וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שלושת המו"לים נגד שטייניץ. ולהיפך

בועז גריילסמר

14.7.2002 / 13:34

בפגישות עם ח"כים ושרים מציגים ארנון מוזס ועמוס שוקן את התנגדויותיהם להצעות החוק שהגישו יובל שטייניץ ותמר גוז'נסקי בנושא הגבלת השליטה באמצעי התקשורת. שוקן: "חוקים מסוכנים כאלה אינם קיימים בשום מקום בעולם". שטייניץ: "הכוח המרוכז בידי 3 משפחות גורם עיוותים נשלושת המו"לים הגדולים, ארנון מוזס ("ידיעות אחרונות"), עופר נמרודי ("מעריב") ועמוס שוקן ("הארץ"), בשיתוף מועצת העיתונות, החריפו בשבועות האחרונים את התנגדותם להצעות החוק של יובל שטייניץ ותמר גוז'נסקי בנושא הגבלת הבעלות על אמצעי התקשורת.הצעות החוק נידונות כעת בוועדת הכלכלה של הכנסת, לקראת קריאה שנייה ושלישית. לפי אחד הסעיפים בהצעתו של ח"כ שטייניץ, המכוון למעשה רק נגד "ידיעות", עיתון בעל תפוצה של מעל 50% ייאלץ להתחלק לשניים. סעיף אחר מחייב את בעלי העיתונים לוותר על החזקותיהם הצולבות בכלי תקשורת אחרים. ח"כ גוז'נסקי מציעה, בין היתר, להטיל פיקוח של הממונה על ההגבלים העסקיים על עיתון המחזיק ביותר משליש משוק התקשורת.

בשבועיים האחרונים נפגשו שוקן, מוזס והמשנה למנכ?ל "ידיעות אחרונות", ינון אנגל, עם חברי כנסת, שרים ובעלי תפקידים בכירים אחרים, במטרה לבלום את הצעת החוק. בין השאר, קיימו השלושה פגישות עם חברי ועדת הכלכלה, עם מנהל לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס, עם יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, ועם שר המשפטים, מאיר שטרית. בחלק מהפגישות השתתפו מוזס ושוקן יחדיו.את פעילות ההסברה של המו"לים מרכזת יועצת התקשורת עליזה גורן, שנשכרה לפני כחודש על ידי נשיאות מועצת העיתונות.

פעילותם של מוזס ושוקן מתואמת עם בעל השליטה ב"מעריב", עופר נמרודי, שלא משתתף לפי שעה בפגישות עם חברי הכנסת. עם זאת, שותף נמרודי להחלטה של נשיאות מועצת העיתונות לשכור את גורן כדי לסייע בבלימת הצעות החוק.שוקן, מה נושא הפגישות?
"אנחנו מבקשים מחברי ועדת הכלכלה להצביע נגד הצעות החוק. אם הן יתקבלו, אסור יהיה לנו להוציא את המהדורה האנגלית של 'הארץ', ול'ידיעות אחרונות' את 'וסטי'. לא מוצא חן בעיני שאפשר יהיה לאסור עלי להוציא, למשל, את 'TheMarker' כעיתון יומי. חוקים מסוכנים כאלה אינם קיימים בשום מקום בעולם".שטייניץ, הצעת החוק תעבור?
"ההצעה חייבת לעבור כדי לחסום השתלטות של גורמים כוחניים על התקשורת. המטרה שלי היא שתהיה תחרות אמיתית של כלי תקשורת מרכזיים זה בזה. הכוח המרוכז כיום בידי שלוש משפחות גורם עיוותים נוראיים. כך למשל, קורה שאותו משרד עורכי דין מייצג שני עיתונים גדולים וששלושת העיתונים היומיים לא דיווחו לציבור על הצעת החוק שלי, עד לפני חודש. בפגישה עם שוקן ואנגל אמרתי שחברי הכנסת נלחצים מהכוח שיש לעיתונים ועלולים להסיר את תמיכתם בהצעת החוק שלי".


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully