וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדד מנהלי הרכש לחודש יוני עומד על 50.4% לעומת 47.9% במאי

גולן פרידנפלד

14.7.2002 / 11:46

רכיב הביקושים המקומיים עומד על 50.5% לעומת 45.6% בחודש הקודם

מדד מנהלי הרכש של דן אנד ברדסטריט לחודש יוני עומד על 50.4% לעומת 47.9% בחודש מאי ומצביע על התרחבות בביקוש המקומי. הנתון נמצא מעל רמת ה-50% המפרידה בין האטה להרחבות, אך בכדי שניתן יהיה לומר כי לא מדובר בשינוי זמני בלבד יש צורך להמתין לתוצאות המדד בחודשים הבאים.

רוב רכיבי המדד הראו החודש עלייה לעומת החודש הקודם, למרות שחלקם עדיין נמצאים מתחת לקו 50%. מספר רכיבים חשובים חצו החודש את קו 50% ומצביעים על התרחבות, החשוב שביניהם הינו רכיב הביקושים המקומיים, אשר עומד על 50.5% לעומת 45.6% בחודש הקודם - עליה של 4.9%. בדיקת התשובות לסקר הראתה, כי העלייה נובעת בעיקר מסיבות עונתיות וכלכלני דן אנד ברדסטריט ציינו כי בסיס טוב לשינוי מגמה כללי של המדד הינו עלייה בביקושים המקומיים, הנובעת מעלייה בביקוש הרגיל.

רכיבים נוספים המעידים על התרחבות הם כמות הרכישות למלאי ורמות מלאי חומרי הגלם. לעומת זאת, רכיב הביקושים ליצוא עדיין נמצא מתחת לקו ה-50% וממשיך את מגמת האטה מהחודשים הקודמים. בסיס איתן להתרחבות צריך להיות עלייה בביקושים ליצוא, העשויה להתאפשר בעקבות ההתרחבות במשקי ארה"ב ואירופה.

ברכיב הרכישות למלאי התהפכה המגמה שאיפיינה את החודשים האחרונים. המדד ברכיב זה חצה את קו 50% לראשונה מזה 4 חודשים ומעיד באופן ברור על התרחבות ברכיב זה. הנתון שנמדד החודש היה 52.8% לעומת 46.0% בחודש שעבר. לעלייה זו יכולה להיות משמעות מבחינת הצפי של מנהלי הרכש לגבי מה שעתיד לקרות בזמן הקרוב הן בהיבט הביקושים והן בהיבט של שינוי במחירי חומרי הגלם. רוב המשיבים לסקר ציינו את העלייה בביקושים והעונתיות כסיבות לעלייה וההתרחבות ברכיב זה.

כלכלני דן אנד ברדסטריט מציינים כי ברכיב היצוא ממשיכה מגמת העלייה, הנתון שנמדד החודש היה 47.3% לעומת 45.5% בחודש הקודם - עלייה של 1.8% לעומת החודש הקודם, אך הרכיב נמצא עדיין מתחת לקו ה-50%. הנתון מעיד על המשך מגמת האטה בביקושים ליצוא ומשמעותו שהיצוא עדיין במצב רעוע.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully