וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פלייבוי לבג"ץ: הנזק מהורדת השידורים - 40 מיליון דולר

רוני קורן-דינר

16.7.2002 / 15:02

מבקשת מבג"ץ דיון בהרכב מורחב ומתן צו על תנאי נגד הורדת משדרי המין; טוענים כי החוק האוסר שידורי מין סותר חוקי יסוד

חברת פליי טי.וי, נציגת ערוץ פלייבוי בישראל, הגישה היום שתי בקשות לבג"ץ בעניין עתירתה נגד הכנסת, שר התקשורת, המועצה לשידורי כבלים ולוויין והחברות עצמן. החברה מבקשת מבג"ץ לתקן את העתירה כך שתכלול את הסעיף לחוק התקשורת שהתקבל בכנסת לפני שבוע, האוסר כליל על משדרי מין בכבלים ובלוויין, וכן מבקשת מבג"ץ לדון בעתירה בהרכב מורחב ולתת צו על תנאי נגד הורדת המשדרים עד למתן פסק דין סופי בעניין.

פליי טי.וי הגישה את עתירתה באוקטובר 2001, על בסיס מידת החוקיות של התיקון לחוק התקשורת שנחקק שלושה חודשים קודם לכן. התיקון לחוק כלל מגבלות נרחבות על משדרי פורנוגרפיה, ובעקבותיו נאסר על חברות הכבלים והלוויין לשדר תכנים מסוג זה בערוצים עצמאיים (בלוויין שודר עד אז הערוץ האירוטי פלייבוי והערוץ הפורנוגרפי בלו, ובכבלים שודר פלייבוי וערוץ הסרטים הפורנוגרפיים ספייס). לאחר ניסיון לעקוף את החוק באמצעות שידור של תכני מין בתשלום לפי ליל צפייה, הורתה המועצה לחברות הכבלים והלוויין לשדר את משדרי המין במסגרת תשלום לפי צפייה בסרט או במשדר בודד.

בינתיים, נחקק בכנסת ביום רביעי שעבר תיקון נוסף לחוק התקשורת, המבטל את התיקון הקודם, ובמקומו נקבע איסור גורף על שידור פורנוגרפיה. בעלי החברה, יאיר חסון ויצחק קאול, באמצעות עו"ד רון גזית, ביקשו לפיכך לתקן את העתירה כך שתכלול את התיקון החדש לחוק. עתה הם מבקשים מבג"ץ להצהיר כי הסעיף החדש בטל בשל היותו סותר את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, ואת חוק יסוד: חופש העיסוק.

עוד נכתב בבקשות שהוגשו היום כי העותרים סבורים כי לנוכח התיקון האחרון לחוק התקשורת, מתעוררות סוגיות כבדות משקל, אשר אין בהן הלכה פסוקה ואשר שנויות במחלוקת משפטית וציבורית כבדה, ועל כן מתעורר הצורך, לדעתם, לדון בעתירה בהרכב מורחב.

העותרים צירפו לבקשות טיוטת חוות דעת מטעם הלשכה המשפטית של הכנסת שהוגשה לוועדה לקידום מעמד האישה של הכנסת ובה נאמר בין השאר כי "יש לדאוג להגדיר הגדרה שאינה רחבה יתר על המידה של מהו ביטוי פורנוגרפי (או כל שם אחר), לבחון סייגים להגבלות השונות, כך למשל ניתן לקבוע כי בשעות מסוימות ניתן לשדר שידורים פורנוגרפיים ובאחרות לא. לחילופין, ניתן לקבוע כי ניתן לשדר שידורים פורנוגרפיים רק באמצעות קידוד או שניתן לשדר רק שידורים שאין בהם ניצול ילדים וכיו"ב. אולם, נראה כי הצעת חוק שתקבע במפורש שכל שידור פורנוגרפי הוא אסור ומהווה עבירה פלילית, לא תעמוד בחוקי היסוד של מדינת ישראל".

היקף הנזק הכספי אשר ייגרם למבקשים לטענתם כתוצאה מתיקון החוק הוא למעלה מכפול מזה שצויין בחוות הדעת הכלכלית שצורפה כנספח לעתירה: בעוד שחוות הדעת שהוזמנה על ידם מפרופ' ראובן חורש, לשעבר מנכ"ל משרד התמ"ס, העריכה את הנזק ב-18.6 מיליון דולר, טוענים עתה חסון וקאול כי הנזק מוערך ב-40 מיליון דולר, וזאת עקב חיסול עסקיהם לכאורה בעקבות תיקון החוק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully