לגולן טלקום 200 אנטנות אך היא לא מפעילה אותן

רוב האתרים שהקימה גולן טלקום עד כה הן "מתקני גישה" המשמשים לסגירת חורים בכיסוי. לחברה מוקצבות שבע שנים לפרישת הרשת בטרם תשאיר המדינה הערבויות בידיה

  • גולן טלקום
אמיתי זיו

גולן טלקום עדיין לא התחילה להפעיל את הרשת העצמאית שלה. החברה אמנם משקיעה בהקמת אתרי אנטנות, אך לפי שעה אנטנות אלה לא פעילות והן אינן מספקות שירותים ללקוחות. בשלב הנוכחי בוחרת גולן טלקום להמשיך ולהסתמך באופן מלא על הרשת של סלקום, ממנה היא רוכשת שירותי נדידה פנים ארציים. "בבדיקות השגרתיות שלנו אנחנו רואים את האתרים של גולן, אבל אנחנו רואים גם שהם לא משדרים ולא מספקים שירות שוטף" - כך אמר ל-TheMarker איש הנדסה בכיר באחת מחברות הסלולר המתחרות. באותה נשימה החמיא הבכיר ל-HOT מובייל, שלדבריו בונה ומפעילה רשת בקצב מהיר.

דבריו של הבכיר נתמכים גם בנתוני המשרד להגנת הסביבה. באתר המשרד מופיע קובץ נתונים בשם "מוקדי שידור סלולרי בהקמה", שלפיו ניתן לראות שגולן טלקום הקימה או מקימה בימים אלה 211 אתרי סלולר - רובם אתרים זעירים, המכונים מתקני גישה ומשמשים בדרך כלל ל"סגירת חורים" בכיסוי.

קובץ נתונים נוסף המופיע באתר המשרד להגנת הסביבה ומכונה "מוקדי שידור סלולרי פעילים", מראה כי לגולן טלקום אין עדיין בכלל אתרים פעילים. יש לציין כי גולן טלקום ממשיכה להשקיע בהקמת אתרים, וכי לרשותה עומדות שבע שנים שבמהלכן תוכל להשלים הקמת רשת עצמאית ולהגיע לפריסה כלל ארצית. אם החברה לא תעמוד בתנאי זה, היא תיאלץ להשאיר בידי המדינה חלק מהערבות שהעמידה, בהיקף של 360 מיליון שקל. גורמים בתעשייה טוענים כי בחברה שוקלים לוותר על השקעה בפרישה כלל ארצית, מתוך ידיעה כי הדבר יעלה לה בחילוט חלק מהערבות שהעמידה.

מהנדס בכיר אחר הסביר: "גולן טלקום אכן משקיעה ובונה אתרי סלולר, אך היא פורשת אתר פה ואתר שם. הרשת שלה עדיין ספורדית. רשת כזו, אם היתה פעילה, היתה מתקשה לתת שירות סלולרי טוב, וכנראה היתה גם גורמת לבזבוז סוללה מוגבר למשתמשים, שכן המכשיר היה צריך לנדוד בין רשתות. זו הסיבה שגולן בוחרת שלא להפעיל לפי שעה את הרשת העצמאית שלה, אלא לרכוב על הרשת של סלקום באמצעות הסכם הנדידה הפנים ארצי שיש לה". הפיזור הגיאוגרפי של אתרי גולן טלקום גורר הרמת גבות בתעשייה - "אתר בכרמיאל, אתר ביבנאל - לא ככה בונים רשת", אמר איש טכני באחת החברות.

לגולן טלקום הסכם "נדידה פנים ארצית" עם סלקום (ו-HOT מובייל נמצאת בהסכם נדידה עם חברת פלאפון). משמעות הסכם כזה הוא שבכל מקום שבו אין כיסוי עצמאי של גולן הלקוח מועבר לשימוש ברשת של סלקום. דקת שיחה של לקוח גולן טלקום בנדידה עולה לגולן כסף (שעובר לסלקום), אך ייתכן שמסיבות הנדסיות או תפעוליות גולן מעדיפה שלא להפעיל את הרשת שלה בשלב זה.

לשם השוואה, על פי נתוני אתר המשרד להגנת הסביבה, ל-HOT מובייל יש כבר 650 אתרים פעילים ועוד 240 בשלבי הקמה. יתרה מזאת, HOT מובייל הקימה מקבצי אנטנות המכסים חלקים ניכרים ממרכז הארץ, כך שהיא יכולה לספק למרבית לקוחותיה שירות על בסיס הרשת העצמאית שלה, מבלי להישען על נדידה פנים ארצית. HOT מובייל מסרה בעבר שעד סוף 2012, 50% מהרשת שלה תהיה עצמאית - מהר בהרבה מהדרישות שנקבעו במכרז הסלולר.

מגולן טלקום נמסר בתגובה: "חברת גולן טלקום מקימה ומפעילה מאות אתרי תשדורת ובונה את מערך התקשורת הניידת המתקדם בישראל ומהמתקדמים בעולם. הצגת הרשת החדשה כאינה פעילה אינה אמת, טועה ומטעה ומהווה ניסיון נוסף לפגיעה בתדמית גולן טלקום ובהמשך המהפכה הסלולרית והצרכנית שהחברה מובילה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully