וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסנאט אישר רפורמה בשיטות הדיווח החשבונאי

דפנה מאור

16.7.2002 / 9:40

החקיקה החדשה מגדילה את הפיקוח על חברות רואי החשבון ומטילה אחריות אישית על מנהלים לגבי דו"חות

הסנאט אישר פה אחד חקיקה תקדימית בתחום הדיווח החשבונאי בארה"ב. אולם, הרפורמה הנרחבת אינה כוללת התייחסות לחלוקת אופציות, למרות קריאה להגדיר אופציות כהוצאה בדו"ח רווח והפסד של חברות בורסאיות.

החקיקה מתמקדת בהקמת מועצת פיקוח חשבונאית ציבורית חדשה, אשר תבקר את ענף ראיית חשבון. חמשת חברי המועצה ימונו על ידי רשות ניירות ערך, והמועצה תמומן על ידי החברות הבורסאיות הנתונות לפיקוחה. בנוסף, מגדילה החקיקה את עצמאותה של מועצת התקנים החשבונאיים.

המועצה החדשה תערוך ביקורת תקופתית על חברות רואי החשבון, ותהיה בעלת סמכות לחקור ולהעניש חברות על הפרת החוק והתקנות החשבונאיות.

הרפורמה מגבילה את יכולתן של חברות רואי החשבון להעניק לחברות בורסאיות שירותי ייעוץ שאינם חשבונאיים - לאחר הביקורת הקשה שספג נוהג זה, המגלם בתוכו ניגוד עניינים.

מנהלים בחברות רואי חשבון יידרשו לשנה של צינון לפני שיהיה מותר להם לקבל תפקיד מנכ"ל, חשב או סמנכ"ל כספים בחברה בורסאית אשר שימשו כמבקרים חשבונאיים שלה.

מנכ"לים וסמנכ"לי כספים של חברות בורסאיות יידרשו לערוב אישית לדו"חות הפיננסיים ולוותר על כל בונוס או רווח אישי שמומש 12 חודשים לאחר פרסום דו"ח, במקרה שדו"חות אלו תוקנו בשל אי תקינות. מנהלים בכירים לא יוכלו לסחור במניות חברה בתקופות בהן נאסר על עובדים לעשות זאת.

הלוואות לבעלי עניין יהיו טעונות דיווח לרשות ני"ע תוך שבעה ימים. גם עסקות שמחוץ למאזן יהיו טעונות דיווח. מכירת מניות על ידי בעלי עניין תדווח תוך יומיים. כל מעשה שנועד להונות את בעלי המניות או לשבש הליכי חקירה יהיה טעון ענישה על פי חוק.

הבורסות ורשות ני"ע יידרשו לאסור על ניגוד עניינים הפוגע בעצמאות אנליסטים. אנליסטים יידרשו לחשוף אילו מניות הם מחזיקים ואיזה תגמול הם מקבלים מהשגת עסקות בנקאות השקעות או מחברות עליהן הם מדווחים.

נקודה שנויה במחלוקת אותה לא כללה הרפורמה היא חישובן של אופציות בתור הוצאה. מתן אופציות לעובדים נמצא היום במרכז מחלוקת לגבי צורת הדיווח החשבונאי של רווח והפסד. לפי דרישות הבנק הפדרלי ורגולטורים, חברות צריכות לרשום אופציות שהן מקצות לעובדים בתור הוצאה, אולם נוהג זה עדיין לא עוגן בחוק. ישנם חשדות כי מנהלי אנרון סילפו את ערכן של אופציות כדי להסוות הקצאות גדולות לעובדים ולמנהלים בחברה.

לובי של חברות טכנולוגיה נאבק קשות נגד החלטה שכזו, והצליח לעת עתה להוציאה מהחוק. מנהיג הרוב בסנאט, טום דאשל, אמר כי הנושא יטופל בחקיקה חדשה.

חברות מסוימות כבר נקטו בצעד מקדים והכריזו כי יחשבו אופציות כהוצאה. שתיים שהכריזו השבוע על מהלך כזה היו קוקה קולה ו"וושינגטון פוסט".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully