גז טבעי בהיקף של 1.1 טי.סי.אף בתגלית "תנין"

מאגר הגז הטבעי הקטן הסמוך ללוויתן התגלה בפברואר האחרו. ההערכות הקודמות היו ל-1.2 טי.סי.אף, אך לפי מודל גיאולוגי שונה. המאגר נמצא 120 ק"מ צפונית-מזרחית לחיפה

ליאור זנו
06/04/2012

השותפות במאגר הגז הטבעי הקטן "תנין", דלק קידוחים ואבנר, פרסמו הבוקר את דו"ח הערכת המשאבים המעודכן עבור התגלית החדשה ביותר בים התיכון הישראלי. לפי הדו"ח המעודכן של חברת NSAI קיימת בתנין כמות גז טבעי של 1.1 TCF (טריליון רגל מעוקבת), הנמוכה במעט מכמות של 1.2 TCF שהוערכה בפברואר האחרון על ידי השותפה האמריקאית ומפעילת הקידוח נובל אנרג'י.

עם זאת, המודל הגיאולוגי בו השתמשו כעת דלק קידוחים ואבנר שונה מזה של נובל אנרג'י, מכיון ולפי כללי רשות ני"ע הישראלית הן מחוייבות בדיווח לפי מודל ה-PRMS, המתבסס על חציון של טווח הנתונים הגיאולוגים בעוד שנובל מתבססת על נתוני ממוצע כלכלי. בדרך כלל קיימים הבדלים בין שתי שיטות הדיווח.

הדו"ח מתחלק לשניים: כמות גז מוכחת (המכונה "משאבים מותנים") וכמות גז נוספת הנמצאת בתאי שבר שונים במבנה התת קרקעי ולכן טרם הוכחו סופית והם מסווגים כ"משאבים פרוספקטיביים". בתנין קיימים גז מוכח בהיקף של 0.6 TCF, וכמות מותנה בהיקף של 0.5 TCF נוספים.

מאגר תנין הוכרז כתגלית גז טבעי בפברואר האחרון, לאחר קידוח שבוצע במקום. תנין1 נמצא ברישיון אלון 120 ק"מ צפונית מערבית לחיפה, וצפון מזרחית מתגלית הגז הטבעית לוויתן. המחזיקות ברישיון הן נובל אנרג'י האמריקאית (47%), דלק קידוחים (26.5%) ואבנר (26.5%(. הקידוח בוצע לשכבת הקרקע הידועה בתור "חולות תמר", בעומק (קרקע ומים) של 5,500 מטר.

למרות שתגליות הענק של ישראל מכילות גז טבעי בכמות גדולה הרבה יותר (בתמר קיימים 9 TCF ובלוויתן 17 TCF), ההערכות הן כי אם תפותח התגלית היא תחובר לתשתיות ההולכה הסמוכות של לוויתן ותמר, ולכן תעלה פחות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully