וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חזי גוטמן: התייקרויות המוצרים שבפיקוח - הגורם העיקרי לעליית המדד

אמיר טייג

16.7.2002 / 13:27

הכלכלן הראשי של הבנק הבינלאומי מעריך שב-2002 תהיה שחיקה ריאלית בשכר העבודה

"העלייה החדה במדד חודש יוני נגרמה כתוצאה מהשילוב המסוכן של פיחות מתמשך ומשמעותי, העלאת המע"מ והתייקרויות של מוצרים ושירותים שמחיריהם נמצאים בשליטת הממשלה. גורמים אלו הביאו לגל של התייקרויות שהוא מעבר לנגזר מהתייקרות התשומות לייצור". כך מעריך חזי גוטמן, הכלכלן הראשי של הבנק הבינלאומי . להערכתו, למרות האפשרות של פיצוי לעובדים בגין ההתייקרויות, עדיין תיווצר בשנת 2002 שחיקה ריאלית מסוימת בשכר העבודה.

נוכח פרסום המדד המפתיע לחודש יוני, העומד על 1.3%, מעדכנים בבינלאומי את התחזיות לגבי החודשים הקרובים. הערכותיו של גוטמן לשלושת המדדים הקרובים הן: יולי - 0.2% (לעומת הערכה קודמת של 0.3%), אוגוסט - מדד שלילי של 0.4% (לעומת 0.2%-) וספטמבר - 0%. בסך הכל, תירשם להערכתו אינפלציה שלילית ברבעון השלישי של השנה. ההערכה הקודמת היתה, שעליית המחירים ברבעון השלישי תהיה בשיעור נמוך של 0.2%.

בכל שנת 2002 צופה גוטמן כי האינפלציה תגיע ל-7% (לעומת הערכה קודמת של 6.6%) וב-12 החודשים הקרובים ל-2.2%. על בסיס ההנחה שגל ההתייקרויות כתוצאה מהפיחות והעלאת המסים מסתיים בחודש יולי, מעריך גוטמן כי שער החליפין יתייצב על כ-4.7 שקלים לדולר, ומכאן ואילך קצב פיחות שנתי של כ-3.5%.

גם לאחר ההפתעה במדד יוני, אם ייבלם הפיחות, כפי שמסתמן מתחילת חודש יולי, מעריך גוטמן כי תיבלם האינפלציה תוך פרק זמן קצר ולא יהיה צורך לאורך זמן לנהל מדיניות מוניטרית מרסנת. לקראת שנת 2003, בהנחה של קיצוץ בהוצאות הממשלה והקטנת הגירעון בתקציב לעומת הגירעון הגדול בשנים 2001-2002, צופה גוטמן הפחתה הדרגתית וזהירה של הריבית כדי להימנע מפיחות מואץ מחודש בשקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully