפער השלילי של 2.1% עמו סיימה אמש את המסחר בנאסד"ק. האנליסט אורי הרשקוביץ מלידר דש פירסם היום סקירה בה ציין כי לנוכח הירידות החדות בשיעור ממוצע של כ-40% בתחום הפרמצבטיקה מתחילת השנה, והעובדה שטבע עלתה בתקופה בשיעור של כ-15%, ולמרות הביצועים הטובים שהחברה צפויה להציג בשנים הבאות, ההשקעה בנייר נראית כעת יקרה יחסית. טבע נסחרת כעת במכפיל של 24 לרווחים בשנת 2002 ושל 20 לרווח של שנת 2003, גבוה בהרבה מהמספרים הממוצעים של המתחרות הגנריות, העומדים על מכפילים של 13.4 ב-2002 ושל 11.3 ל-2003.

יתר המניות הדואליות נסחרו בדרך כלל במגמה חיובית כאשר מניית ריטליקס עלתה ב-5.4%, פורמולה עלתה ב-5.3% ואלרון הוסיפה 3.6%.

מניות קבוצת אי.די.בי, שזינקו אתמול בשיעור ממוצע של כ-4%, רשמו גם היום עליות חדות. מניית אי.די.בי אחזקות רשמה עלייה של 2.7%, אי.די.בי פיתוח עלתה ב-3.1%, מניית דיסקונט השקעות עלתה ב-5% ומניית כלל תעשיות עלתה ב-3.6%.

מניית בנק דיסקונט, שעלתה ביומיים האחרונים בשיעור חד על רקע ההודעה כי הבנק מנהל מגעים למכירת דיסקונט ניו יורק לבנק הפועלים , עלתה היום ב-0.6%. על פי הערכות שפירסם אתמול האנליסט אלון גלזר מאילנות בטוחה, אין ודאות שמכירת הסניף הניו יורקי - המהווה את הפעילות הרווחית ביותר של בנק דיסקונט - תהיה טובה לבנק. מניית בנק הפועלים עלתה ב-2% ומניית בנק לאומי, שאף הוא התעניין ברכישת ניו יורק דיסקונט, עלתה ב-2.5%.

בעליות חדות בלטו היום מניית בזק שטיפסה ב-3.2%, מכתשים אגן שעלתה ב-3.3% ומניית רבוע כחול ישראל שהצפינה ב-4.2%.

מניית אאורה טיפסה ב-17.7% במחזור של 290 אלף שקל. אתמול פורסם ב-TheMarker כי החברה המוחזקת מוביוס (30%) נמצאת בעיצומו של גיוס של 10 מיליון דולר. החלק של אאורה במוביוס אחרי הגיוס, בהנחה שיתבצע בשווי של 15 מיליון דולר אחרי הכסף, נאמד בכ-4.5 מיליון דולר, והינו גבוה בהרבה מהשווי של כ-3 מיליון דולר עמו פתחה המניה את המסחר הבוקר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully