וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: טבע נפלה ב-8.2% במחזור של 184 מיליון שקל

אמיר טייג

11.7.2002 / 17:08

זאת, בעקבות חוזה בין סרונו ופייזר להפצת הרביף בארה"ב; פרסומים על ניפוח הכנסות של בריסטול מאיירס משפיעים אף הם על טבע


שוק המניות בתל אביב, שפתח את יום המסחר בירידות של עד 2.2%, התאושש בשעות הצהריים וירד בכ-1.1%, אך לקראת סיום המסחר התחזקו הירידות והסתכמו בשיעור של עד 1.8%. מדד המעו"ף סגר בירידה של ב-1.8% לרמה של 368 נקודות, מדד תל אביב 100 ירד ב-1.7% והתל-טק איבד 1.7% גם הוא. מחזור המסחר - 353 מיליון שקל, מחזור גבוה מאוד, כאשר טבע מרכזת יותר ממחציתו. הירידות בשוק - על רקע המשך מגמת הירידות בבורסות העולם בשבועות האחרונים. אמש הסתיים יום נוסף של ירידות בוול סטריט, כאשר מדד הנאסד"ק ננעל בירידה של 2.5% לרמה של 1,346 נקודות - שפל של יותר מ-5 שנים, ומדד הדאו ג'ונס איבד 3.1% לרמה של 8,811 נקודות.

בניגוד לשוקי העולם, גילה שוק המניות בתל אביב חוזק בימים האחרונים. הפעילים מציינים כי היחלשות הדולר והתחזקות האפיק השקלי, תוך ירידת התשואות בשחרים ובמק"מים, הם שהקרינו בימים האחרונים לחיוב על האווירה בבורסה.

מניית טבע, שאיבדה אתמול בוול סטריט 5% משוויה במחזור גבוה מהרגיל, ירדה ב-8.2% במחזור גבוה מאוד של 183 מיליון שקל. המניה הושפעה משתי ידיעות שליליות עבור החברה: חשדות כי חברת התרופות בריסטול מאיירס סקוויב ניפחה את הכנסותיה בשנת 2001 במיליארד דולר, וחוזה הפצה שנחתם בין חברת סרונו, המשווקת תרופה מתחרה לקופקסון, לבין ענקית התרופות האמריקאית פייזר. שתי ידיעות אלו מצטרפות להערכות כי נוכח הירידות החדות בתחום הפרמצבטיקה בשיעור ממוצע של כ-40% מתחילת השנה, והעובדה שטבע עלתה בתקופה בשיעור של כ-15%, ההשקעה במניה נראית כעת יקרה יחסית. מנכ"ל החברה אמר ל-TheMarker כי המערכת החשבונאית של טבע פשוטה ושקופה ואין סיכוי שנעשה משהו שיטעה את הציבור. לדבריו, הוא מרגיש נוח עם תחזיות האנליסטים ל-2002 ו-2003, וכי אינו מבין מה גורם את הירידות במניה.

מנכ"ל די.בי.אם, רמי דרור, מעריך כי העליות בבורסת תל אביב אשר איפיינו את המסחר בימים האחרונים נובעות בעיקר מהיעדר מוכרים. להערכתו, עיקר הפעילות מונע על ידי גופים מוסדיים ובראשם חברות הביטוח, אשר מזרימים ביקושים סלקטיוויים בימים האחרונים, בעיקר למניות ממדד תל אביב 75. להערכת דרור, רכישות אלו מעידות על כוונות ארוכות טווח מצד המוסדיים ולא ניסיון ספקולטיווי לעשות רווח מהיר.

שי מאור ממיטב מציין כי הירידות בטבע ממשיכות גם לאחר דברי ההרגעה של ישראל מקוב, ולפיכך מעריך כי שני הפרסומים שגרמו לתחילת הירידות היו תמריץ למימושים נוכח מחירה הגבוה של המניה. מאור מוסיף כי להערכתו, הרכישות של הימים האחרונים נפסקו לעת עתה. מאור מציין את המגמה החיובית במניות אי.די.בי בימים האחרונים. במניות אי.די.בי רווחה היום מגמה מעורבת כאשר אי.די.בי. פיתוח ירדה ב-0.7%, דסק"ש עלתה ב-0.5%, ואי.די.בי מניית בזק מרכזת היום עניין נוכח פרסומים כי הוועדה לקביעת תנאים לפתיחת שוק התקשורת לתחרות מגבשת עמדה, לפיה לא תחויב בזק להחכיר את הרשת שלה למפעילים מתחרים, ומנגד יצומצם מספר האזורים שבהם יהיה חייב מפעיל מתחרה לספק שירות. בזק ירדה היום ב-2.1%, לפיכך ניתן להסיק כי הפעילים אינם מקבלים בחיוב את החלטת הועדה.

מניה נוספת אשר ממשיכה לרכז עניין היום היא מתב , אשר טיפסה אתמול ב-5.1% במחזור חריג של 10 מיליון שקל. על פי הערכות בשוק ההון, משפחת דנקנר אינה מעורבת ברכישות הללו, ואילו גופים מוסדיים, שמגדילים פוזיציה בנייר על רקע רמות השפל בהן הוא נסחר, הם שהיו אחראים לעליות החדות ולמחזור החריג במניית חברת הכבלים. המניה ירדה ב-1.4% במחזור גבוה של 18.7 מיליון שקל.

מכירת דיסקונט ניו יורק ממשיכה את ריכוז העניין במניות הבנקים. על פי פרסומים גם קבוצת ספרא, השולטת בבנק הבינלאומי , מצטרפת למתעניינים ברכישת הבנק. קבוצת ספרא מצטרפת לבנק לאומי ובנק הפועלים שכבר פירסמו רשמית כי הם מנהלים מגעים עם בנק דיסקונט . מניות הבנקים רשמו מגמה שלילית, כאשר לאומי ירדה ב-1.7% ופועלים ב-0.6%. דיסקונט השילה 0.1%.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully