וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחכים לדראגי: האם הבנק האירופי יתערב בשווקים?

סיון פינגולד

2.8.2012 / 11:14

נגיד הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי יודיע האם יתערב הבנק בשווקים האירופיים. בשבוע שעבר הבטיח דראגי לעשות כל שידרש כדי לעודד צמיחה באירופה

המשקיעים באירופה ובעולם מחכים לפגישה של בכירי הבנק המרכזי של אירופה, שתתקיים היום (ה') וממתינים להודעה מפי נגיד הבנק, מריו דראגי, בשעה 14:45, בה יודיע האם הבנק יתערב בשווקים באירופה. הבנק המרכזי של בריטניה יפרסם אף הוא את החלטת הריבית שלו היום בשעה 14:00.

לפני כשבוע דיבר נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, ואמר כי הבנק יעשה כל מה שנדרש כדי לעודד את הצמיחה באירופה. דראגי מנסה לגרוף את הסכמת הממשלות בגוש היורו לפתיחת תוכנית שתעזור לספרד ולאיטליה לפעול לעידוד הצמיחה בהן, עם חשש מופחת מנטל החוב של המדינות. לאחר הצהרותיו של דראגי, זינקו השווקים וכך גם מטבע היורו מול הדולר.

החששות כי ספרד תזדקק לסיוע בעקבות החובות הרבים שלה ועלויות האשראי הגבוהות, גרמו לאנליסטים להעריך כי דראגי יודיע על התערבות במסחר. בנוסף, יוחלט היום האם לסייע לספרד ובאיזה היקף וכן על שער הריבית עבור גוש היורו. ביולי הבנק המרכזי של אירופה הוריד את שיעור הריבית מ-1% ל-0.75%, רמת שפל בגוש היורו. ספרד כבר קיבלה סיוע של 100 מיליארד יורו עבור מערכת הבנקאות שלה, אבל חילוץ מלא של המדינה עלול להיות יקר עוד יותר. תשואות האג"ח של ממשלת ספרד נסחרות כרגע בעלייה של 0.01%, בתשואה של 6.744% לאחר שכבר הגיעו בשבועות האחרונות לשיא של 7.6%.

תוכניות חלופיות

מכיוון שגרמניה מתנגדת נחרצות לרכישת אג"ח על ידי הבנק המרכזי של אירופה, ישנה אפשרות כי דראגי ישתמש בתוכנית אחרת בשם securities markets program. לפי תוכנית זו, שהוצגה לראשונה ב-2010, הבנק קונה אג"ח ממשלתיות מבנקים ומוסדות פיננסיים אחרים בשוק החופשי וכתוצאה מכך מאפשר לממשלות ללוות בריבית נמוכה יותר. הפעם האחרונה שביצע הבנק מהלך שכזה היתה בסוף ינואר האחרון ומאז חזר דראגי על התנגדותו לקניית אג"ח בהיקף גדול.

אפשרות אחרת היא שקרן החילוץ הנוכחית של גוש היורו היא זו שתקנה את אגרות החוב הממשלתיות במקום רכישה ממאזני הבנק המרכזי וגם כאן, תגרום לירידה בתשואות האג"ח ותאפשר למדינות ללוות כספים בריבית נמוכה יותר.

אתמול נערכה בארה"ב פגישת הבנק הפדרלי, בה אמר נגיד הבנק, בן ברננקי, כי המשק האמריקאי אכן חווה האטה בצמיחה אך לא אמר דבר על תוכנית תמריצים נוספת למשק. "הבנק הפדרלי יעקוב מקרוב אחרי נתונים עתידיים על התפתחויות כלכליות ופיננסיות וינקוט בתמריצים נוספים לפי הצורך כדי לקדם התאוששות כלכלית חזקה יותר ושיפור מתמשך בתנאי בשוק העבודה", נאמר בהודעת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שפורסמה בתום ישיבתה בת יומיים.

"הפעילות הכלכלית רשמה האטה מסוימת במהלך המחצית הראשונה של השנה", נכתב בהודעה. "צריכת משקי הבית צמחה בקצב איטי במידת מה לעומת הקצב בו צמחה מוקדם יותר השנה".

הבנק הפדרלי הותיר ללא שינוי את נוסח הודעתו לפיה התנאים הכלכליים עשויים לחייב להותיר את הריבית בארה"ב ברמתה הנוכחית לפחות את שלהי שנת 2014. הבנק המרכזי גם שב והעריך כי האינפלציה בארה"ב צפויה להיות ברמה של 2% או מתחתיה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully