בהתאם לציפיות: מדד המחירים לחודש אפריל עלה ב-0.9%

מדד חודש אפריל הוא מדד גבוה בדרך כלל בגלל עליות עונתיות במחירי המזון, ההלבשה והנסיעות לחו"ל. מדד מחירי הדיור זינק אף הוא - ב-0.8%

רם עוזרי
15/05/2012

מדד המחירים לחודש אפריל הסתכם ב-0.9% בהתאם לציפיות הכלכלנים. בנוסף לעלייה עונתית במחירי המזון, ההלבשה והנסיעות לחו"ל, נרשמה עלייה של 0.8% בסעיף החשמל לצריכה פרטית. מדד מחירי הדיור הפתיע עם עלייה חדה במיוחד של 0.8%, לאחר שבחודש מארס עלה ב-0.4% - כך עולה מנתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. כמו כן, סעיף שירותי הדיור בבעלות הדיירים שמייצג את מחירי השכירות עלה ב-1%.

מדד חודש אפריל הוא לרוב מדד גבוה יחסית בשל סיבות עונתיות, כך שלא מדובר על הפתעה. הערכות הכלכלנים בשוק לפני פרסום הנתון היו כי המדד יעמוד על 0.8%-1%. בחודש אפריל הקודם נרשמה הפתעה כאשר המדד היה "רק" 0.6%, ואילו בשנים 2010 ו-2009 היה מדד חודש אפריל 0.9% ו-1% בהתאמה.

מה שדוחף בדרך כלל את מדד אפריל כלפי מעלה הוא חודש פסח. עובדה זו הקפיצה גם השנה את מחירי המזון, ובפרט את מחיר העגבניות שזינק ב-23%, וכן את מחירי ההלבשה (8.1%) ומחירי הבראה ונופש (4.9%).

מדד חודש אפריל הנוכחי, בנוסף לכל אלה, כולל את ההתייקרות בשיעור של 8% במחירי החשמל. זו באה לידי ביטוי בעלייה של 7.8% בסעיף החשמל לצריכה פרטית. סעיף החשמל נכלל בסעיף אחזקת הדירה והוא מהווה 2.4% מהמדד כולו כך שעליית המחיר תורמת כ-0.2% למדד אפריל. כמו בכל חודש, מדד מחירי הדיור מהווה חלק חשוב בעליית המחירים הכוללת והעליה שם היא ההפתעה המרכזית בפרסום. סעיף הדיור מהווה 24% מהמדד הכולל כך שגם הוא תורם כ-0.2% למדד הכולל.

מדד חודש אפריל יהווה אחד האינדיקטורים החשובים בשיקולי הועדה המוניטרית של בנק ישראל באשר לרמת הריבית לחודש יוני. רמת האינפלציה השנתית חצתה את רמת ה-3% וחרגה מהרף העליון של בנק ישראל. קצב הגידול השנתי במדד עומד כעת על 3.2%. עם זאת, בדיוני הועדה האחרונים הוזכר כי רמת האינפלציה בניכוי מחיר הדלק ומחירי הדיור היא אפסית, מה שמרמז שייתכן שבבנק ישראל לא ימהרו להעלות ריבית גם אם מדד אפריל יהיה גבוה במיוחד.

  • מדד המחירים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully