פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   לבנת פורן לא תוכל לייצג לקוחות מול הרשויות

   השופט יוסף שפירא מבית המשפט המחוזי בירושלים קבע שלבנת פורן מסיגה את תחום מקצוע עריכת הדין "על המרכז נאסר לייצג את לקוחותיו או לטעון בשמם בפני כל גוף"

   לבנת פורן לא תוכל לפנות בשם לקוחות לביטוח לאומי, למשרד הביטחון, למס הכנסה ולחברות ביטוח, כך קבע אתמול השופט יוסף שפירא מבית המשפט המחוזי בירושלים. בכך קיבל באופן חלקי השופט שפירא תביעה שהוגשה על ידי לשכת עורכי הדין בה נטען כי המרכז למימוש זכויות רפואיות והמנהלת שלו- לבנת פורן מסיגים את תחום מקצוע עריכת הדין וגורמים לנזק לעורכי הדין ולציבור הנזקק לשירותיהם. "משמצאתי כי חלק ניכר מפעולות "המרכז למימוש זכויות רפואיות" מסיגות את גבול מקצוע עריכת הדין, עליהם לחדול מפעילות", כתב השופט.

   בתביעה שהוגשה באמצעות עורכי הדין אסף פוזנר ואתי ליבמן עפאים ממשרד כהן, וילצ'יק קמחי טענה לשכת עורכי הדין כי "המרכז במסגרת פעילותיו מספק ייעוץ באשר לטיב הזכויות להם זכאים הנפגעים, מסייע בהכנת תביעות וערעורים, פונה בשם הנתבעים לצורך מיצוי זכויותיהם בגופים של המוסד לביטוח לאומי, קצין התגמולים, מס הכנסה וחברות ביטוח".

   לשכת עורכי הדין שראתה במאבק המשפטי נגד לבנת פורן תיק דגל בניסיון להגביל את העסוק של גורמים בייצוג לקוחות מול רשויות הדגישה כי "פעולות המרכז למימוש זכויות רפואיות הן פעולות המסיגות את גבול מקצוע עריכת הדין באופן מובהק והמרכז מפר חובה חקוקה של חוק לשכת עורכי הדין".

   מנגד טענו לבנת פורן והמרכז למימוש זכויות רפואיות כי "עיסוקו של המרכז מצוי בתחום הרפואי ובתחום הבירוקרטי בלבד והוא אינו נותן שירות משפטי מכל סוג שהוא" הם הוסיפו כי "פעילותו של המרכז הינה לסייע לאנשים בעלי בעיות רפואיות להציג את מצבם הרפואי בפני גופים שונים תוך היעזרות ברופאים מומחים".

   השופט שפירא קיבל את טענותיה של לשכת עורכי הדין וביקר את התנהלות המרכז "גם עזרה טכנית במילוי טפסים, הנעשית בתשלום על ידי גורם המעיד על עצמו שיש לו הידע המקצועי והניסיון בטיפול במימוש זכויות רפואיות, עלולה להוות בעיה ולחשוף את הציבור למחדלים רבים, מבלי שניתן לפקח על טיב פעולתו ומבלי שניתנת הגנה אמיתית לפונים אליו לצורך מימוש זכויות שהוקנו בחוק". השופט הוסיף :"ההחלטה בנסיבות הנ"ל איזה טופס למלא היא בגדר יעוץ משפטי. אין המדובר במצב בו המבוטח מגיע עם טופס ומבקש עזרה במילויו בשל קושי בשפה, אלא בלקוח המשלם ממיטב כספו כדי שייעצו לו מהם זכויותיו המשפטיות, איזה טופס למלא, מה לרשום בו ואף מצרפים לטופס חוות דעת רפואית".

   השופט שפירא הוסיף כי "הבירור הנערך במרכז הוא בירור מהותי במהלכו נציגי המרכז מבהירים לאילו זכויות זכאי הלקוח על פי חוק ובאיזה הליך לנקוט, דבר המהווה יעוץ משפטי". השופט הדגיש כי "עובדי המרכז לא עברו כל הכשרה מתאימה".

   השופט שפירא פסק כי על המרכז נאסר "לייצג את לקוחותיו או לטעון בשמם בפני כל גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית, לרבות ועדות ערר; לערוך מסמכים בעלי אופי משפטי עבור לקוחותיו; לפעול למתן יעוץ משפטי; לפנות בדרישה לתשלום פיצויים או להכרה בנזק למוסדות הבאים: המוסד לביטוח לאומי, קצין תגמולים, רשויות המס וחברות הביטוח".

   בנוסף, נתן השופט שפירא צו המחייב את לבנת פורן והמרכז לפנות לכל הלקוחות הרשומים שלהם ולהודיע להם על אי מתן שירותים אלה ועל כך שהמרכז לכל היותר מסייע למלא טפסים באופן טכני בלבד ואינו מסייע במימוש "זכויות". כמו כן, תיאלץ פורן לשנות את הפרסומים הרבים בהתאם לאיסורים הללו שנקבעו בפסק הדין. בית המשפט חייב את המרכז ופורן בהוצאות משפט בסך של 48 אלף שקל.

   עו"ד אסף פוזנר אמר בעקבות פסק הדין: "מדובר בנדבך חשוב במאבקה של הלשכה במסיגי גבול המקצוע. בדעת הלשכה לפעול בהתבסס על פסק דין זה כנגד גופים רבים המסיגים את גבול המקצוע, ולפנות לגופים השונים כגון: המוסד לביטוח לאומי, רשות המיסים, קצין התגמולים וחברות הביטוח, על מנת שימנעו מלהתייחס לפניות לא חוקיות. כמו כן, בדעת הלשכה לפנות לרשות השידור ולעיריות המאפשרות פרסום חוצות, על מנת להפסיק את הפרסום הבלתי חוקי".

   המרכז למימוש זכויות רפואיות מסר בתגובה כי הוא "פועל בזירה הרפואית בלבד מול וועדות רפואיות באמצעות חוות דעת רפואיות ואינו פועל כלל בזירה המשפטית. המרכז למימוש זכויות רפואיות מסייע לאזרחים שמרגישים נרמסים על ידי הבירוקרטיה, באמצעות רופאים מומחים ואנשי מקצוע. פסק הדין שהתקבל הבוקר אינו מצביע על פגיעה בלקוחות. מדובר בניסיון של גילדת עורכי הדין, השומרת על האינטרסים שלה, על מנת לנכס לעצמה באופן בלעדי גם תחומים רפואיים. פסק דין זה פוגע בערכי היסוד של חופש העיסוק ובחופש הבחירה של האזרח ולכן אנו נפנה לערעור בבית המשפט".

   יו"ר מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד אפי נוה, אמר כי "מדובר בפסק דין חשוב מאוד המבטא את המאבק הבלתי מתפשר שלנו בהסגת גבול המקצוע. זוהי בהחלט אבן דרך חשובה אבל זו רק ההתחלה, יש עוד דרך ארוכה לפנינו, אנו מתכוונים להמשיך להפעיל את מלוא עוצמתנו נגד כל מי שפוגעים בפרנסתנו בניגוד לחוק עד אשר נמגר לחלוטין את התופעה כמובטח. הגיעה העת שכל אותם גופים החודרים ברגל גסה לתחומי מקצוע עריכת הדין יבינו ויפנימו שהם מפרי חוק ופועלים בניגוד לדין וכל אזרח חשוב שיידע כי אל לו לפנות לגופים שרלטנים אשר אין להם כל הסמכה מקצועית והרשאה עפ"י דין לעסוק בעיסוק משפטי".