וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנקים הורידו את השער היציג של הדולר ל-4.67 שקלים

ליאור כגן

15.7.2002 / 15:57

השער היציג ירד ב-1.22%; כוונת הממשלה להעביר החוק להגבלת החקיקה הפרטית ולקצץ בתקציב 2003 מתקבלת בברכה בשוק המט"ח; הערכות: הייסוף בשקל לקראת מיצוי

הדולר צנח במסחר מול השקל עד לרמה של 4.662 שקלים, ושערו היציג נקבע בירידה של 1.22% על 4.67 שקלים, לעומת השער היציג שנקבע ביום שישי על 4.728 שקלים. הירידה בדולר התבצעה בעקבות הוראות "סטופ לוס" של בנקים מקומיים וזרים מלונדון, שהופעלו סביב רמה של 4.67 שקלים. הכוונה היא להוראות שהזרימו הבנקים בעבר, ולפיהן תתבצע מכירת דולרים אוטומטית במידה שהדולר יירד לרמות אלו. לאחר קביעת השער היציג מתחזק הדולר ל-4.68 שקלים.

כאמור, הוראות ה"סטופ לוס" הופעלו במהלך שעות הצהריים, וזהו ההסבר לצניחה החדה בשער הדולר, שנסחר אתמול במסגרת האופציות סביב רמה של 4.72 שקלים. מחדרי העסקות של הבנקים נמסר כי נפח המסחר גבוה מהממוצע לימים האחרונים, וכי עיקר המסחר מתנהל בין הבנקים. יחד עם זאת, מספר לקוחות מנצלים את הרמה הנוכחית של הדולר להגדלת הפוזיציה המט"חית.

היום בשעה 17:00 יפורסם מדד המחירים לצרכן של חודש יוני, שלפי הערכות צפוי לעלות בכ-0.7%. בשוק המט"ח מעריכים כי סטייה קלה מהציפיות לא תשפיע על המסחר בדולר. לפי הערכות, נגיד בנק ישראל, דוד קליין, יותיר את הריבית במשק ללא שינוי בסוף החודש על רמה של 9.1%.

בניתוח טכני שערכו כלכלני בנק אגוד הם העריכו כי היעד לדולר הוא 4.6 שקלים. רוב הסוחרים בשוק המט"ח מעריכים כי השקל ימשיך להתחזק, זאת כל עוד תישמר הרגיעה במצב הבטחוני. הסוחרים מציינים כי בשוק המט"ח רואים בחיוב את כוונת הממשלה להעביר חוק להגבלת החקיקה הפרטית, ולקצץ משמעותית בתקציב 2003. עם זאת, ישנם סוחרים בשוק המט"ח המעריכים כי מגמת הייסוף קרובה למיצוי, וכי לא צפוי ייסוף חד נוסף.

הכלכלנים מציינים מספר גורמים שעשויים להביא להמשך התחזקות השקל: עליית הריבית שבוצעה החודש על ידי בנק ישראל, הנחוש לשמור על יציבות המחירים בארץ; הצהרות שר האוצר על קיצוץ גדול הצפוי בתקציב 2003 ופערי ריבית גבוהים בין האפיק השקלי לדולרי.

מצד שני, הכלכלנים מציינים מספר גורמים התומכים בשינוי מגמה ובהתחזקות הדולר בטווח הארוך: חוסר ודאות לגבי המצב הבטחוני וחשש מהסלמת המצב; המשך גיוס של אנשי מילואים בשטחים; העלאת תחזית נתוני האבטלה; מיסוי האפיק השקלי, הצמוד והבורסה; חשש מהורדת דירוג האשראי של המדינה; מימוש השקעות ישראלים בארץ והעברתן לחו"ל וגירעון ממשלתי גדול מהיעד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully