וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תביעה ייצוגית נגד עיריית תל אביב על גביית ארנונה מנכים

11.7.2002 / 13:08

לטענת התובעים עיריית תל אביב מחייבת אותם בארנונה מלאה בהתעלמות מוחלטת מהעובדה כי בנם המתגורר עימם הוא נכה הזכאי להנחה

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה היום תביעה, ובקשה לאשר אותה כתביעה ייצוגית ע"ס 5 מיליון שקל כנגד עיריית תל אביב. התובענה שהוגשה באמצעות עו"ד יצחק אבירם עוסקת בגביית ארנונה מנכים ובביטול הנחות שניתנות לנכים לפי חוק.

לטענת התובעים, חנה וישראל זימבר, עיריית תל אביב מחייבת אותם בארנונה מלאה בהתעלמות מוחלטת מהעובדה כי בנם המתגורר עימם הוא נכה הזכאי להנחה בארנונה.

לטענת משפחת זימבר, עקב פרשנות לא נכונה שנותנת העירייה להוראות חוק המעניקות הקלה והנחה בתשלום הארנונה לנכים, נשללת זכות הקבועה בחוק להנחה מארנונה לנכים.

עניינה של תביעה זו הוא בבקשה לחייב את העירייה לפעול בהתאם לחוק ההסדרים וליתן הנחה מארנונה לנכים המוגדרים בחוק כזכאים לקבלת הנחה, בגין הדירה בה הם מתגוררים, או לכל הפחות בגין חלקם בדירה, גם אם מתגוררים עימם הוריהם, ילדיהם או בני משפחה נוספים.

בנם של התובעים הינו נכה עם דרגת נכות קשה, המקבל קיצבת נכות חודשית מהמוסד לביטוח לאומי לפי דרגת אי כושר קבועה של 75%. הוא בן 30 כיום, אינו יכול לתפקד בצורה עצמאית בשל נכותו הקשה ולפיכך מתגורר עם הוריו.

חוק של הכנסת קובע זכות מפורשת להנחה בשיעור של 80% בארנונה לנכים. ואולם, עמדת העירייה הינה כי במידה שנכה בגיר מתגורר עם הוריו בדירה הרשומה על שמם, אין הוא זכאי להנחה בארנונה למרות נכותו. מבחינת העירייה היא מתעלמת מהעובדה כי הנכה מתגורר יחד עם הוריו ומשפחתו, צורך שירותים עירוניים וזכאי לפיכך להקלה בארנונה בגין הדירה בה הוא מתגורר.

טענתה העיקרית של התביעה הינה כי נכה זכאי להנחה מאחר שהוא נחשב למחזיק בדירה בה הוא מתגורר, עם הוריו או עם אחר, גם אם אין הוא הבעלים הרשום בדירה, ולכל הפחות נחשב הוא למחזיק במשותף עם הוריו, וזכאי לכל הפחות להנחה על החלק היחסי מן הדירה בה מתגורר הנכה.

טענת התובעים כמפורט בתביעה היא כי עצם ההנחה בארנונה אין לה דבר עם הבעלות בנכס. ההנחה בארנונה, כפי שקבעה אותה הכנסת בחוק, נועדה להקל על מצוקותיו של הנכה ולהקטין חלק מהוצאותיו בכדי שיוכל להפנות הכנסותיו המצומצמות מקצבאות (עקב הנכות) לתהליך ריפויו ולהוצאות בריאות מוגדלות (עקב הנכות).

התובעים טוענים כי כל נכה המתגורר בבית כלשהו צורך חלק מ"שימושי" הבית ולמעשה אמור לשאת בחלק מהוצאות הבית. ארנונה היא חלק מהוצאות הבית, ולפיכך הנכה הצורך חלק זה זכאי להנחה הקבוע בדין ולכל הפחות בגין חלקו.

יצוין כי הצעת העירייה שהופנתה לתובעים וככל הנראה לנכים נוספים, הינה להעביר את רישום הבעלות בדירה ע"ש הנכה וכך לזכות בהנחה מארנונה. התובעים סירבו לקחת חלק במעשה זה שאינו חוקי.

בכתב התביעה הודגש כי המצב חמור במיוחד לגבי הנכים הקשים שאינם יכולים ומסוגלים לחיות לבד. התוצאה המעשית הינה, כפי העולה בכתב התביעה, כי דווקא נכים אלו, שאינם מסוגלים לנהל את חייהם וחייבים להיזקק לסיוע צמוד של המשפחה, נפגעים מהחלטת העירייה, כך שנשללת זכותם להנחה בארנונה.

בכתב התביעה הובאה הערכה כי ציבור הנכים נפגע משלילת ההנחה בשיעור של כ-5 מיליון שקל עד עתה.
יצוין כי התובעים טוענים כי לכל הפחות היה על העירייה להכיר בזכות להנחה לפחות על החלק היחסי מן הדירה בה מתגורר הנכה.

לפיכך מתבקש בית המשפט להכיר בתביעה כתביעה ייצוגית בשם כל הנכים והזכאים להנחות בארנונה, מהם נשללה ההנחה הקבועה בחוק בשל שהם מתגוררים עם בני משפחה, ולחייב את עיריית תל אביב להשיב להם את הארנונה שנגבתה ביתר. (ת.א. 1874/02)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully