וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל: אמצעי התשלום עלו ב-1% ביוני ל-32.8 מיליארד - שיא כל הזמנים

אמיר טייג

16.7.2002 / 16:02

האינפלציה לשנה הקרובה הצפויה על פי שוק ההון, עמדה ביוני על 5% בממוצע

בחודש יוני עלו אמצעי התשלום (M1) שבידי הציבור ב-1% והסתכמו ב-32.8 מיליארד - שיא כל הזמנים. כמו כן אמצעי התשלום עלו ב-12 החודשים האחרונים בשיעור ניכר של 21.9%, כך עולה מנתוני בנק ישראל. עוד עולה מהפרסום כי האינפלציה לשנה הקרובה הצפויה על פי שוק ההון עמדה בחודש יוני על 5% בממוצע.

במחצית הראשונה של השנה עלו אמצעי התשלום ב-12.3%, עלייה חריגה המעידה על רמה גבוה של חוסר וודאות השוררת בקרב הציבור, שמעדיף לשמור חלק גדל של מכספו במזומנים ובעו"ש, ונמנע מלהכניס כספו לתוכניות חיסכון ארוכות טווח. רמת השונות הגבוה בשיעורי הריבית ובמדדים תורמת לחוסר וודאות זו, כמו גם המצב הבטחוני הנזיל.

מדד כמות המזומנים שבידי הציבור מהווה את אחד המדדים החשובים המשפיעים על החלטת בנק ישראל לגבי מדיניותו המוניטרית. ככל שכמות הכסף המזומן שבידי הציבור גדל, הנטייה לצרוך גדלה ואתה הסכנה לאינפלציה. עם זאת, קשה לראות בסביבת המשק הנוכחית כי התעוררות הצמיחה הפרטית היא זו אשר תגרום לאינפלציה.

תחזית האינפלציה הנגזרת משוק ההון מתבססת על ההפרש בין הריבית הצמודה ובין הריבית השקלית (שאינה צמודה). בחודש יוני ירדו המחירים האפיקים השקליים ועלו באפיקים הצמודים, ולפיכך נפתח פער גדול יותר בממוצע, המייצג את האינפלציה הצפויה. עם זאת, יש לציין כי מאז השבוע השלישי של יוני מחירי האג"ח השקלי נמצאים בעלייה ולפיכך האינפלציה הצפויה ירדה מאז בצורה ניכרת. כיום, לאחר פרסום המדד אתמול, הבנקים הגדולים וחברות הייעוץ שינו את תחזיות האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים שנעות כיום בין 1.3% ל-3.3%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully