וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תדהמה בירושלים: מדד יוני עלה ב-1.3%

ליאור כגן

15.7.2002 / 17:00

קצב האינפלציה השנתי זינק ל-9%, זאת לעומת יעד האינפלציה שנקבע על 2%-3% לשנת 2002; הערכות: זהו מדד המחירים הגבוה האחרון לשנה זו לאחר שישה חודשי אינפלציה גבוהה

תדהמה במערכת הכלכלית בירושלים. מדד המחירים לצרכן של חודש יוני עלה ב-1.3%, גבוה בהרבה מהתחזיות שדיברו על עליית ממוצעת של 0.7%. המדד היה גבוה הן בשל השפעת הפיחות על סעיפים שונים כמו סעיף הדיור, והן בשל צעדי הממשלה בתוכנית החירום הכלכלית, בהם העלאת המע"מ מ-17% ל-18% והעלאת מחירי הסיגריות.

קצב האינפלציה השנתי זינק ל-9%, זאת לעומת יעד האינפלציה שנקבע על 2%-3% לשנת 2002. עליית המחירים בחצי השנה הראשונה של השנה הסתכמה ב-6.2%.

לפי תחזית הגופים הכלכליים, נראה כי מדד המחירים של חודש יוני הוא המדד הגבוה האחרון, שיסיים תקופה של שישה חודשי אינפלציה גבוהה. הכלכלנים מעריכים כי הייסוף בשער השקל יבוא לידי ביטוי במדדים הבאים. הכלכלן הראשי של בנק הפועלים, פתחיה בר שביט, מעריך כי מדד יולי יהיה 0%; שלמה מעוז מנשואה זנקס מעריך עליית מחירים קלה של 0.25% בחודש זה; ובאילנות דיסקונט סבורים כי המדד יעלה ביולי ב-0.2%.

מעוז מעריך כי מדד המחירים של חודש אוגוסט יירד ב-0.4%, ולפי תחזית בית ההשקעות, האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים תעמוד על 1.1% בלבד. יתר הגופים הכלכליים מעריכים גם הם כי תקופת המדדים הגבוהים הסתיימה וכי האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים תעמוד על כ-2%.

כיום נראה כי נגיד בנק ישראל, דוד קליין, לא ישנה את הריבית בסוף החודש, כך שהיא תיוותר ברמה גבוהה של 9.1%. בבנק ישראל מעוניינים לראות כי הייסוף בשקל הוא לא תופעה זמנית וכי ציפיות האינפלציה נשארות ברמה נמוכה.

בבנק ישראל ממתינים גם לתוצאות חיוביות בתחום הפיסקלי, קרי ביצוע קיצוץ של כ-9 מיליארד שקל בתקציב המדינה ל-2003 וסיום תהליך החקיקה של ההצעה להגבלת החקיקה הפרטית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully