האם חבר ועדת ששינסקי בדרך לדלק אנרגיה?

מועדת ששינסקי לדלק נדלן? חבר ועדת ששינסקי לשעבר אודי ניסן נפגש עם יצחק תשובה בעלי דלק אנרגיה. עדיין לא ברור מה מטרת הפגישה ומהן תוצאותיה

ערן אזרן
10/05/2012

מוועדת ששינסקי לדלק אנרגיה? יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, נפגש בשבוע שעבר עם אודי ניסן, לשעבר המפקח על התקציבים וחבר בוועדת ששינסקי - כך נודע ל-TheMarker. כרגע, לא ידוע מה הייתה מטרת הפגישה המדויקת. ייתכן כי השניים נפגשו במטרה לבחון אפשרות לשלב את ניסן בתפקיד בחברת דלק אנרגיה, זרוע חיפושי הנפט והגז של תשובה, או לחילופין במטרה להיעזר בניסיונו של ניסן. ככל הנראה, בשלב זה לא הוצע לניסן תפקיד ספציפי. כמו כן, לא ידועות תוצאות הפגישה ובאם התקבלו בה החלטות כלשהן.

ניסן סיים את תפקידו באוצר כממונה על התקציבים לפני כשמונה חודשים, וכרגע נמצא במהלך של תקופת צינון. את דרכו במשרד החל באוקטובר 2007 כמנהל רשות החברות הממשלתיות, אך לאחר מכן מונה על ידי שר האוצר, יובל שטייניץ, לתפקיד הממונה התקציבים. בתקופת כהונתו ניסן היה שותף, בין השאר, ברפורמה להגדלת הכנסות המדינה בשוק האנרגיה. הוא היה אחד מששת חברי ועדת שישינסקי בראשות פרופ' איתן ששינסקי, לצד ראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל, מנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות שאול צמח, הממונה על ענייני הנפט במשרד התשתיות הלאומיות ד"ר יעקב מימרן, ומנהל רשות המסים יהודה נסרדישי.

לאחר הגשת המלצותיה הסופיות של ועדת ששינסקי, סירב ניסן לבקשת יזמי הגז לאשר הקלות נוספות. "אני לא חושב שצריך לתת עוד הקלות, ואני לא חושב שאי אפשר יהיה להעביר את החוק אם לא יהיו הקלות נוספות", אמר ניסן טרם אישור החוק הסופי בכנסת. ניסן הציע להזרים חלק מההכנסות העתידיות מהגז להפחתת החוב הלאומי ולנושאים תזרימיים אחרים, כדוגמת מימון תשלומי הביטוח הלאומי.

ניסן הוא בעל תואר דוקטור בתחום רגולציה כלכלית ופוסט דוקטורט בבית הספר לממשל של אוניברסיטת הרווארד בארה"ב. עם סיום כהונתו באוצר, חזר לעבודה באקדמיה ונמצא בימים אלה באוניברסיטת הרווארד.

אם יצטרף ניסן לקבוצת תשובה, דבר שכלל אינו ודאי כעת, הרי שיהיה מדובר בבכיר נוסף מהמערכת הציבורית שמצטרף לשורות הקבוצה: אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס מקבוצת דלק, כיהן בעבר כיועץ החשב הכללי במשרד האוצר; דוד ברוך, מנכ"ל בית ההשקעות אקסלנס, היה סגן מנהל אגף התקציבים; משה ברקת, יו"ר הפניקס, כיהן כמנהל מחלקת תאגידים ברשות ני"ע, ויורם טורבוביץ', יו"ר דלק אנרגיה לשעבר, שכיהן כראש לשכתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט.

גם המפקח על הבנקים לשעבר בבנק ישראל, רוני חזקיהו, ניהל בעבר מגעים להצטרף לקבוצת דלק. אולם בעקבות הביקורת הציבורית שהתעוררה, בשל סמיכותו של המינוי בקבוצת דלק לסיום התפקיד בבנק ישראל, החליט חזקיהו לחזור בו. לכל אלה ניתן להוסיף את משה קראדי, מפכ"ל המשטרה לשעבר, שמכהן כיום כמנכ"ל דלק פי גלילות, ואת גבי לסט, יו"ר קבוצת דלק, שיכהן בעבר כמפקד משטרת מחוז ת"א.

מדלק נמסר כי "הקבוצה מכחישה שהוצעה לניסן כל הצעה". לא ניתן היה להשיג את תגובתו של אודי ניסן, השוהה כעת בחו"ל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully