וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: הנאסד"ק סיים יום מסחר תנודתי בעלייה של 2.1%

גל אשד

11.7.2002 / 23:42

צורן עלתה ב-8.5% וקטעה בכך ירידות של כ-18% ב-3 הימים האחרונים; קומברס קפצה ב-9.4%

מה שנראה כעוד יום של ירידות שערים עקב החששות מהמשך השערוריות החשבונאיות בוול סטריט, השתנה במהלך שעת המסחר האחרונה, כאשר המדדים המובילים עברו לעליות שערים. החשש מפני שערורייה חשבונאית מצידה של יצרנית התרופות המובילה בריסטול מאיירס השפיע אך במעט על החלטות המשקיעים, שרואים כנראה ברמות הנמוכות אליהן הגיעו המניות כפוטנציאל לרכישות. מדד הנאסד"ק סיים את יום המסחר בעלייה של כ-2.1% לרמה של 1,374 נקודות, בעוד מדד הדאו ג'ונס סגר בירידה קלה של 0.1% לרמה של 8,801 נקודות.

הכבשה השחורה התורנית בוול סטריט היא חברת התרופות בריסטול מאיירס סקוויב. רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) החלה לחקור חשדות כי חברת התרופות ניפחה את הכנסותיה בשנת 2001 במיליארד דולר. החוקרים מתמקדים בבדיקת היווצרותם של מלאים עודפים, ובשאלה אם החברה שילמה תמריצים לא חוקיים לסיטונאים כדי לעמוד ביעדי הרווח שלה. על החקירה דיווח "פייננשל טיימס".

זריקת עידוד חיובית היה יכול לקבל היום מדד הנאסד"ק מתוצאותיה של חברת האינטרנט יאהו שפורסמו אמש לאחר תום המסחר. יאהו דיווחה על רווח נקי, לראשונה זה שישה רבעונים. הרווח הסתכם ב-21.4 מיליון דולר או 3 סנט למניה - סנט אחד מעל תחזית האנליסטים. ברבעון המקביל דיווחה החברה על הפסד נקי של 48 מיליון דולר. הנתון המעודד שעלה מדו"חות החברה הוא ההסתמכות הקטנה והולכת על הכנסות מפרסום, שירדו ב-4% ביחס לרבעון המקביל.

טבע: "לא קרה שום דבר שיכול להסביר את הירידות"בין המניות הישראליות המשיכה לרכז היום עניין מניית טבע שירדה בסיומו של המסחר בכ-0.8% למחיר של 61 דולר במחזור של פי שלושה מהממוצע, לאחר שבמהלך המסחר ירדה כבר בלמעלה מ-5%. אמש איבדה מניית טבע כ-5% נוספים במחזור גבוה מהרגיל. ירידות אלו נרשמו ככל הנראה על רקע השערורייה החשבונאית הקשורה לבריסטול מאיירס, כמו גם על רקע חששות מתוצאותיהן של חברות התרופות לרבעון השני.

ישראל מקוב, מנכ"ל החברה, התייחס היום לאפשרות שתיחשף בעתיד פרשייה של ניפוח נתונים בדו"חותיה, ואמר ל-TheMarker כי "טבע היא חברה עם מערכת חשבונאית פשוטה ושקופה ואין סיכוי שנעשה משהו שיטעה את הציבור". ביחס לירידות במחיר המניה אמר כי "לא קרה אצל טבע שום דבר שיכול להסביר את הנפילות החדות בה ביומיים האחרונים".

עוד בין הישראליות הכבדות, מניית אמדוקס זינקה בכ-11.4% למחיר של 8.6 דולרים. העליות במחיר מניית החברה מתקנות במעט את הירידות החדות במניה במהלך השבועיים האחרונים. צ'ק פוינט עלתה בכ-1.1% למחיר של 13.2 דולר המשקף לה שווי שוק של כ-3 מיליארד דולר.

מניית קומברס רשמה אף היא עלייה מרשימה, של כ-9.4%, למחיר של כ-9.5 דולרים. קבוצת הבנקאות סיטיגרופ דיווחה היום על הגדלת החזקותיה במספר חברות טכנולוגיה וביוטכנולוגיה, כשקומברס היא אחת מהן. נכון לסוף יוני מחזיקה סיטיגרופ ב-10.7% מהון המניות של קומברס, כלומר ב-20.2 מיליון מניות. בסיום הרבעון הקודם, כלומר נכון לסוף מארס השנה, החזיקה הקבוצה ב-8.36% מהון המניות, כלומר ב-15.6 מיליון מניות.

מניית צורן המשיכה לספק עניין גם היום כאשר בניגוד לימים האחרונים בלטה בעלייה של 8.5% למחיר של 18.2 דולר, שקטעה בכך ירידה של כ-18% בשלושת הימים הקודמים. אמש התייחס לירידות יצחק שנברג, סגן נשיא בכיר בצורן, וניסה להרגיע את החשש מאזהרת רווח לקראת פרסום תוצאות הרבעון השני. "אם לחברה היה משהו להודיע, היינו עושים זאת. לא פירסמנו אזהרת רווח וזה אומר הכל", אמר. הודעת הרגעה זו מיתנה מעט את הירידות אמש, שהגיעו במהלך המסחר ל-20%.

על כן, נראה כי הסיבה לירידה במניית צורן היא דו"ח של בית ההשקעות פסיפיק קרסט על שחיקה אפשרית במחירי המוצרים של צורן, לאור הודעתה של המתחרה ESS כי היא צופה שמחיריה יירדו בכ-15% עד לסוף השנה. לוי גרצברג, מנכ"ל צורן, אמר בתגובה לדו"ח כי "אין חפיפה בין שתי החברות, שכן ESS מסתמכת על השוק הסיני, האחראי לכ-40% מהכנסותיה, בעוד שצורן פועלת יותר בשוק היפאני".

פרסייס - מסחר תנודתי וצניחה של 40% בארבעה ימים


מניית ורינט רשמה היום עלייה קלה בלבד של 0.3% למחיר של 9.8 דולרים על אף הודעתה מהיום בדבר חוזה חדש בהיקף של 2 מיליון דולר עם רשות לאכיפת חוק במדינה אירופית. מחירה של מניית ורינט עומד כעת על 9.8 דולרים, מחיר המשקף לה שווי שוק של כ-229 מיליון דולר, לאחר שאיבדה כ-40% מערכה מאז הונפקה במחצית מאי במחיר של 16 דולר (כלומר לפי שווי שוק של 375 מיליון דולר).

עוד בלטו מניית ריט טכנולוגיות בצניחה של 21.2% למחיר של דולר, המשקף לחברה שווי שוק של כ-11 מיליון דולר. מניית פרסייס ירדה בכ-4% למחיר של 8 דולרים המשקף לה שווי שוק של כ-224 מיליון דולר. בשבועות האחרונים רשמה המניה מסחר תנודתי ובארבעת הימים האחרונים איבדה 40% מערכה ומניית מגל שירדה ב-6.9% למחיר של כ-10.2 דולרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully