קשיים במשא ומתן למכירת פרטנר להאצ'יסון

על רקע ההודעה על המגעים בין קבוצת האצ'יסון לבעל השליטה בסאני וסקיילקס, אילן בן דב, לא יתקיים גם היום מסחר במניות החברות. האצ'יסון הציבה אולטימטום לבן דב

שלי אפלברג

הפסקת המסחר במניות סקיילקס וסאני תימשך גם היום (ב'). אתמול לא התקיים המסחר במניות סאני וסקיילקס על רקע ההודעה על המגעים בין קבוצת האצ'יסון לבעל השליטה, אילן בן דב, למכירת פרטנר בחזרה לחברה מהונג קונג.

לאחר שהבורסה דרשה מהחברות להעביר מידע על העסקה המתרקמת, דיווחו היום סקיילקס וסאני כי ההסכם אמור להיחתם בשעות הקרובות. המתווה המתגבש יכלול בתוכו הצעות רכש לאגרות החוב של חברת סקיילקס וסאני, כמו גם מכירת מניות של סאני וסקיילקס לקבוצת האצ'יסון. מדובר במניות המבטיחות את אגרות החוב של סאני.

למרות שסקיילקס וסאני דיווחו הבוקר כי בשעות הקרובות יפורסם המתווה הסופי של העסקה, בשל דרישות והסתייגויות שונות מצדו של בן דב, המשא ומתן שוב נקלע לקשיים והאצ'יסון העמידו אולטימטום לסגור את העסקה בהקדם או שהם פורשים מהמו"מ.

אתמול הובהר ל-TheMarker כי הגורם שמונע את חתימת ההסכם הוא סוגיית מיסוי מורכבת. מדובר בעסקה כוללת טיפול בכמה שכבות של חוב. עבור מניות השליטה בסקיילקס (60%) היתה צפויה האצ'יסון לשלם לסאני של בן דב 100 מיליון דולר (כ-400 מיליון שקל). לאחר השלמת העסקה האצ'יסון אמורה להחזיק ב-60% ממניות סקיילקס; סאני תחזיק 18.7%; ויתר המניות יוחזקו על ידי הציבור. ואולם נכון לאמש, הצדדים דנו בשינוי של מתווה העסקה, כך שהאצ'יסון תרכוש את מלוא האחזקות בסקיילקס, תמורת תוספת מחיר. זאת, בעוד בן דב יישאר עם השליטה בפעילות סמסונג באמצעות סאני. האצ'יסון תשלוט בפרטנר דרך סקיילקס, וצפויה למנות מטעמה יו"ר דירקטוריון לפרטנר במקומו של בן דב.

לפי הערכות, לתפקיד זה עשוי להתמנות עמיקם כהן, ממייסדי פרטנר, המשמש כיום יו"ר חברת התעופה אל על ונציג האצ'יסון בישראל.במקביל צפויה להתבצע עסקת בעלי עניין שבמסגרתה סקיילקס תמכור לסאני (כיום החברה האם של סקיילקס) את פעילות יבוא מכשירי הסלולר מדגם סמסונג הקוריאנית. פעילות יבוא המכשירים, שהיא הפעילות ההיסטורית של בן דב, מייצרת רווח תזרימי (EBITDA) שנתי של 120-150 מיליון שקל, ושווייה מוערך ב-600 מיליון שקל.

בעבר סקיילקס ניהלה מגעים למכירת נתח מפעילות זו לידי לידר השקעות, טדי שגיא ובי.ג'י.איי השקעות, לפי שווי של 600 מיליון שקל עד מיליארד שקל, אך לא הצליחה להשלים את העסקות האלה.נכון להיום, קופת המזומנים של סאני אלקטרוניקה ריקה, בעוד חובותיה לבעלי האג"ח והבנקים מסתכמים ב-277 מיליון שקל. זאת, מול נכסים בשווי של 213 מיליון שקל (הם כוללים 1.4% מפרטנר, שליטה בחברת תפוז, אחזקה בחברת הרכב מובילאיי הפרטית).בינואר 2013 סאני אמורה לשלם לבעלי האג"ח מסדרות א', ב' ו-ג' תשלומי קרן וריבית בכ-70 מיליון שקל.

סביר להניח, שאחרי שיגיע להסכמות עם האצ'יסון, בן דב צפוי להיכנס למו"מ מול מחזיקי האג"ח של סאני כדי לפתור את סוגיית החוב של החברה.ההערכות הן, כי מתוך 400 מיליון שקל שתקבל סאני עבור מניותיה בסקיילקס, היא צפויה להפנות לפחות 200 מיליון שקל להחזר חובות לבעלי האג"ח, כך שיישארו בקופתה כ-200 מיליון שקל במזומן.

עדכון ראשון: 10:51

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully