וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גורמים בשוק: העלאת המחירים בסלולר נועדה בעיקר לשימור לקוחות

ערן גבאי

14.7.2002 / 13:57

המחירים בתוך הרשתות עלו בכ-5% בממוצע, בעוד בשיחות היוצאות לרשתות אחרות עלה המחיר בכ-20%

העלאת המחירים בחברות הסלולר נועדה לשימור קהילת הלקוחות ולמניעת מעבר מנויים לרשת המתחרה יותר מאשר לשפר את תוצאות החברות - זו המסקנה העולה מניתוח אסטרטגיית העלאת המחירים של חברות הסלולר הישראליות ע"י גורמים בענף הסלולר.

שוק הסלולר הישראלי רווי עם שיעורי חדירה של כ-80%-85%, והחברות צפויות לגייס מנויים חדשים בקצבים נמוכים בהרבה מאלה שאפיינו את שנת 2001 - בה גויסו בשוק הסלולר כ-1.2 מיליון מנויים חדשים.

חברת פרטנר החליטה בסוף השבוע על העלאת מחיריה בכ-10% בממוצע, והפכה לחברת הסלולר השנייה בארץ שמעלה את מחיריה, אחרי פלאפון שהעלתה את מחיריה, אף היא, בכ-10% בממוצע בראשית יולי. גם סלקום העלתה מחיר בחבילת "המשפחה" למנויים חדשים שמבקשים להתחבר לחבילה זו.

בחינה של האסטרטגיה העומדת מאחורי העלאות המחירים מעידה על כוונת החברות להתמקד בעיקר בשימור לקוחותיהן. פרטנר ופלאפון העלו את מחיריהן בשיחה בתוך הרשת בכ-5% בממוצע, בעוד בשיחות היוצאות לרשתות אחרות עלה המחיר בכ-20%.

מכאן, שהחברות עושות מאמץ לשמר קהילות של לקוחות ולמנוע ממנוי שרוב חבריו נמצאים ברשת אחת לעבור לרשת המתחרה ולהגדיל משמעותית את עלות השיחות שלו עם קהילת חבריו.

האסטרטגיה הזו תואמת גם את רמות המחירים שנקבעו לתחרות בין החברות על מחירי שירות ה-SMS, כשמחיר שליחת הודעה כתובה בתוך הרשת נע סביב 23 אגורות, בעוד שליחת הודעה למנוי מחוץ לרשת נאמדת ב-70 אגורות.

גם סלקום, כאמור, החליטה על העלאת המחיר בחבילת ה"משפחה" שלה למנויים חדשים, אך דאגה שלא להעלות את מחיר השירות בין חברי המשפחה והותירה אותו על 9 אגורות לדקה, בעוד שיחות היוצאות ליעדים אחרים התייקרו בכ-2 אגורות.

ההערכות הן שגם סלקום תעלה מחירים בתוך זמן לא רב, למרות שהחברה מסרה אמש כי "לנוכח המצב הבטחוני הקשה והמיתון הכבד במשק הישראלי, החליטה חברת סלקום שלא להעלות מחירי זמן אוויר ללקוחותיה".

חברות הסלולר מעלות את מחיריהן בעקבות התייקרויות שחלו לאחרונה במשק. ב-TheMarker דיווחנו לראשונה על כוונת החברות להעלות את מחיריהן על רקע רוויית השוק וכניסת שירותי הערך המוסף.

שוק הסלולר, שחווה יציבות ושחיקה ריאלית במחירי החברות ב-2001, מגיע לקראת סוף 2002 לאחוזי חדירה הקרובים ל-85%, ועל כן החברות מעדיפות להעלות את מחירי שירותיהן ולהגדיל בהתאמה את ההכנסה הממוצעת שלהן ממנוי, על פני רכישת מנויים חדשים שצפויים להוריד את ה-ARPU.

השינוי במחירי שיחות הסלולר בא על רקע העלאת מחירים בשוק התקשורת הישראלי בחצי השנה האחרונה של כ-5%-8% בממוצע בענפי השיחות הבינלאומיות והטלוויזיה הרב ערוצית.

לסלקום קשה יותר משתי מתחרותיה - פלאפון ופרטנר - לפעול להעלאת המחיר, מאחר שסלקום נתפשת כחברת הסלולר הזולה ביותר בשוק, והיא עתידה לקראת סוף השנה להתחיל בהעברת מנוייה לרשת ה-GSM החדשה שלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully